banner6

Akıncı: Tüzükleri uygulayıp denetlemek gerekir

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, tüzük yapmanın yeterli olmadığını, bunların uygulamaya konup denetlenmesi gerektiğini söyledi.

Akıncı: Tüzükleri uygulayıp denetlemek gerekir
banner151

Cumhurbaşkanı Akıncı, "trafik" gündemiyle toplanan Bakanlar Kurulu'nın ardından acının ortak olduğunu, böylesi bir olayın ardından kimsenin siyasi prim elde etme peşinde koşmaması gerektiğini söyledi.

Girne-Değirmenlik dağ yolunda dün meydana gelen kaza sonucu ikisi öğrenci üç kişi hayatını kaybetmiş, 7 kişi de ağır yaralanmıştı.

Akıncı, yaşanan acılardan ders çıkarıp, çözüm için sonuç üretmek, toplumun benzeri acıları bir daha yaşamaması için kararlar üretip hayata geçirmek gerektiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Gündemimizde trafik konusunda kafa yormak, tedbirler düşünmek ve bunları yaşama geçirmek olmalıdır. Bakanlar Kurulu’nu bu amaçla olağanüstü toplantıya çağırdım.

Yürürlükte bir tüzük var; ona göre ağır vasıtalar mesai saatlerine yakın zaman diliminde trafiğe çıkmamaları gerekiyor. Ağır vasıtaların trafiğe çıkma saatleri mesai saatlerine göre düzenlendi.

Tabii ki bu karar resmi gazetede yayınlanır yürürlüğe girer ama orada bitmemesi lazım.

Sürücü ehliyetleri tamam mıdır, daha önceki kaza durumları nedir. Bütün bunlar üzerinde düşünülmesi gereken konulardır.”

Cumhurbaşkanı Akıncı, Bakanlar Kuruluna kriz masası oluşturulması ve saatlerin geriye çekilmesi konusunu hükümetin gündemine getirdiğini, hükümetin de bunları değerlendireceğine inandığını kaydetti.

Akıncı, “Saatlerin geriye çekilmemiş olmaması çocuklarımızın karanlık bir saatte yola düşmelerini de beraberinde getiriyor. Bunu ilk günden aslında içime sindirememiştim ve sorulduğunda düşünce ve kaygılarımı söylemiştim. Bu vesile ile bir kez daha hükümetin gündemine getirdim. Hükümet değerlendirecek ve en doğrusunu yapmaya çalışacaktır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Akıncı ayrıca dün meydana gelen kazada hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine, arkadaşlarına, öğretmenlerine tüm topluma başsağlığı diledi. Akıncı “Kıbrıs sorunu çözümsüzdür diye yollarda çocuklarımızı öldürmeyi, Kıbrıs sorununa bağlamak kolaycılığına da kaçılmaz. Çözüm olsun ya da olmasın, yapmamız gereken çok şey vardır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2016, 18:19
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110