banner6

Akpınar “Bayrağımızı Bahreyn’de de, dünya ülke bayrakları arasına almayı başardık.”

banner37

Geçtiğimiz hafta Bahreyn’in başkenti Manama’da düzenlenen 146. IPU ( Parlamentolar Arası Birlik-PAB) Genel Kurulu’na  140’a yakın ülkenin  parlamento temsilcileri ile birlikte katılan Demokrat Parti Milletvekili Serhat Akpınar, katıldığı bir tv programında değerlendirmelerde bulundu.

Akpınar “Bayrağımızı Bahreyn’de de, dünya ülke bayrakları arasına almayı başardık.”
banner90
banner99

“Bayrağımızı dünya ülke bayrakları arasına almayı başardık”

Demokrat Parti Genel Sekreteri ve Girne Milletvekili Akpınar, Cumhuriyet Meclisi tarafından görevlendirilen heyette yer almaktan duyduğu memnuniyeti vurgulayarak; “Bayrağımızı Bahreyn’de de, dünya ülke bayrakları arasına almayı başardık.” dedi.

Akpınar, merkezi Cenevre’de bulunan uluslararası örgütün temel amacının; Üyeleri arasında demokraside yönetsel geliştirmeler, çoğulculuk, sorumluluk üstlenme gibi temel arayışları ve iş birliğini teşvik etmek, yasama organları arasında cinsiyet eşitliğini ilerletmek, gençlerin siyasete katılımını güçlendirmek ve sürdürülebilir kalkınma gibi ilham verici öğeler olduğunu hatırlattı.

KIBRIS SORUNU DA GÜNDEMDE

Bölgesel ve özellikle Kıbrıs ile ilgili sorunların, örgütün zaten temel gündem maddeleri arasında olduğuna dikkat çeken Serhat Akpınar, 60 Yıldır sürdürülen müzakerelerde bir sonuca varılamamasının ‘nedenler sürecine’ bir kez daha tanık olduk. Ancak; İki olumlu karara varıldı diyebiliriz. Bunları; Doğal afetler ve iklim değişikliği ile ilgili karşılaşılabilecek her türlü soruna karşın iş birliği amaçlı, ortak çözüm üretebilecek komite oluşturulması şeklinde özetleyebilirim. İsviçre, İtalya ve Belçika temsilcilerinden oluşan arabulucular ile görüşmelerin devam etmesi, birliğin iki konu başlığından birinin Kıbrıs olması bizler için olumlu işarettir. Kritik süreçlerde, düşünce birliklerimizin sarsılmaması süreçleri iyi yönetmemize sebep oldu ve bizi sonuca taşımış oldu.  Bizim arzu ettiğimiz nihai sonuca gelmemiz noktasında ciddi çalışmalar var. İyi niyetimizi her zaman koruyarak varlığımızı her düzeyde temsiliyetimizi korumamız gerekmekte. Son toplantıda; Özellikle Bahrain, Azerbaycan, Pakistan ve Türkiye Cumhuriyeti temsilcileri çok içten görüşmeler gerçekleşti. Eğitim, ticaret, turizm konu başlıklarını da konuşmuş olduk. Yüksek öğretim konusunda bazı tıkanıklıkları açabilmek, ambargolara rağmen ülkemiz tanıtımındaki bu çok önemli paydayı ve haklı duruşumuzu hatırlattık. Bütün bu çabalarımıza eşlik eden; TC. Bahreyn Büyükelçimiz Esin Çakıl ve KKTC Bahreyn Temsilcimiz Umut Koldaş ve çalışma arkadaşları da hep yanımızdaydılar. Sonsuz teşekkürlerimizi arz ediyorum.” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104