Akıncı öneriyi değerlendirip kararını verecek

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Din İşleri Dairesi Başkanı Talip Atalay'ın görevden alınması konusunda yapılan öneriyi değerlendirdikten sonra konuyla ilgili karar vereceği öğrenildi.

Akıncı öneriyi değerlendirip kararını verecek
banner90
banner8

Osman KALFAOĞLU

Edinilen bilgiye göre Atalay'ın 2010'da atanmasının ardından görevden alınması için ilk kez cumhurbaşkanına bu yönde resmi bir öneri yapıldı. Din İşleri Dairesi (kuruluş, görev ve çalışma esasları) Yasası'na göre Din İşleri Dairesi Başkanı, başbakanın önerisi üzerine, cumhurbaşkanı tarafından atanıp, görevden alınabiliyor.

İlgili yasanın 8'inci maddesinde "Bu Yasada öngörülen görev ve yetkileri kullanmak üzere Din İşleri Dairesinden sorumlu olacak bir kişiyi, Cumhurbaşkanı, Başbakanın önerisi üzerine, Din İşleri Başkanı olarak atar. (...)

Din İşleri Başkanının görevine son verilmesi, atanma esaslarında öngörülen usule göre yapılır. Görevine son verilen Din İşleri Başkanının kazanılmış hakları saklıdır." ifadeleri yer alıyor.

Yasa, cumhurbaşkanının görevden alma önerisini değerlendirmesi için kullanacağı süreye kısıtlama getirmezken, cumhurbaşkanının vereceği kararın hangi yönde olması konusunda herhangi bir ibare içermiyor.   

Başbakan Hüseyin Özgürgün, dün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya, Atalay'ın görevden alınması konusunda bir yazı göndermiş ve süreci başlatmıştı. Atalay'ın Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması(FETÖ/PDY) bağlantısı şüphesi nedeniyle görevden alınmasının istendiği iddia ediliyor.

banner134
Atalay,  FETÖ/PDY'na yönelik soruşturma kapsamında geçtiğimiz Haziran'da gözaltına alınmış, bir gün sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Din İşleri Dairesi Başkanı Talip Atalay, FETÖ/PYD üyesi olduğu, örgüte özel Bylock isimli programı kullandığı ve yurtdışına farklı kimliklerle çıkış yapmak suretiyle örgüt faaliyetlerini yürüttüğü iddialarını avukatı aracılığıyla reddetmişti.

Diğer yandan Atalay'ın uzun süreden beridir görevden alınması yönünde taleplerde bulunulduğu, Vakıflar İdaresi de bu yönde Cumhurbaşkanlığı'na yazı gönderdiği iddia edildi. Söz konusu yazının dağıtım yoluyla Cumhurbaşkanlığı'na ulaştığı ancak  bir görevden alma talebinden çok, kişisel şikayet içerdiği ulaşılan bilgiler arasında.

Din İşleri Başkanı Talip Atalay, İsveç Büyükelçiliği himayelerinde 2013'te kurulan Kıbrıs Barış Süreci Din İşleri Ofisi tarafından sürdürülen Kıbrıs'taki dinler arası diyaloğa katkıda bulunmuştu.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2017, 16:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75