Akıncı'dan YÖDAK Yasası ile ilgili Meclis'e eleştiri

banner37

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) 20. yaşını dün akşam Bedesten’de düzenlenen resepsiyonla kutladı. UKÜ’nün kuruluşundan itibaren kaydettiği gelişmelerin sinevizyon ile aktarıldığı resepsiyonda 20. yaş pastası kesildi.

Akıncı'dan YÖDAK Yasası ile ilgili Meclis'e eleştiri
banner90
banner8

Resepsiyona  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, bazı milletvekilleri, LTB Başkanı Mehmet Harmancı,  UKÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Mete Boyacı ve diğer davetliler katıldı.

Akıncı: Yükseköğretimi günlük siyaset ve parti politikalarından uzak tutmalı

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı resepsiyonda yaptığı konuşmada, akademi dünyasının, özerk demokratik ortam  ve özgür düşünceye sahip olması gerektiğini  vurgulayarak, özgür düşünen bireyler yetiştirmenin önemli şartının da yükseköğretimi günlük siyaset ve parti politikalarından uzak tutmak olduğunu söyledi.

Geri iade ettiği YÖDAK Yasası olarak nitelendirilen Yükseköğretim Yasası ile ilgili Cumhuriyet Meclisi’ne yönelik sert eleştirilerde bulunan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı,yasayı sayfalarca endişe ve kaygıları içeren gerekçelerle birlikte Meclis’e iade ettiğini ancak gerekçeler incelenmeden, okunmadan ve araştırılmadan yarım saatte yasanın  Meclis’teki çoğunluk tarafından geçirildiğini kaydetti.

Akıncı, bu düşünceyle akademi dünyasını özerk yapıya kavuşturmanın mümkün olmadığını söyledi.

Akademi dünyasının  YÖDAK’ın özerkliğine sahip çıkmak için yaptığı açıklamalara değinen Akıncı, Meclis’in de gereğini yapmasını istedi.

banner134
“Üniversite sayısının artmasıyla kalite de artmalı”

Ülkedeki üniversite sayısının artması konusuna da değinen Akıncı, üniversitelerin gelişmesinin ve sayısının artmasının güzel olduğunu,  ancak bunlarla birlikte kalitenin de artması gerektiğini ifade etti.

1990’lı yıllarda her köşede bir banka açıldığını, bir krizle birlikte çok azının ayakta kalabildiğini anlatan Akıncı “Aynı şeyi üniversiteler için de yaşamak istemeyiz” dedi.

Akıncı, öğrenci ve üniversite sayısının artmasına paralel olarak uluslararası rekabet edilebilirliği ve kaliteyi de  artırmak  gerektiğini belirtti.
Akıncı, UKÜ’nün 20. yılını kutlayarak, üniversitenin  her geçen gün daha iyiye gittiğini, daha kaliteli eğitim verdiğini görmenin kendisini mutlu ettiğini kaydetti.

“20 yıllık üniversiteye devletin su vermemesi rahatsız edici”

Cumhurbaşkanı Akıncı, UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri’nin konuşmasına işaret ederek, 20 yıllık üniversiteye devletin su vermemesini işitmenin rahatsız edici olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı Türkiye’den “şarıl şarıl” su gelirken bazı zamanlarda fazla su denize akıtılırken, suyun UKÜ’ye bağlanmamasını anlamasının mümkün olmadığını söyledi. Akıncı,”El ele verelim bunları yapalım” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2017, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75