Akkule ve Kara Kapısı'nda harika işler yapıldı

banner37

Mağusa Suriçi’nin geçmişte atıl durumda bırakılan tarihi yapıları olan Akkule Burcu ve Kara Kapısı tamamlanan konzervasyon ve güçlendirme çalışmalarının ardından yeniden kente ve ülke turizmine kazandırıldı.

Akkule ve Kara Kapısı'nda  harika işler yapıldı
banner87

Ahmet İLKTAÇ

Mağusa Suriçi’nde geçmişte atıl durumda bırakılan, ot ve çöplere mahkum kılınan kentin en önemli ve en gözde tarihi yapılarından olan Akkule (Ravelin) Burcu ve Kara Kapısı, İki Toplumlu Kültürel Teknik Komitesi tarafından projelendirilen, UNDP tarafından uygulanan ve Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen konzervasyon ve güçlendirme çalışmalarının ardından yeniden kente ve ülke turizmine kazandırıldı.

Yaklaşık 650 bin Euro’ya mal olan Akkule Burcu’ndaki ve Kara Kapısı’ndaki çalışmalarda yapının ileriki nesillere taşınabilmesi için güçlendirme ve konzervasyon adına harika işlere imza atıldı.

Kentte büyük mutluluğa neden olan projenin tamamlanma seremonisinin yarın saat 18.30’da yapılacağı açıklandı. 

Tuncay: Mağusa’da birçok proje hayata geçirildi

Yapılan çalışmalarla ilgili gazetemiz KIBRIS’a konuşan İki Toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi Kıbrıslı Türk Eş Başkanı Ali Tuncay, Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin Mağusa surları ve içerisindeki birçok projeyi hayata geçirdiğini söyledi.

Ali Tuncay, sırasıyla Othello Kalesi, surların Deniz Kapısı ve Canbulat Tabyası arasındaki bölümü, Çifte Mazgal (Martinengo Tabyası), St. Mary ve Karmelit Orta Çağ kiliselerinde konzervasyon ve güçlendirme çalışmaları gerçekleştirildiğini kaydetti.

Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin Akkule (Ravelin) olarak bilinen kara kapısındaki konzervasyon ve güçlendirme çalışmasının Şubat 2017’de başladığını anlatan Tuncay, Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin Akkule (Ravelin) projesinin uygulaması UNDP, finansmanı ise Avrupa Birliği tarafından sağlanmakta olduğunu bildirdi. Ali Tuncay, Akkule Projesi’nin yaklaşık 650 bin Euro’ya mal olduğunu dile getirdi.

 

Akkule’de yapılan çalışmalar

Eş Başkan Tuncay, proje çerçevesinde çatı ve duvarlardaki tüm kalıntı ve bitki örtüsünün çıkarılması, metal çerçeveli tavan penceresi, uygun biyosid / herbisit kullanılarak organik büyümenin mevcut olduğu yüzeylerin tedavisi, suyun süzülmesini önlemek için, duvarın üst kısmının örtüsündeki drenaj sisteminin iyileştirilmesi, su çıkışı olmayan ve duvarlardan çukurlara doğru eğimli olan topraklarda buharlaşma çukurları yapımı, yapısal olarak kararsız elemanların stabilizasyonu, duvar duvarlarının ve tonozlarının sağlamlaştırılması ve yapısal olarak birleştirilmesi, kasa iskele desteği, duvarlarda yeni taş ve moloz taş montajı, ana giriş meydanında kulenin duvarına taş temizliği ve harcı gibi çalışmalar yapıldığını aktardı.

Ali Tuncay, yine kulenin çatısında taş yüzeyinin ve eklemlerin temizlenmesi, doğrusal çatlakların enjeksiyonla doldurulması, iç ve dış taş temizliği, koridor duvar resimlerinin stabilizasyonu, tarihi kapıların korunması, ziyaretçilerin güvenlik önlemleri (engelli erişim rampaları, güvenlik çitleri kurulumu), paratoner koruma sisteminin montajı, drenaj sisteminin montajı, ziyaretçi bilgi panelleri ve kuş kontrol önlemleri gibi çalışmaların yapıldığını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2018, 09:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER