banner6

Akıncı'ya yanıt sözcü vekilinden geldi

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “Al-Jazeera Türk” televizyon kanalına Kıbrıs sorununa ilişkin yaptığı açıklamalar Güney Kıbrıs basınında geniş yer bulurken, Hükümet Sözcüsü Vekili Viktoras Papadopulos’tan Akıncı’ya yanıt geldi.

Akıncı'ya yanıt sözcü vekilinden geldi
banner150

banner150

banner99

Fileleftheros gazetesi, “Cenevre’den Referanduma – Akıncı Anlaşmaya Varılırsa Tarih Belirlenmesinden Söz Etti” başlıkları altında verdiği haberinde, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “Al-Jazeera Türk” televizyon kanalına Cenevre zirvesi öncesinde açıklamalarda bulunduğunu aktardı.

Akıncı’nın açıklamalarına geniş yer veren gazete, Cenevre’de “referandumlar için tarih belirlenmesini talep edeceğini” söylediğini ve Cenevre’de sonuca ulaşılmaması durumunda böyle bir fırsatın bir daha yakalanmasının zor olacağını ifade ettiğini aktardı.

Gazete, Akıncı’nın söz konusu açıklamalarına hükümetin yanıtının, sözcü vekili Viktoras Papadopulos tarafından geldiğini; Papadopulos’un dün konuya ilişkin açıklamasında, “arzu edilen çözümün, üzerinde uzlaşıya varılan çerçevenin ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin üyesi olduğu ve çözümden sonra da üyesi olmayı sürdüreceği AB değer ve ilkelerinin dışına çıkamayacağın” söylediğini yazdı.

Papadopulos, “Tüm çevrelere ve özellikle de Kıbrıs Türk tarafına, açıklamalar yapmak yerine, Cenevre’de gerçekten başarılı olmak imkanını sağlamak için, mevcut görüş ayrılıklarını azaltma hedefine odaklanmamız gerektiğini söylüyoruz” şeklinde konuştu.

Öte yandan gazete bir diğer haberinde, Kıbrıs Rum müzakereci Andreas Mavroyannis’in insan haklarına ilişkin düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada “Kıbrıs sorununun adalet ve insan haklarıyla doğrudan ilişkili bir sorun olduğunu” söylediğini yazdı.

Habere göre Mavroyannis konuşmasının diğer kısımlarında, insan haklarına genel değerlendirmede bulunurken, gazete Kıbrıs Rum müzakerecinin konuşması sonrasında katılımcılarla sohbet ettiği ve insan hakları ile Kıbrıs müzakerelerine ilişkin birçok soruyu yanıtladığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2016, 10:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104