Akıncı: Kıbrıs'ta çözüm, enerji alanında yeni ufuklar açacak

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İstanbul’da düzenlenen 23’ncü Dünya Enerji Kongresi’ne katıldı. Kongrede konuşma yapan Akıncı, Kıbrıs’ta kapsamlı bir çözüm gerçekleştirilmesi amacıyla, on altı yıldır müzakerelerin düzenlendiğine dikkat çekerek Güney Kıbrıs’ın da gerçekçi ve makul bir anlayış geliştirmesi halinde, kısa zamanda iki kesimli bir federasyona ulaşmanın mümkün olduğunu ifade etti.

Akıncı: Kıbrıs'ta çözüm, enerji alanında yeni ufuklar açacak
banner90
banner99

‘Yeni Ufukları Kucaklamak’ ana fikriyle düzenlenen kongredeki konuşmasında, Doğu Akdeniz’de yeni ufukların barış için paylaşma anlayışı ile açılabileceğini belirten Akıncı, ‘ortak hedef, hep birlikte barış için paylaşarak, işbirliği ile yeni ufuklara açılmak olmalı’ şeklinde konuştu.

Akıncı, sözlerine ‘Kurulacak Birleşik Kıbrıs Federasyonu dünyadaki enerji güvenliği ve enerjiye erişim konularında ciddi katkılar yapabilecektir. Bölgemizde keşfedilen hidrokarbon kaynaklarından çıkarılacak doğalgaz, inşa edilecek bir enerji koridoruyla Kıbrıs ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya en hesaplı ve güvenli bir şekilde ulaştırılabilecektir’ ifadesiyle devam etti.

‘Çözüm sadece Kıbrıs’a fayda sağlamayacak’

Adada gerçekleştirilecek çözümün sadece Kıbrıslı Türk ve Rumlara yarar sağlamayacağını söyleyen Cumhurbaşkanı, ortaya çıkacak refah birliğinin, kısır çatışmaların bir kenara itilmesine ve Türkiye, Yunanistan, İsrail ve Mısır gibi bölgede önemli rol oynayan devletlerin birbirleriyle olan ilişkilerini işbirliği ve barış temelinde yeniden tanımlamalarına imkân tanıyacağına dikkat çekti.

‘Kıbrıs’ta çözüm, enerji alanında da yeni ufuklar açacak’

banner134
Doğal gazın yanı sıra Ortadoğu coğrafyasını elektrik kablolarıyla deniz altından Avrupa’ya bağlayacak projenin de gündemde olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, ‘İsrail, Güney Kıbrıs, Girit ve Yunanistan arasında planlanan bu proje yerine İsrail, Kıbrıs ve Türkiye arasında döşenecek bir kablo çok daha hızlı, daha ucuz ve daha kısa mesafeli olacaktır. Kıbrıs’ta çözüm bu alanlarda da yeni ufuklar açacaktır’ ifadesini kullandı.

Bir süreden beridir global koşulların enerji sektöründe ciddi zorluklar yarattığına da dikkati çeken Akıncı, enerji fiyatları ve üretimin, yükselen ekonomilerdeki ekonomik büyümenin yavaşlamasından ve jeopolitik istikrarsızlıktan olumsuz etkilenerek, büyük değişimlere uğradığını belirtti.

‘Alternatif enerji üretiminin önümüzdeki 35 yılda daha da artmasının bekleniyor’

Cumhurbaşkanı Akıncı, küresel ısınmanın sınırlanması için, Aralık ayının başında Paris’te 190 ülkenin üst düzeyde katılımı ile gerçekleştirilen konferansta dünyadaki sera gazı salınımının 2050 yılına kadar yüzde seksen azaltılması, yani 35 yıl içerisinde dünya fosil yakıt tüketiminin bugünkünün 1/5’ine inmesi hedef olarak konduğunu hatırlattı.

Petrol fiyatlarındaki tarihi düşüşe, dünyada yaşanan ekonomik durgunluktan dolayı azalan talep kadar enerji arzındaki artışın da neden olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Akıncı, ‘Arzdaki artışa öncellikle geleneksel olmayan yöntemlerle Kuzey Amerika’da üretilen petrol ve doğal gaz yol açmıştır. Bir de, örneğin AB’de alternatif enerji üretimine verilen teşvikler sonunda güneş ve rüzgârdan elde edilen enerji üretimi ciddi oranlarda artış göstermiştir’ dedi.

Kongrede, ev sahibi, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev de yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2016, 17:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75