banner6

Akıncı: Kıbrıs ciddi bir yol ayrımında

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dünyadaki yaygın eğilimin aksine Kıbrıs’ta din, dil ve ırk farklılıklarına rağmen işbirliği ruhuyla ortak federal devlet kurmanın mümkün olduğunu kaydederek, “Kıbrıs’ın da ciddi bir yol ayrımına geldiğine inanıyorum” dedi.

Akıncı: Kıbrıs ciddi bir yol ayrımında
banner99

Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Akıncı, Brüksel’deki temaslarının ardından İstanbul’a geçti Marmara Vakfı tarafından bu yıl 20’ncisi düzenlenen Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne katıldı.

Akıncı, ‘Bir Yol Ayrımında Olan İnsanlık’ devlet başkanları oturumunda konuştu

“Bir Yol Ayrımında Olan İnsanlık” devlet başkanları oturumunda konuşan Cumhurbaşkanı Akıncı, 50 yıldır süren müzakerelerin bu kez sonuç vermesinin tarafların aynı derecede istekli ve gayretli olmasıyla mümkün olabileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Çözüm istikametinin seçilmemesi halinde yeni bir yola girileceğini şimdiden öngörmeliyiz” dedi.

“İnançla iki kesimli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı bir federasyon için çalışıyoruz”

Kıbrıs’ta çözümün herkesin kazanacağı bir formül olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Kıbrıs Türk tarafı olarak bizler inançla iki kesimli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı bir federasyon için çalışıyoruz” dedi.

“Kıbrıs’ın da ciddi bir yol ayrımına geldiğine inanıyorum”

“Kıbrıs’ın da ciddi bir yol ayrımına geldiğine inanıyorum” ifadesine yer veren Akıncı, dünyadaki yaygın eğilimin aksine, Kıbrıs’ta din, dil ve ırk farklılıklarına rağmen işbirliği ruhuyla ortak bir federal devlet kurmanın mümkün olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı KKTC tanıtım standını ziyaret etti

Akıncı’nın zirvedeki konuşmasının ardından KKTC tanıtım standını ziyaret ettiği kaydedildi.

banner134

İstanbul'daki zirve süresince ülkenin doğal ve tarihi zenginlikleri ile özgün lezzetlerinin tanıtıldığı stant Cumhurbaşkanlığı ve Turizm ve Kültür Bakanlığı işbirliğiyle İstanbul Başkonsolosluğu tarafından kuruldu.

Akıncı Ada’ya yarın dönüyor

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın adaya yarın döneceği açıklandı. Avrasya Ekonomi Zirvesi, 4 Nisan’da başladı ve bugün tamamlandı.

Verilen bilgiye göre, zirveye Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani, Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Mladen Ivanic, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Inavnov yanında Türkiye Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Arnavutluk, Avusturya, Hırvatistan, Letonya, Moldova, Romanya ve Sırbistan eski cumhurbaşkanları, Azerbaycan ve Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Yardımcıları, Azerbaycan ve Bosna Hersek Meclis Başkan yardımcıları ile bakanlar da katıldı.

Zirvede Yunanistan, Belçika, Ukrayna, Slovenya, Makedonya, Çin, Bulgaristan, Bangladeş, Avusturya’dan çok sayıda büyükelçi, araştırma merkezi yöneticisi ve ticaret odası başkanı da bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2017, 19:31
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104