banner6

Akpınar: KKTC konusunda anavatanın çok ciddi bir hassasiyeti var

banner37

Demokrat Parti Milletvekili Serhat Akpınar, Kıbrıs TV’de Haluk Yerli’nin hazırlayıp, sunduğu ‘Sabah Sabah’ programına katılarak, soruları yanıtladı.

Akpınar:  KKTC konusunda anavatanın çok ciddi bir hassasiyeti var
banner150

banner150

banner99

Demokrat Parti Milletvekili Serhat Akpınar, Kıbrıs TV’de Haluk Yerli’nin hazırlayıp, sunduğu ‘Sabah Sabah’ programına katılarak, soruları yanıtladı.
 

İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamentolar Birliği’nde Gözlemci Üye olarak bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi’ni temsilen resmi davetli olarak Cezayir’e gittiklerini ve burada çok farklı bir yaklaşımla karşılaştıklarını aktaran Akpınar, “Bu kez gidişimizde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak karşılandık ve her yerde isimlerimiz KKTC şeklinde yerlerini almıştı"

“KKTC OLARAK KARŞILANDIK”

17’nci İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamentolar Birliği toplantısına katıldıklarını anımsatan Akpınar, “Tüm İslam ülkelerinin bir araya geldiği bir katılım oldu. Bizim için çok önemliydi, Cezayir Meclis Başkanı’nın bizi karşılamış olması, bizi daha farklı statüde ve kabulle ağırlamış olmaları çok önemliydi. Bizim bu örgüte ilk kabulümüz Kıbrıs Müslüman Türk Topluluğu olaraktı. Annan planı sonrası Kıbrıs Türk Devleti olarak kabul gördük. Bu kez gidişimizde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak karşılandık ve her yerde isimlerimiz KKTC şeklinde yerlerini almıştı” şeklinde konuştu.

“KKTC KONUSUNDA ANAVATANIN ÇOK CİDDİ BİR HASSASİYETİ VAR”

İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamentolar Birliği toplantısında da Anavatanın ciddi desteklerini hissettiklerini aktaran Akpınar, “Anavatanın çok ciddi bir etkisi ve hassasiyeti var KKTC konusunda. Gittiğimizde de bu gerçekleşti. Her kürsü konuşmalarında bu dile getirildi. TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop’un konuşmasında da aynı şekilde gündeme getirdi. Söylemlerin bu kadar süreklilik arz etmesi kabullenmeyi bir şekilde gerçek kılıyor. Biz orada bunu gördük” ifadelerine yer verdi.

“RUM TARAFININ GERİ ADIM ATMAYIŞISINDAN AVRUPA BİRLİĞİ DE YORULMUŞ DURUMDA”

Rum tarafının katı tutumuna değinen Akpınar, “Avrupa Birliği de yorulmuş durumumda. Uzlaşı kültürü bir şekilde oluşmamış, oluşmayan uzlaşı kültürünün gerisinde tamimiyle belki de kilisenin ortaya koymuş olduğu o sert yaklaşım var ve bundan hiçbir şekilde geri adım atmıyorlar. Diplomaside nihai olumsuzluk oluşmayacağı bir süreç hedefliyorsunuz. Bu hedefin ortaya çıkması için uzlaşının her iki tarafta olması gerekiyor ki doğru bir zeminde hareket edilebilsin. Güney Kıbrıs bu yönde hiçbir şekilde geri adım atmıyor. Bu da bizim ortaya koyduğumuz düşünce ve yaklaşımlara yakınlık görmemize neden oluyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2023, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104