Akkule'nin kapısına kilit vuruldu!

banner37

Gazimağusa’da, AB finansmanıyla güçlendirme projesi haziran ayında tamamlanıp Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’ne teslim edilen tarihi Ravelin Burcu (Akkule), teslim edildiği günden bu yana kapalı tutuluyor

Akkule'nin kapısına kilit vuruldu!
banner90

Ahmet İLKTAÇ
Gazimağusa’da, Avrupa Birliği (AB) finansmanıyla, geçtiğimiz ay güçlendirme projesi tamamlanan ve muhteşem güzellikte, tarihi bir yapı halini alan Ravelin Burcu’nun (Akkule), Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’ne teslim edilmesinin ardından kapılarına kilit vurulup kapalı bırakılması tepkiye neden oldu.
Her gün çok sayıda turistin ziyaret ettiği Mağusa Suriçi’nin en önemli yapılarından biri olan Akkule’nin turizme kazandırılmak yerine, hangi nedenle olursa olsun kapalı tutulmasının kabul edilebilir olmadığını belirten Mağusalılar, muhteşem bir görüntüye bürünen Akkule’nin, turizmin oldukça yoğun olduğu yaz aylarında, kesinlikle açık olmasını istediler.
Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Fuat Azimli ise, yapının içerisine Mağusa Suriçi’ni gösteren büyük bir maket, bilgilendirici canlandırmalar, dönemlere özgü kıyafetler ve tanıtıcı görsellerin yer alacağı bir proje hazırladıklarını, bu projenin 3 ay içinde hayat bulacağını ve kasım ayında Akkule’nin yeniden açılacağını söyledi.
 

Dağlı: “Kapalı olması anlaşılır değil”
Konuyla ilgili gazetemiz KIBRIS’a konuşan Mağusa İnisiyatifi Sözcülerinden Dr. Okan Dağlı, Mağusa Suriçi’nde, son dönemde, dünyaca üne sahip olan Othello, Martinengo Burcu (Çifte Mazgallar) ve Ravelin Burcu’nda (Akkule), UNDP projelendirmesi ve AB finansmanı ile güçlendirme çalışmaları yapıldığını anımsattı.
Dr. Okan Dağlı, bu 3 yerin Mağusa surlarının en önemli ve dünyaca bilinen yerleri olduğunu söyledi. Mağusa Suriçi’ni ziyaret eden turistlerin bu 3 yere bilerek geldiklerini ve ziyaret etmeden gitmek istemediklerini kaydeden Dağlı, ne yazık ki bu 3 önemli noktanın, güçlendirme çalışmaları tamamlandıktan sonra koruma ve bakımlarını dahi yapabilecek pozisyonda olmadığımızı bildirdi.
Dr. Okan Dağlı, son olarak güçlendirme çalışmaları tamamlanan ve Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’ne teslim edilen Akkule’nin kapalı tutulmasına anlam veremediklerini söyledi.

banner9
Yapılan çalışmalarla muhteşem güzellikte bir yapının ortaya çıktığını anlatan Dağlı, her yanıyla şaheser olan bu yapının kapalı olarak beklemesinin kabul edilebilir olmadığını dile getirdi.
Dr. Okan Dağlı, özellikle de turistlerin yoğun olarak ziyarette bulundukları yaz aylarında Akkule’nin kapalı tutulmasının anlaşılır olmadığını kaydetti.
Yine Çifte Mazgallar’da açılış ve kapanış saatlerinin net olmadığını ifade eden Dağlı, telleme çalışmalarının da çok uzadığını, alanın şantiye görünümünde olduğunu ve giriş çıkışların bu nedenle yapılamadığını açıkladı.
Dr. Okan Dağlı, turistlerin Mağusa Suriçi’ne indirildikleri noktanın Turizm Enformasyon Ofisi’ne en uzak nokta olduğunu da söyledi. Dağlı, turistler şehre indirildikleri noktada herhangi bir bilgilendirici broşür veya turistleri yönlendirecek bir görevlinin olmamasının da dezavantaj olduğunu bildirdi.

 

Azimli: Kasım ayında açılacak
Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Fuat Azimli, Akkule’nin, geçmişte, müze olarak hizmet verdiğini, ancak insanların bilet kesip içeriye girdiklerinde, görebilecekleri herhangi bir şey olmadığını söyledi.
Fuat Azimli, Akkule’de güçlendirme çalışmaları başlamadan önce dairelerinin, yapının iç dizaynı ile ilgili çalışmalarının olduğunu kaydetti.
Yapılacak çalışmada Mağusa Suriçi’ni gösteren büyük bir maket, bilgilendirici canlandırmalar, dönemlere özgü kıyafetler ve tanıtıcı görsellerin yer alacağını anlatan Azimli, insanların bilet kesip içeriye girdiklerinde bir şeyler görebilmeleri gerektiğini belirtti.
Fuat Azimli, kasım ayında bu çalışmaların tamamlanacağını, tamamlandıktan sonra da yapının açılacağını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner108

banner107

banner88

banner96