'Alacağımız para, borca gidecek'

banner37

KIBRIS’a konuşan KTHY eski çalışanları, Lefkoşa’daki merkez binanın açık artırmayla satışından elde edilecek gelirle, tazminatlarının ödenmesini umut ediyor.

'Alacağımız para,  borca gidecek'
banner8

Ali CANSU

Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın (KTHY) Lefkoşa’daki merkez binasının 30 Nisan’da açık artırmayla satılacak olması, 7.5 yıldır bekledikleri tazminatlarını alacakları için KTHY eski çalışanlarına umut oldu.

KTHY’nin 2010 yılında uçuşlarının durdurulup, ardından kapatılma kararının verilmesinin üzerinden 7.5 yıl geçmesine rağmen çalışanlar hakları olan tazminatlarını alabilmek için Lefkoşa’daki KTHY Genel Müdürlük binasının satışını bekliyorlardı.
KTHY çalışanları, KTHY merkez binasının satılmasıyla birlikte tazminatları ile alacaklarının mecliste geçen yasalar doğrultusunda ödenmesini umut ettiklerini söyledi. Eski çalışanlar, hükümetten tek isteklerinin çalışanların kalan parasını ödeyip KTHY dosyasını kapatması olduğunu vurguladı.
 

Açık artırmayla bina satılıyor

Resmi Kabz Memurluğu ve Şirketler Mukayyitliği, 30 Nisan’da binanın açık artırma usulüyle satılacağını gazetelere verdiği ilanla duyurdu. Resmi Kabz Memurluğu ve Mukayyitlik Dairesi Müdürü, KTHY’nin Resmi Kabz ve Tasfiye Memuru Halis Üresin’in açıklamasına göre, satış için taban fiyat 5 milyon sterlin olarak belirlendi.

Açıklamada Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nin 42/10 şirket istida numaralı, 11 Mayıs 2016 tarihli emrine istinaden hazırlanan satış şartnamesine yer verildi. Açık artırma, 30 Nisan Pazartesi günü saat 10.00’da Merkezi İhale Komisyonu toplantı salonunda yapılacak. 2 dönüm 1200 ayak kare büyüklüğündeki bina için açık artırma, taban fiyat 5 milyon sterlinden başlayacak.

Açık artırmaya ilişkin kurallar

Açık artırma, KTHY’nin Resmi Kabz ve Tasfiye Memuru tarafından yürütülecek. Teklifler yüksek sesle yapılacak ve KTHY’nin Resmi Kabz ve Tasfiye Memuru tarafından kayda alınacak.

İlgili mal en yüksek teklifi yapan alıcıya satılacak. Teklif edilen bedel net satış fiyatı olacak ve kanunen satın alanın ödemekle mükellef olduğu harç, vergi ve stopajlar ile bugüne kadar tahakkuk etmiş tüm emlak vergileri ve diğer belediye alacakları alıcı tarafından ödenecek.
Kıbrıs Vakıflar Bankası’na ipotekli binanın ipoteğe konu borcu, satış bedelinden ödenecek. İpotek, tapu devir işlemiyle eş zamanlı olarak kaldırılacak.
Satış beledi tapu devir işlemleri esnasında günlük banka çeki (bloke çek) ile ödenecek. Ancak alıcı ile Resmi Kabz ve Tasfiye Memuru arasında satış sözleşmesi imzalanarak satış bedelinin en az yüzde 10’luk kısmı kaparo olarak günlük banka çeki ile ödenecek.

Tapu devir işlemleri sözleşmenin imza edilmesinden itibaren en geç 15 gün içinde tamamlanacak.
Bu süre zarfında devir işlemlerinin alıcı tarafından tamamlanmaması veya alıcının tapu devir işlemleri için sözleşme gereğince tayin edilen zamanda Tapu Dairesi’nde hazır olmaması ya da alıcının malı satın almaktan vazgeçmesi halinde, alıcının ödediği kaparo “Tasfiye halindeki Kıbrıs Türk Hava Yolları Şirketi Ltd tasfiye hesaplarına irat (gelir) kaydedilerek” satış iptal edilecek.
Böyle bir durumda yeniden açık artırmaya gidilip gidilmeyeceğine Resmi Kabz ve Tasfiye Memuru karar verecek. Yeniden açık artırmaya gidilmesi halinde önceki açık artırmayı alanlar sonraki açık artırmalara katılamayacak.
Tasfiye Halindeki Kıbrıs Türk Hava Yolları’ndan alacaklı olan kişi ve şirketler açık artırmaya katılıp teklif verebilecek. Ancak malı almaya hak kazanmaları halinde alacaklarını satış bedelinden mahsup etme ya da satış bedelini eksilterek ödemeye hakları olmayacak.
 

Hükümet, mahkeme kararına uydu

Başbakan Tufan Erhürman, geçtiğimiz haftalarda basını bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamada KTHY konusunun, yeni hükümetin gündeminde olduğunu belirterek, “KTHY binası için mahkeme kararı ne diyorsa hükümet onu yapacak” demişti.

Çalışanlar tazminatların ödenmesini bekliyor

banner134

KIBRIS’a konuşan Hava-Sen Başkanı Buran Atakan, “Toplum olarak ona en ihtiyaçlı olduğumuz dönemde elimizden kayıp giden en önemli değerimizdi Kıbrıs Türk Hava Yolları. Biz çalışanlar hem işimizi hem de böyle bir değeri kaybetmenin üzüntüsünü hep yaşayacağız” dedi.
 Atakan, hiç bir devletin hükümetinin bunu çalışanlarına yaşatma hakkı yokken çalışanlara bu eziyetin yaşatıldığını ifade etti. Her hükümet döneminde “KTHY’yi kim alacak, kimi atayacak, kimleri istihdam edecekler” diye kavgalar edildiğine dikkat çeken Atakan, “KTHY kapatılınca da ‘özel bir şirketti’ dendi. Kargalar bile güldü. Devlete girerken adımız bile konamadı” dedi. Atakan, KTHY çalışanlarına “Özelleştirme Yasası” kapsamında istihdam” dendiğini ifade ederek, şöyle devam etti:
“Ne acıdır ki yüzlerce değerli insan potansiyeli harcanıyor şu an. Artık sona gelindi. Bizler ve toplum için manevi değeri olan KTHY merkez binasının satışı gündemde. Şirketler mukayyidi Halis Üresin’i kutlamak gerekiyor. Buraya kadar güzel getirdi. Mahkeme kararı ve yasalar doğrultusunda atması gereken adımları atıyor. Bundan sonra yapılması gerekende satış işlemi gerçekleştikten sonra çalışanların öncelikli geriye kalan tazminatlarının ödenmesi ve eksik kalan ihtiyat sandığı yatırımlarının tamamlanmasıdır. Toplumu doğru işler yapacayık beklentisi içerisine koyan dörtlü koalisyon hükümetinin yapması gereken budur”.

KTHY eski çalışanları:

Alacağımız para borca gidecek

KTHY’nin kapatılmasıyla büyük sorunları yaşayan çalışanlar, merkez binanın satışıyla birlikte alacaklarını tahsil edip, borçlarını kapatacak.

KIBRIS’a konuşan KTHY eski çalışanları alacakları paranın borca gideceğini ve ellerinde para kalmayacağını ancak bu paranın kendilerini rahatlatacağı görüşünde birleşti.
 

KTHY çalışanları ne dedi? KTHY çalışanları ne dedi?


Cevdet Akgür:
“KTHY çalışanları olarak 2010 yılından beri yaşadığımız sıkıntılar kamuoyunun bilgisindedir. 2 yıl işsiz kalan arkadaşlarımız yaşadıkları trajik sorunlar, intiharlar ve eşlerinden ayrılmalar hatta hayatlarını kaybedenler bile olmuştur. Şu anda beklentimiz, satışı gündeme gelen KTHY merkez binasının satılığı tazminatlarımız ile alacaklarımızın Meclis’te geçen yasalar doğrultusunda ödenmesidir.
Şu andaki hükümetten tek isteğimiz bu adımı da atarak çalışanların kalan parasını ödeyip KTHY dosyasını kapatmasıdır. 2010 yılında bir paunt 2.50 TL olan sterlin bugün 5.65 TL’ye dayanırken çalışanların faiz işlemeden alacakları para düşünüldüğünde ne kadar kayıpları olduğu ortadadır Bu konuda hükümet yetkililerinin Halis beye gerekli yetkinin verilerek gereken tazminatların ödenmesini bekliyoruz”.

Halil Uzunkaya:
“KTHY bizim yuvamız ve maalesef yuvamızı 2010’da dağıttılar ve halen kendimizi toparlayamadık. Tam sekiz yıl oldu bu zaman zarfında çok çileler çektik ve çok değerli canlarımızı yitirdik. Devlete girdik. Fakat çok çok düşük ücrete ve birçok hakkımız verilmedi. Sendikamız Hava-Sen, bu süreçte yılmadan usanmadan her zaman yanımızda oldu ve birçok hakkımızı kısmen de olsa almamızı sağladı. Şunu herkesin bilmesi gerekir ki gerçekten çok acılar çektik. Arkadaşlarımız intihar etti. Birçok yuvalar yıkıldı. Evini, arabasını satanlar oldu. En değerli varlıkları olan çocuklarını okullarından alan oldu ve ben canımın parçası evladım Derya’mı kaybettim. Artık, sona geldik ve 30 Nisan’da yuvamız maalesef satışa çıkacak. Buradan devlet yetkililerine sesleniyorum. Lütfen, artık bizleri kandırmadan hakkımız olanı verin. Ben buradan bizi ve bana maddi ve manevi hiç bir zaman yalnız bırakmayanlara teşekkür ederim”.

Tijen Topçu İleri:
“1994 yılından itibaren KTHY’de çalıştım. KTHY’nin kapatılmasıyla gerek psikolojik, gerekse maddi olarak hayatımın en zor dönemi başladı. Devlette işe girmemize kadarki bu zorlu süreçte ihtiyat sandığından aldığım param ve ailemin katkılarıyla geçindim. İhtiyat Sandığı, gelecek için bizim tek güvencemizdi. Yıllarımız eylemlerle, hak aramakla geçti. Devlette işe girene kadarki süre eziyet çektik. Sonra ise özelleştirme yasası ile bize tanınan ve devlette çalışan diğer memurlarla aramızda uçurum yaratan eksik haklarımızın, özellikle de sayılmayan çalışma yıllarımızın mücadelesini Hava-Sen ile birlikte verdik. 6.5 yıl sonra arzu edilen şekilde değilse de, bir iyileştirme yapıldı. Fakat 7.5 yıl geçmesine rağmen, halen tamamlanmamış tazminat alacaklarımızı bekliyoruz. Benim biri yurtdışında üniversitede olmak üzere üç çocuğum var. Bu parayı zamanında alsaydık STG. 2.32 TL idi. Bugün STG. 5.66 TL. Kimse bize çocuklarımızın hakkını nasıl yediklerinin hesabını veremez. Şimdi gelinen aşamada ise, 30 Nisan 2018 tarihinde KTHY binasının ihale ile satışının gerçekleşeceği belirtilmektedir. Umarım her zamanki gibi yine bir aksilikle karşılaşmayız. Her ne kadar bizim için üzücü olsa da binanın satışı yapılır ve en kısa sürede tazminatlarımızı alırız. Tekrar sokaklara çıkmak gerekmeden bu iş çözülür. Çünkü artık ne beklemeye sabrımız, ne de gösterecek tahammülümüz kaldı”.

Ayşe Kanat Topal:
“KTHY kapanalı 7.5 yıl geçti bu süre zarfında çok sıkıntılar çileler çektik. Bankalardan yüksek faizli krediler alarak borçlanıp borçlarımızı ödemeye çalışıyoruz. Çünkü ansızın sokağa atıldık. İhale sürecinde yeni hükümetten bize alacağı para ile alacaklarımızı ödemesini rica ediyoruz. Çünkü, döviz çok yükseldi. Herkesin gibi bizim de halimizi Allah bilir. Arkadaşlarımız intihar etti, ayrılanlar oldu. Artık bina satılsın ve bizler de alacaklarımız alalım. Bizim gibi hükümettekilerin de çocukları var. Her şeyi onlar için yapıyoruz. Bu yüzden gelecek paraya çok ihtiyacımız var. Artık yüzümüz biraz olsun gülsün”.

Bülent Evsal:
“Ben, eşimle birlikte KTHY’de çalışıyordum. İş yerimiz kapatılınca çok mağdur olduk. Çocuklarımız özel okulda çalışıyordu. Onların psikolojisini bozmamak için bankalardan borç alarak onların okullarına devam etmelerini sağladık. Geleceğimiz olan ihtiyat sandığımızı alarak borçlarımı ödemeye başladık. Psikolojimiz de bozuldu. 1.5 yıldır işiz kaldık. Bina satılması ile gelecek para da borçlarımıza gidecek. Elimizde pek bir şey kalmayacak. Çok mağdur olduk. Alacağımız para enflasyona göre sıfırlandı”.

Lale Birsoy: 
“2010 yılında yaşadığımız ve tüm hayatımızı altüst eden bir durum. İki çocuğum üniversitede okuyor, eşimden ayrıyım ve işsizim. Çocuklarımın en ihtiyaçlı olduğu dönem inanılmaz günler. Sosyal sigorta yatırımlarımız yapılmadığı için işsizlik parası da almıyoruz. 18 ay sokaklarda mücadele ettik. Çocuklarımın masraflarını karşılayabilmek için elimde avucumda ne varsa İhtiyat Sandığı’ndaki birikimlerim dahil hepsini harcamak zorunda kaldım. Üzerinden tam 8 yıl geçti sendikamız Hava -Sen in yılmadan mücadelesi neticesinde ki ben her mücadelede en öndeydim. Şimdi genel müdürlük binamız ihaleye çıktı umarız en erken zamanda satışı gerçekleşir ve tazminatlarımızı alır ve biraz nefes alırız. Gerçi şunu söylemek istiyorum hiçbir tazminat yaşadıklarımızı karşılayamaz çünkü bizim bütün hayatımız yerinden oynadı”.

Latif Magosalı:
“Binanın satılmasıyla birlikte bankalardan aldığım borcuma vereceğim. Parayı aldığımız gibi ayni gün borca gidecek. Hükümete mahkemenin verdiği karar doğrultunda gereğini yapacağına ve bize haklarımızı vereceğine inanıyorum. Kimseyi mağdur etmeyeceğini umut ediyorum. 2010’dan bugüne resmen borç batağına gömüldük. Rahatlamak için geleceğimizin garantisi sayılan İhtiyat Sandığı parasını çekmek zorunda kaldık. Alacağımız parayı sadece bir saat göreceğiz ardından bankaya borca gidecek. Bu parayı alırsam biraz rahatlayacağım.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2018, 08:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75