banner6

Akıncı'dan Anastasiadis'e: Taktik manevraları bırak

banner37

Cumhurbaşkanı  Mustafa Akıncı, Rum lider Anastasiadis’e taktik manevraları bırakması çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Taktik manevralarla stratejik hedef kaybedilebilir. Stratejik hedef barıştır, çözümdür” dedi.

Akıncı'dan Anastasiadis'e: Taktik manevraları bırak
banner150 banner150 banner151 banner143

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Geçitkale’de toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ta çözümün ancak bütünlüklü bir anlayış ile gerçekleşebileceğinin altını çizdi.

Anastasiadis’in “Cenevre’ye gidelim toprağı, güvenlik ve garantileri tamamlayalım diğer konulara da bakarız” önerisinde bulunduğunu  kaydeden Akıncı, “Rum liderliği, gel  bize toprağı halledelim, benim elimi rahatlat; gel güvenlik garantileri de benim istediğim gibi halledelim, benim ellerimi rahatlat da ondan sonra dönüşümlü başkanlık da şu da bu da olacak demeye  getiriyor.  Böyle bir müzakere anlayışı olamaz” diye konuştu.

Manipülasyon yapılıyor

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Güney Kıbrıs’ta  “Rum lider Anastasidis’in müzakerelerde çözüme götürecek güzel ve yapıcı öneriler sunduğu, Akıncı’nın ve Türk tarafının da   bunları kabul etmediği”   yönünde manipülasyon yapılmaya başlandığını yineledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Bize söylenen şu;  Cenevre’ye gidelim ama öncelikle toprağı konuşalım, toprağı bitirelim, daha sonra güvenlik ve garantileri konuşalım onu da yarım bırakmayalım onu da bitirelim, ondan sonra da diğer konularda arta kalanlara bakarız; Rum liderin eli serbest olur. O konularda bize yardımcı olun bize önerilen bu” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, 50 yıllık müzakere tarihinde Kıbrıs Türk tarafının yüzdelik kabul ederek  masaya harita koyduğu bir ilk yaşandığını hatırlatarak,  “BM’nin kasasında kilitli olan bir harita, bu haritada Türk tarafı ile Rum tarafı arasındaki fark yüzde 1.  Bu harita artık en  son aşamada  rötüş için çıkabilir, bunu BM’de biliyor, kendileri de biliyor,  ortak anlayış bu” ifadelerini kullandı.  Akıncı şunları söyledi:

“ Bizim dönüşümlü başkanlık gibi çok doğal ve daha  önceden kabul edilmiş bir talebimizdi. Kararlara etkin katılım federasyonun olmazsa olmaz prensibi bile hala daha  halkına anlatıp  onları hazırlamaktan kaçınan bir  Rum liderliği ‘gel  bize toprağı halledelim benim elimi rahatlat.  Gel güvenlik garantileri de benim istediğim gibi halledelim benim ellerimi rahatlat da ondan sonra dönüşümlü başkanlık da şu da bu da olacak’ demeye getiriyor.  Böyle bir müzakere anlayışı olamaz. Bunu elbette reddetmekten başka bir şey yoktu biz de bunu yaptık.

“Resmin bütününe bakalım”

Akıncı, Kıbrıs Türk tarafının barış ve çözüm istediğini, bunun ancak bütünlüklü bir anlayışla mümkün olabileceğini söyledi.
Cumhurbaşkanı, toprağı, güvenliği ve garantiyi konuşmayalım demediklerini vurgulayarak, “Paralel bir süreçte bütünlüklü  olarak bu meseleleri ele alalım  resmin bütününe aynı anda bakalım o noktaya geldik çünkü artık” dedi.   Cumhurbaşkanı Akıncı şöyle devam etti.

“Bu geldiğimiz noktada biz siyasi  eşitlikle ilgili konuştuğumuz, örnek verdiğim konu  ve benzerlerini onlar kendileri arzu ettikleri bazı konularda bizim de yapabileceklerimizi, diğer başlıklarda  eksikleri yan yana  bir bütün olarak resmin içinde görmedikçe  bu çözüm olmaz. İki yılda vardığım sonuç budur. Kaç aydır  önerdiğim budur.

Haziranda bir gün tespit edelim onun üzerinde anlaşalım. Geriye kalan zamanda da bunları konuşalım.  Cenevre’ye gidip bu işi her iki tarafın yararına bitirelim. Biz buna varız. Çünkü Kıbrıs’ın  geleceğinin  Atatürk’ün söylediği yerde olduğuna inanıyoruz. Yurtta barış dünyada barış. Biz bunu istiyoruz.  Ancak  bunun taktik manevralarla olmayacağının bilincindeyiz.”

Cumhurbaşkanı Akıncı, artık manevralara yer olmadığını, herkes eteğindeki taşı dökeceğini, taktikleri,  manevraları  bir tarafa bırakacağını ve niyeti ve iradesi varsa bunu ortaya  koyacağını vurgulayarak, “Ben inanıyorum ki biz bunu fazlasıyla gösterdik” dedi.

Akıncı, Rumların da artık adım atarak Türk tarafına yaklaşması gerektiğini, 1-1,5 ayı   en iyi şekilde değerlendirmek için bıkmadan yılmadan çalışacaklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2017, 09:44
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110