banner6

Akıncı: Türkiyeli-Kıbrıslı kimlik ayrıştırması doğru değil

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakere masanın yeniden kurulabilmesi için Rum Lider Anastasiyadis’in, Türk tarafına, bir zihniyet dönüşümü yaşadığını teyit etmesi gerektiğini belirtti. Afrika Gazetesi’ne ve Meclis binasına yapılan saldırı konusundaki soruları da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Akıncı, Türkiyeli-Kıbrıslı kimlik ayrıştırmasına yönelik davranışları doğru bulmadığını belirtti.

Akıncı: Türkiyeli-Kıbrıslı kimlik ayrıştırması doğru değil
banner151 banner143

Türkiyeli-Kıbrıslı kimlik ayrıştırmasına yönelik davranışları ise doğru bulmadığını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “Biz, Atatürk’ün ilkelerini içselleştirmiş, sevecen, empati yapabilen, şiddete kapalı bir toplumun bireyleriyiz hepimiz. Burada çok kültürülük var, farklılıklara saygı göstererek, laik ve demokratik bir yapıyı sürdürmeyi başaracağız.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, bu akşam canlı yayında gazetecilerin iç politika ve Kıbrıs sorunu konusundaki sorularını yanıtladı.. BRT moderatörlüğünde gerçekleşen programı, diğer televizyon kanalları da ortak yayınlandı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, tüm koalisyon hükümetlerinin zorlukları olduğunu ancak, ortak ilkeler demeti içerisinde ve uzlaşımcı bir yaklaşımla, koalisyonların başarısız olması için hiçbir neden bulunmadığını söyledi.

Akıncı, “Bu koalisyonun başarılı olacağına canı gömrenülden inamak istiyorum”dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, bir önceki hükümetle ise belli konulardaki farklılıklar nedeniyle sıkıntılar yaşandığını, ancak “4’lü koalisyon hükümetinin 5. Ortağı” olduğu yönündeki söylemlerin de gerçekleri yansıtmadığını söyledi.

Akıncı, 4’lü koalisyon hükümetinin oluşumundaki etkenlerden birinin de UBP Genel Başkanı Özgürgün olduğuna dikkati çekerek, bunun sebeplerininse seçim sürecinde takındıkları tavır olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı, geçmiş hükümet döneminde, 124 tane 3'lü kararnamenin önüne geldiğini anımsatarak, “Bunların 120'sini imzaladım, sadece 4nü imzalamadım. Ama yine de bizi çalıştırmadı denmesi gerçekleri yansıtmıyor. İmzalamadıklarım da hukuken tartışmalı ve etik açıdan sıkıntılı olan konulardı bu nedeniyle imzalamadım” dedi.

Afrika Gazetesi’ne ve Meclis binasına yapılan saldırı konusundaki soruları da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Akıncı, Türkiyeli-Kıbrıslı kimlik ayrıştırmasına yönelik davranışları doğru bulmadığını belirtti.

Akıncı, “Nereden gelinmiş olunursa olunsun, burada Kıbrıs Türkü’nün mayasında olan, Atatürk’ün ilkelerini içselleştirmiş bir toplum olarak bizim, sevecen empati yapabilen, şiddete kapalı bir toplumun bireyleriyiz hepimiz. Burada çok kültürülük var, farklılıklara saygı göstererek, laik, demokratik bir yapıyı sürdürmeyi başaracağız.” diye konuştu.

Akıncı, bu bağlamda Kıbrıs’ın bütünlüğünü de unutmadıklarını ve Kıbrıs’ın öteki yarınısı da sevdiklerini ve önemsediklerini de sözlerine ekledi.

Mustafa Akıncı, KKTC’nin Türkiye ile çok yakın bağları olan bir ülke olduğunu ama, Kuzey Kıbrıs’ın kendi hukuk kuralları içinde yaşaması ve herkesin de birbirinin bu yaşam biçimine saygı duyması gerektiğini söyledi.

Polisin yaşanan olaylar karşısında zaafiyet gösterdiği konusunaki görüşünün sorulması üzerine ise Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanı olarak talep ettiği raporu kamuoyu ile paylaşamayacağını ancak, gelen ilk rapordan tatmin olmadığı için ikinci raporu istediğini söyledi.
Polisin de konuyla ilgili çeşitli şikayetleri olduğunu anlatan Akıncı, bu bağlamda polis kadrolarındaki bazı eksikliklerin gündeme geldiğini dile getiridi.

Akıncı, konunun bu boyuta gelmemesi gerektiği inancını koruduğunu ve polisin bu konuda zayıf kaldığı görüşünü yineledi.

Siyasiler mevcut statükonun devam etmemesi gerektiği yönünde ortak bir görüşe sahip olduklarının anımsatılması üzerine ise Cumhurbaşkanı Akıncı, her sistemin kendine özgü artı ve eksileri olduğunu söyledi.

Akıncı, “Ben bu konuda temkinliyim. Asılolan demokratik kurumsallaşmaının oturtulmasıdır diye düşünüyorum. Ama toplumun çoğunluğu bunu istiyorsa, ben de bu tartışmalara katkı koyarım. Ama şu anda böyle birşey söz konusu değil” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, gazetecilerin Kıbrıs konusundaki sorularını da yanıtladı.

Akıncı, Rum Liderliğinin Kıbrıs’ta yetkiyi paylaşmaya henüz hazır olmadığını söyledi.

Mustafa Akıncı, müzakere masanın yeniden kurulabilmesi için Rum Lider Anastasiyadis’in, Türk tarafına, bir zihniyet dönüşümü yaşadığını teyit etmesi gerektiğini ifade etti.

Akıncı, BM Genel Sekreteri’nin önümüzdeki günlerde iyi niyet misyonu çerçevesinde, muhtemelen birini görevlendirerek, Ada’da nabız tutmasıını isteyeceğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2018, 23:48
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104