Aksoy’un KKTC basınına sözlü mülakatı

banner37

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un KKTC basınına sözlü mülakatı

Aksoy’un KKTC basınına sözlü mülakatı
banner99

SORU: Sayın Sözcüm, hem Sayın Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun dün akşam CNN Türk’te yaptığı açıklamalar, hem de sizin bugün sabahki açıklamanız Ada’da farklı tartışmalara yol açtı. Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki mesajlarını nasıl okumamız gerekiyor, açıklık getirir misiniz?

CEVAP: Malumunuz 2017 Crans Montana’da yapılan Kıbrıs Konferansı’nda tüm fırsatlar Kıbrıs Rum tarafınca ters tepilmişti. Biz de bundan sonra yeni bir müzakere sürecinde artık federasyon temelinde konuşmayacağımızı söylemiştik. Bunu hem biz, hem de Sayın Akıncı Konferans kapanmadan önce dile getirmiştik.

Şunu da herkes biliyor: Kıbrıs Konferansının başarısızlığa uğramasının sebebi Rum tarafının Türk tarafının eşitliğini tanımamasıdır. Refahı paylaşmak istememesidir. Doğalgaz konusunda olduğu gibi.

50 yılı aşkın müzakere sürecinde, federal çözümle ilgili tüm ayrıntılar görüşüldü. Bundan sonra bize göre federasyonla ilgili konuşacak hiçbir şey kalmamıştır. Siyasi eşitliğin kabul edildiğine dair öne sürülen tüm unsurlar muğlaktır. İçi boştur.

Üstelik Crans Montana’dan bu yana geçen sürede Rum Yönetimi, doğal kaynakların paylaşımı konusunda da olumlu en ufak bir adım atmamıştır.

Bu durumda yeni bir müzakere süreci başlaması sözkonusu olduğu takdirde, her şeyden önce diğer seçeneklerin ele alınması icap eder. Bizim söylediğimiz de budur.

Artık Adadaki gerçekler ve egemen eşitlik temelinde bir çözümün konuşulmasının zamanın geldiğine inanıyoruz.

Bugün yaptığım açıklama ve Sayın Bakanımızın dünkü ifadeleri bu çerçeve içinde değerlendirilmelidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75