Akıncı: Önümüzdeki günlerde iyi haberler vermek isteriz, olmazsa da halka söyleyeceğiz

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, liderler görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda açıklamalarda bulundu.

Akıncı: Önümüzdeki günlerde iyi haberler vermek isteriz, olmazsa da halka söyleyeceğiz
banner99

Akıncı, açıklamasında, bugün Anastasiadis ile kendisi arasındaki müzakerelerin 2. Yılı olduğunu belirterek, iki yılda 60'tan fazla lider, 150 müzakereciler görüşmesi yapıldığını belirterek artık sonuca varıp varamama kararı verilmesi gerektiğini belirtti.

"Elimizdeki malzeme bizi karar aşamasına getirdi"

Akıncı şunları kaydetti:

"Başarılamayan işlerin yanında alınmış olan mesafeler de var. Geldiğimiz noktada artık bir sonuca varıp varamayacağımızın kararını vermemiz gerekiyor. Elimizde birikmiş malzeme bundan sonrası için bizi karar aşamasına getirdi. Bu noktaya 3-5 ay önceden geldik. Bu sürecin ucu açık şekilde ilanihaye gidemeyeceği sadece bizim düşüncemiz değil, herkesin gördüğü gerçekliktir. Ortada doğal bir takvim var ve bu işlemektedir.

banner134
Çözüm kararlılığımız biliniyor

Akıncı, doğal takvimin işlediğine işaret ederek, bugünkü görüşmede müzakereciler dinlediklerini, müzakerecilerin 17 Mayıs'ta gerçekleşecek son liderler görüşmesine dek yoğun şekilde çalışmaya devam edeceklerini kaydetti ve çözüm kararlılıklarının bilindiğini belirtti.

Akıncı, "sonuca varmak için bize artık zamandan çok siyasi irade lazım" diyerek gereken ilerlemenin olmaması halinde halka durumu anlatacaklarını ve bu çabanın heba edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Akıncı, "Kıbrıs adına var olan şansı kullanmak istiyoruz" diyerek, önümüzdeki günlerde iyi haberler vermek istediklerini kaydetti.

Anastasiadis: Yeni bir Cenevre ihtimal dışı değil

Öte yandan Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis ise açıklamasında iyi bir ön hazırlıkla yeni bir Cenevre olasılığının ihtimal dışı olmadığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2017, 23:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75