Alasya İlkokulu hafta sonu ilaçlanacak

banner37

Gazimağusa’da, 17 çocuğun uyuz hastalığına yakalandığı Alasya İlkokulu’nda bilgilendirme toplantısı yapıldı

banner87
Alasya İlkokulu hafta sonu ilaçlanacak
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ
   Gazimağusa’da, 17 çocuğun uyuz hastalığına yakalandığı Alasya İlkokulu’nda, dün sabah, veliler, öğrenciler ve öğretmenlerin katılımıyla hastalıkla ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.
   Çok sayıda velinin katıldığı toplantıda, Gazimağusa Devlet Hastanesi cilt hekimlerinden Dr. Nevruz Tuğcu, sıhhiye müfettişleri Filiz Tayfun ve İbrahim Köroğlu, katılımcılara, hastalıkla ilgili bilgiler verip, tedavi yöntemlerini, alınan ve alınması gereken tedbirleri anlattı.
   Alasya İlkokulu’nun, hafta sonu, uzman ekipler tarafından ilaçlamasının yapılacağı da öğrenildi.

Ayrıca, toplantının ardından birçok velinin çocuklarını okuldan alıp eve götürdükleri gözlemlendi.
 

Tuğcu: 1.5 ay daha dikkat edilmeli
   Gazimağusa Devlet Hastanesi cilt doktorlarından Nevruz Tuğcu, uyuza neden olan parazitin, 1 milimetreden küçük olduğunu ve gözle görülmesinin çok zor olduğunu söyledi.
   Dr. Nevruz Tuğcu, rahatsızlığın en önemli belirtisinin, geceleri artan kaşıntı olduğunu kaydetti.

El, parmak arası, göğüs uçları ve genital bölgelerde daha fazla görüldüğünü anlatan Tuğcu, rahatsızlığın tedavisinin var olduğunu ve artan kaşıntı görüldüğünde doktora başvurulması gerektiğini bildirdi.
   Dr. Nevruz Tuğcu, rahatsızlığın kış mevsiminde daha çok görüldüğünü, kaban ve atkıların bir yere asılmasından ötürü de bulaşmanın arttığını belirtti.
   Son günlerde bu parazitle bulaşan hastaların tedavi altına alındıklarını ifade eden Tuğcu, hastalığa karşı 1 -1.5 ay daha dikkat edilmesi gerektiğini aktardı.
   Dr. Nevruz Tuğcu, hastalığın tedavisinde, bir losyon kullanılması gerektiğini ve bu losyonun boyundan aşağıya tüm vücuda sürülmesi gerektiğini dile getirdi.
   Losyonun 8-10 saat vücutta kalması ve sabah kalkınca banyo yapması gerektiğini kaydeden Tuğcu, çamaşırların da mümkün olduğunca yüksek ısıda yıkanması ve dikiş yerlerinin ütülenmesi gerektiğini bildirdi.
   Dr. Nevruz Tuğcu,“İnsan derisinin altında küçük tüneller açarak beslenen bir parazittir. Bir ada ülkesi olduğumuz için çok fazla giriş çıkış yaşanmaktadır. Kış mevsimi olması da vakaların artmasına neden olmuştur” dedi.


 

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2018, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75