Aktuğ: Ülkemizde örnek bir ihale yaptık basına böyle çıkmak istemezdik

banner37

Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ, KIBRSTV ekranlarında ‘özel izin’ mevzusuna dair açıklamalarda bulundu. 

Aktuğ: Ülkemizde örnek bir ihale yaptık basına böyle çıkmak istemezdik
banner90
banner8

Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ, Haluk Yerli ile Sabah Sabah Programı’nın konuğu oldu.  Dün mecliste de tartışmalara eden olan ‘özel izin’ krizine dair KIBRISTV’ye açıklamalarda bulunan Aktuğ,ihale sürecinin detaylarından bahsetti. Aktuğ, ‘özel izin’le gelen şirketin imza atacak şirket değil ikinci gelen şirket olduğunu yineleyerek ilk şirketin 26 Haziran tarihine kadar sözleşmeyi imzalama hakkı olduğunu aktardı. Projenin önemine de değinen Aktuğ,basının huzuruna bölgeye ne kadar faydalı bir iş yaptığımızı açıklayarak çıkmayı yeğlerdik’ dedi.

İHALE SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Lapta- Marina proje ihalesinden bahsederek sözlerine başlayan Mustafa Aktuğ, “Aralık 2019’da Lapta Karşıyaka arasında yürüyüş Yolu’nun son kısmında yap-işlet devret modeli ile kullanımımızda olan arazi üzerinde tüm bakanlar kurulu ve tüm dairelerin ön izini ile bir ihaleye çıkma kararı aldık.  Doğu Akdeniz’e açılacak bir pencere, güzel bir yatırım olacağına inancımız tamdır bu bağlamda bu projenin ihalesine çıktık. 6 Ocak tarihinde iki güzide şirket başvurdu. Şubat ayında ihalemizi neticelendirdik. Mali teklifle, yapılacak işlerle ilgili tekliflerde birinci gelen bir şirketimiz var, diğer şirketin teklifi geçerli olsa da puan anlamında ikincidir. Bu puanlama arkasından şirketlere bildirimlerimizi yaptık.  Mart sonu Nisan başında Yüksek Seçim Kurulu’na bir yazı yazdık. Yasal anlamda yürüdüğümüz için bu sözleşmeyi seçim yasaklarında yapabilir miyiz diye yazı ile bildirdik, Yüksek Mahkeme bizi huzuruna davet etti orada görüşmemizde bu sözleşmenin seçim sonrasına yapılması gerektiği hem söylendi hem de yazı ile bildirildi. Seçim yasaklarının bitmesini beklerken, bu kez de dünyayı da sarsan ülkemizi de saran pandemi ortaya çıktı. Bir anda seçim ertelendi, seçim yasakları kalktı ama bir pandemi gerçeği vardı. Buradaki yatırıma teklif veren iki güzide şirketimiz de gerçekten bu işi yapmayı istiyorlar. Ambargo altında bu şekilde bir yatırımı yaptırabilmek bizler ve ülkemiz için, bu şekilde bir yatırıma gelen şirketlerin tümü büyük hizmet veriyor” dedi ve şunları ekledi “Muazzam bir yap işlet devret modelinin içerisindeyiz. İhale süreci devam ediyor. Gelen kişilerin yasal yolla gelip gelmediği sorusu benim vereceğim bir yanıt değil. Bunu verecek makamlar başkalarıdır. Bizim ne bir davetimiz ne de bizimle bir görüşme, bir bilgimiz yok.”

banner134
BİZİM BİR DAVETİMİZ OLMADI

Seçimin ortadan kalkması ve pandemi sürecinde yeniden ihale komisyonunun toplandığını ve pandemiden kaybedilen zamanı ve pandemi döneminde ekonominin kötüye gidişinden etkilenmemek adına süre uzatımı yaptıklarını kaydeden Aktuğ, “ 26 Haziran 2020’ye kadar sözleşme tarihini uzatalım kararı aldık. Bunu hem yazışmalarımızla hem de mail yolu ile her iki şirkete de ilettik. Neden her iki şirkete de ilettik? İhale belediye meclisinde karar almakla başlar ve sözleşme ile biter. Her iki şirkete 18 Mayıs tarihinde yazı ile bildirdik.  Her iki şirkette gerekli olan teminat uzatmalarını konu ile ilgili olduklarını mail ve posta yoluyla ilettiler. Bir şirket imza için hak sahibi, hafta sonu gelen arkadaşlarımızın şirketi de ikinci şirket. Onların bir görüşme yapma, imza atma pozisyonları yok.Mail yoluyla davetten buraya geldik. Ama aslında öyle bir davetimiz yok. Mail tamamen sürecin uzatılmasının bildirilmesi ve gerekli olan teminat mektubunun uzatılması yönündedir bir davet değildir. İkinci gelen şirketi, davet etmek de ne etik ne de yasaldır.  Bizimle bir alakası olmadığını iki gündür anlatıyorum”

ÜLKEMİZDE ÖRNEK BİR İHALE YAPTIK BASINA BÖYLE ÇIKMAK İSTEMEZDİK

‘26 Haziran’ın mesai bitimine kadar ilk şirketin hakkı vardır’ ifadelerine yer veren Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ, “Her iki şirket de yapılacak olan işin aynısını yapıyor. Dizayn aynıdır. İhale 5 yıldızlı bir otel ve 400 yatlık bir marinadır. Her ikisinin de teklifi bu yöndedir. Çok kısa ekstraları da vardır şartname gereği. Bu sözleşmeyi imzaladıktan sonra Lapta Belediyesi’nin göstereceği noktada iki restoran kazandıracaktır yatırımcı. İlk 18 ay içerisinde bu restoranları Lapta Belediyesi’ne teslim edilecektir. Bir tane doğal park yaratacağız.  Yürüyüş yolumuzun aydınlatmasını yapacağız.  Yürüyüş yolumuzda 4 tane yöresel ürünlerin satışını yapabileceğimiz dükkanlar kazandıracağız. Bunlarda mali maddi tarafının haricinde ekstra bu sözleşmeyi imzalayan şirketin yükümlülüğünde her iki şirkette aynı şeyi yapmayı taahhüt ediyor. İlk şirketin süresinin bitmesine 10 gün var.  Değerli arkadaşlarımız gelirse onlarla devam edeceğiz. 26 Haziran’da bu şirketin bu sözleşmeye imza atma tarihinin son günüdür. Eğer onlar gelmiyorsa ikinci şirket yasal mevzuatta gereğini yapmıştır teminat mektubu uzatmıştır. Onlara bir çağrı yapacağız. Sözleşme imza noktasındadır. Biz aslında kamuoyuna bu zeminde çıkmak istemiyorduk. Biz sözleşmeyi yaptığımız gün ya da yapacağımız günün akabinde bu projenin ülkemize ne kadar faydalı olacağını ve devletimizle birlikte, turizm bakanımızla birlikte bölgeye ne kadar faydalı bir iş yaptığımızı açıklayarak biz basının huzuruna çıkmayı yeğlerdik. Yap-işlet-devret modeline ülkemizde örnek bir ihale yaptık biz. Sözleşmemizle, şartnamemizle… bu yatırımları yapıp 49 yıl sonra belediyemize ve devletimize devredecekler bu noktayı. Bu olayı günün sonunda neticelendireceğiz. Belki de biz Lapta penceresine bambaşka bir kapı açacağız. Bambaşka bir vizyona dönecek. Bambaşka bir yatırım ağı arkasından gelecek diye düşünüyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75