banner6

Akıncı: Dönüşümlü başkanlığın kabul edildiği deklare edilmeli

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dönüşümlü başkanlığın kabul edildiğinin deklare edilmesinin müzakerelerde gösterilecek doğru bir tavır olduğunu söyledi.

Akıncı: Dönüşümlü başkanlığın kabul edildiği deklare edilmeli
banner99

En önemli unsurları kararlara etkin katılım ve dönüşüm başkanlık olan siyasi eşitliğin, Kıbrıs Türk tarafı için önde gelen konulardan biri olduğunun altını çizen Akıncı, Kıbrıs Rum tarafının toplumunu bu konuda hazırlaması gerektiğini ifade etti.  

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, bugün, yaklaşık 3 buçuk saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.

Ara bölgede BM tarafından müzakereler için tahsis edilen binada yer alan görüşmede BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide de hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, görüşme sonrasında Cumhurbaşkanlığı’nda basına açıklamalarda bulundu.

“Kıbrıs Konferansı 13 Mart’tan sonra”

Akıncı, görüşmeyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Eide’nin garantörlerle ilgili yaptığı çalışmayı kendilerine aktardığını kaydederek, garantörlere Mart’ın ikinci yarısının uyacağını belirtti.

Akıncı, 13 Mart ile başlayan hafta üzerinde uzlaşı sağlanmasının mümkün olduğunu da ifade ederek, konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

“Aplıç konusunda çalışma başlamadı”

Akıncı, bugünkü müzakerelerde Aplıç konusunun ele alındığını da kaydederek, kuzeyin daha hızlı hareket ettiğini, güneyde yapılacak yol ile ilgili çalışmanın henüz başlamadığını da kaydetti.

“Mühim olan saldırganın cezalandırılması”

Akıncı, hafta başında Trodos’ta meydana gelen Vandallıkla ilgili olarak şunları kaydetti:

“Hasarın hemen giderilmiş olması önemli ama asıl önemli olan konu, bu zararları verenlerin ortaya çıkarılmasıdır. Bunların cezasız bırakılmaması gerekir. Bu gibi olaylarda bu durumları yaratanların ceza gördüğünün Kıbrıs Türk toplumu tarafından görülebilmesi gerekir. Bunun ne kadar önemli olduğu anlaşılmalı. Onlar da bu görüşlerimizle hemfikir. Polisin araştırması sürecek.”

“Verimli bir toplantı oldu diyemeyiz”

Akıncı bugünkü görüşmeyle ilgili olarak verdiği bilgide, muhtelif başlıklarda 8 ile 10 arası önemli uzlaşma bekleyen konunun olduğunun altını çizerek, bu konuların çözülmesiyle birlikte diğer konuların kendiliğinden çözüleceğini kaydetti.

“Önümüzde daha 1 aylık süre var” diyen Akıncı, “gerek etkin katılım konusunda, gerekse Türk Yunan vatandaşlarına eşdeğer muamele konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Önümüzde Şubat ayı dahilinde 2 toplantı daha var. Mart’ta da yeni toplantı günleri tespit edebiliriz. Bugün çok verimli bir toplantı oldu diyemeyiz ama her toplantıdan verimli sonuç beklemek doğru değildir” dedi.

“TC’nin gümrük birliğinde olan hakları var”

Akıncı konuşmasında şunları kaydetti:

“Türkiye’nin gümrük birliğinden olan hakları var. AB’ye üye ülkelerde geçerli… Kıbrıs’ta AB’nin üyesi olacağına göre, orada gümrük birliğinden kaynaklanan haklar var. Geçmişten gelen bazı anlayışlar olduğunu biliyoruz. Makuliyet çerçevesinde çıkış yolu bulmak mümkündür. 80 milyon Türk vatandaşının buraya gelmesini çağrıştıracak bir olay söz konusu değil. Bunu hedeflemiyoruz. Dengeli bir formül bulmak mümkündür. Türk-Yunan dengesi 1960’lardan gelen bir kavramdır. Çözümle bunun haklarını toplumsal bazda elde edeceğiz. TC’nin gümrük birliği anlaşmalarını genişletme çalışmaları var. Bir üye gibi muamelenin koşulları gerçekleşmese bile, Yunanistan’la dengeli şekilde bir çıkış yolu bulmak mümkündür."

"Kalın'ın söylemi doğru"

Cumhurbaşkanı Akıncı, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın "Türk tarafı müzakerelerde atması gereken adımları attı" söyleminin doğru olduğunu, müzakerelerde bugüne kadar önemli katkılar yapıldığını söyledi.  

"5'li toplanabilmişse Kıbrıs Türk tarafının bunda olumlu katkısı olmuştur" diyen Akıncı, Kıbrıs Rum tarafının da çok daha gerçekçi ve makul, masa başında çözüme daha fazla katkı yapan bir tutum izlemesi gerektiğini ifade etti. Akıncı "Süreç tek taraflı adımlarla bir yere varmaz.  Adımların dengeli atılması lazım" dedi.

"Yapacak daha önemli işleri olabilir"

Bazı parti başkanlarının Cumhurbaşkanlığı'nda yapılan toplantıya katılmamasıyla ilgili konuşan Akıncı, "Kıbrıs sorunundan daha önemli işleri olabilir. Eğer çok daha önemli işleri varsa ve genel sekreter gelecekse buna itirazımız olamaz. Sonuçta davet partilere yapılıyor" dedi. Akıncı, kurumlar arası diyaloğun önemine de dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, gelecek hafta Meclis dışındaki partileri saraya davet edeceğini, daha sonra da sivil toplum örgütlerini davet edip bilgilendireceğini ve görüşlerini dinleyeceğini söyledi.

Akıncı, müzakere sürecinin çökmesini, "masanın devrilmesini" isteyenlerin olduğunu ancak kendisinin halk tarafından Kıbrıs sorununda adil ve kalıcı bir çözüm bulunması için müzakere etmekle yetkilendirildiğini anlattı. Akıncı, daha iyi bir geleceğin Kıbrıs sorununun çözümüyle gerçekleşebileceğini, herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmasi halinde bunun gerçekleşebileceğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2017, 15:35
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104