Akıncılar’da aç, susuz, perişan halde bulundular

banner37

Mersin’de, Güney Kıbrıs üzerinden Malta’ya gidebilmek için bir insan kaçakçısına 5 biner ABD Dolar’ı veren üç mültecinin yaşadıkları yürek burktu

Akıncılar’da aç, susuz,  perişan halde bulundular
banner90
banner8

BIRAKIP, KAÇTILAR… Polis, önceki gece saat 21.00 raddelerinde Akıncılar köyü içerisinde Suriye uyruklu 3 mülteci tespit edip, soruşturma maksatlı karakola götürdü. Gönüllü ifade veren mültecilerden biri, Mersin’den yola çıktıklarını, karaya çıktıklarında ise kendilerini birisinin beklediğini, yaklaşık bir buçuk saat yol gittikten sonra ise indirildikleri yerde sabaha kadar kaldıklarını söyledi. Polis, mültecilerin aç ve susuz oldukları için yürüyerek köye ulaştıklarını, gündüz görülmemek için de saklandıklarının öğrenildiğini mahkemeye aktardı. Polis, mültecilere PCR testi yapılacağından mahkemeye getirilemediklerini, meseleyle ilgili bir kişinin arandığını belirtti.

Emine UYSAL ÇALUDA

   Mersin’de, Güney Kıbrıs üzerinden Malta’ya gidebilmek için bir insan kaçakçısına 5 biner ABD Dolar’ı veren üç mülteci, Akıncılar köyünde aç, susuz ve perişan halde bulundu.

   Üç mültecinin tutukluluk duruşması, PCR testleri yapılacağından gıyaplarında görüşüldü.

   Yargıç Mine Gündüz’ün huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Dilhan Çavuş, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Ali Aydoğanlı’yı dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Aydoğanlı, 25.07.2020 tarihinde saat 21.00 raddelerinde Suriye uyruklu A. E. (E-46, Suriye) ve E. H. L (E-42, Suriye) ve M. E. L.’nin (E-30, Suriye) Akıncılar köyü içerisinde tespit edilip karakola soruşturma maksatlı sevk edildiğini söyledi.

   Polis memuru Ali Aydoğanlı, zanlılardan yapılan soruşturmada aynı gün saat 01.00 raddelerinde Mersin’den tekne ile henüz tespit edilemeyen bir yerden KKTC’ye onaylanmamış bir limandan giriş yaptıklarının tespit edildiğini kaydetti.

   Aydoğanlı, zanlıların mahkeme emri gereği tutuklanıp Demirhan Polis Karakolu hücrelerine yerleştirildiğini ve mesele ile ilgili olarak M. E. L.’nin gönüllü ifade verdiğini mahkemeye aktardı.

   Polis memuru Ali Aydoğanlı, mültecilerin 25.07.2020 tarihinde 22.00 ile 23.00 saatleri arasında Mersin’den yola çıktıkları, karaya çıktıklarında ise kendilerini birisinin beklediği ve yaklaşık bir buçuk saat yol gittikten sonra indirildikleri yerde sabaha kadar kaldıklarının belirlendiğini kaydetti.

   Aydoğanlı, mültecilerin aç ve susuz oldukları için de yürüyerek köye ulaştıkları ve gündüz görülmemek için saklandıklarının öğrenildiğini mahkemeye aktardı.
   Aydoğanlı, mültecilere Koronavirüs salgını nedeniyle PCR testi yapılacağından mahkemeye getirilemediğini söyledi.

   Mesele ile ilgili olarak gönüllü ifadenin teyit ve tekzibinin yapılması gerektiğini ve aranan bir şahıs olduğunu belirten Aydoğanlı, zanlıların poliste iki gün tutuklu kalmalarını talep etti.

banner134
   Yargıç Mine Gündüz, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların iki gün tutuklu kalmasına emir verdi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75