Aktuğ: Herkes topu birbirine atıyor

banner37

Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ KIBRIS TV ekranlarının konuğu oldu. Pandemi döneminde belediyelerde yaşanan sıkıntılara değinen Aktuğ, , yarım kalan projelerin devam ettiğini ve önümüzdeki ay bazı projelerin açıklanacağını müjdeledi.

Aktuğ: Herkes topu birbirine atıyor
banner90
banner99

Ebru Ecem Balcı’nın Gün Ortası programının konuğu Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ oldu.   Pandemi döneminde belediyelerden yapılan kesintiler dolayısıyla tüm belediyelerin görevlerini yapmakta zorlandıklarını kaydeden  Aktuğ, zaten sorunları ve borçları olan Lapta belediyesinin üzerine büyük bir yük bindiğini belirtti.  Pandemi döneminde belediyelerin sosyal yardı kurumu, sağlık dairesi gibi konularda da görevi olmamasına rağmen çalışma yaptıklarını kaydeden Aktuğ, ‘Belediyeler elzem sınıfına bile alınmamışken biz sokaktaydık’ dedi.

 İYİ BELEDİYE REFAH SEVİYESİ YÜKSEK TOPLUM YARATIR

Belediyelerin birçok sorunu olduğunu söyleyerek cümlelerine başlayan Aktuğ güçlü belediyelerin refah düzeyi yüksek toplumlar doğuracağını belirtti. Aktuğ, “Devletimiz memuruna, işçisine maaşını ödeyebiliyor.  Ama vatandaşımız cebinde parası olduğu halde kasaba, köy, mahallesine ya da sokağına gittiğinde o sokak temizlenmemiş, çöpü alınmamış, evinde suyu akmıyorsa o insandan cebinde para olsa da refah ortamı bekleyemezsiniz.  Yerel yönetim halkla beraber olduğundan vatandaşın direkt sorunları belediyeye geliyor. Ne sorun varsa illaki o belediye binasından geçip bizden yardım bekleniyor.

DEVRALDIĞIM BELEDİYE  EKONOMİK FELAKETTİ

Pandemi döneminde belediyelerinde yoğun tempoda halkın sağlığı için mücadele verdiğini vurgulayan Aktuğ, yerel yönetimlere yapılan katkılardan yüzde 25 kesinti yapıldığını hatırlattı ve şunları aktardı, “Belediyeler adeta bir sosyal hizmet dairesi gibi belediyeler sosyal yardım dağıttı.  Bir sağlık dairesi gibi hijyen çalışmaları yaptı. Bunlar belediyelerin görevi değildi.  Hem ben hem de çalışanlarım gönülden yaptık. Herkes evinde idari izinliyken belediyeler elzem sınıfına alınmamışken biz sokaktaydık.  Belediyelerden 3 aydır yüzde 25 devlet katkısından kesinti var. Tüm belediye başkanlarının bu konuda sıkıntısı var.  Benim devraldığım belediye tam bir ekonomik felaketti. Üstüne yaşadığımız sel felaketi ve pandemi de ekonomik anlamda bizleri çok zorlamakta. Yerel gelirlerden kaybımız var.  Ekonomi ve işsizlik oranı baş gösterdi geçen yıl ve bu yılki verileri karşılaştırdığımız da yüzde 25 devlet katkısından bir kaybımız yüzde 35’lere varan yerel gelirden bir kaybımız var”

banner134

LAPTA GELECEĞİN YILDIZI

Belediye sorunlarının çözülmez bir düğüm olmadığını da vurgulayan Aktuğ çözümün merkez- yerel yönetim arasındaki ilişkilerde olduğunu kaydetti.  “Merkezi hükümet – yerel yönetim arasındaki yardımlaşmanın da bizim azmimiz kadar güçlü olması lazım ki bunları aşalım” ifadelerine yer veren Aktuğ, Lapta bölgesindeki turizmi de şu sözlerle değerlendirdi, “Lapta geçmişten bugüne turizm ülkesi adamızda Türk turizminin başladığı bir nokta. Ama başladığı noktada da kaldı.  Kalkınma ile ilgili birçok proje ve düşüncemiz var. Bunlardan birisini marina ve otel olarak yapılan projenin ihalesini bitirdik.  Gelecek ay kamuoyu ile neticesini paylaşacağız.  Lapta geleceğin yıldızı, merkezi.  Geleceğin yıldızını halkla birlikte şekillendireceğimize inanıyoruz. Bir deniz ülkesiyiz ama denizden en az faydalanan bir toplumuz.”

HERKES TOPU BİRBİRİNE ATIYOR

Sahillerdeki can kurtaran ve denetim aksaklıklarının sorulması üzerine açıklamalarda bulunan Aktuğ,  “Sahillerden sorumlu Girne Kaymakamlığı işi takip eden belediyelerdir. Ama herkes birbirine bir top atma noktasında. Olması gerekli mi? Hepimiz olması gerektiğinde hemfikiriz.  Kim yetiştirecek? Nasıl istihdam edilecek noktasında bir çözüm bulamadık. STK’larında içine gireceği noktalarla tümünün bir şekilde değerlendirilmesi lazım.  Belediyeler denetlemek zorunda can kurtaran olması lazım diye bir yazıyla bu iş bitmiyor. Üniversite adasıyız denizcilik bölümlerimiz var belki de orada bu işin teşviğini yapmalıyız”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75