banner6

Alayköy sanayinin kanalizasyon sorunu çözülüyor

banner37

Alayköy sanayinin kanalizasyon  sorunu çözülüyor
banner151 banner143

“KOKU VE SİNEKTEN DURAMIYORUZ”… Alayköy Sanayi Bölgesi’ndeki altyapı sorunu nedeniyle yola taşan lağım suları esnafın hayatını tam bir işkenceye çevirdi. KIBRIS’a konuşan esnaf, iki yıldır bu sorunun çözülemediğine işaret ederek “Pis kokudan bölge durulmaz halde. Sinekler çoğaldı, ne yemek yiyebiliyoruz, ne iş yapabiliyoruz. Gelen müşteriler de şikayetçi” dedi.

“ARITMA İÇİN YENİ YER BELİRLENDİ”… Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Kamacıoğlu, Alayköy sanayisine geçen yıl arıtma tesisi kurulması için bir yer tespit edildiğini ancak bu yerin bölgedeki fabrika sahiplerinin mahkemeden aldıkları ara emriyle durdurulduğunu anımsattı. Kamacıoğlu, tesis için ortak kararla yeni bir yer tespit edildiğini dile getirerek, önümüzdeki ay arıtma tesisi için ihaleye devam edileceğini ifade etti.

Ahmet UÇAR

   Ülkemizde altyapı eksikleri nedeniyle yaşanan lağım sorunu Girne, İskele gibi turistik bölgelerde denizlerimizi kirletirken, Alayköy’de de tam bir işkenceye dönüştü.

   Alayköy Sanayi Bölgesi’nde 2 yıldır çözülemeyen lağım suyu sorunu, bölgede çalışan ve yaşayanların mağduriyetine yol açıyor.

   Bölgede kanalizasyon sisteminin bulunmaması nedeniyle lağım suları yol boyunca akıp gidiyor, pis konu ve sinekten bölgede durulmuyor.

   KIBRIS, bölgeye giderek sorunu bir kez daha yerinde görüntüleyip esnafın da sesine kulak verdi.

   KIBRIS’a konuşan esnaf, bu sorunun iki yıldır yaşandığını, ilgili makamlara defalarca taleplerini iletmelerine rağmen hiçbir adım atılmadığını belirterek, lağım suları nedeniyle sineklerin çoğaldığını, pis kokunun arttığını, müşterilerin ve lojmanlarda kalan işçilerin sorun yaşadığını vurguladı.

   Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Kamacıoğlu, geçen yıl Alayköy Sanayisindeki altyapı sorununun giderilmesi adına arıtma tesisi için ihaleye çıkıldığını anımsatarak, tesisin kurulacağı yerdeki 3-4 fabrika sahibinin buna karşı çıkarak mahkemeye gittiğini ve çalışmanın ara emri ile durdurulduğunu hatırlattı.

   Bu sorunun çözümü için bir yıldır uğraştıklarını belirten Kamacıoğlu, arıtma tesisinin kurulacağı yeni yerin tespit edilip devletin farklı bir dairesinden devralındığını kaydetti.

   Kamacıoğlu, arıtma tesisi için önümüzdeki ay içerisinde çalışmalar başlatılacağı belirterek ihalenin devam etmesi arzusunda olduklarını anlattı.

   Yeni tespit edilen yer için bölgedeki işletmelerle ortak karar alındığını dile getiren Kamacıoğlu, bu nedenle herhangi bir sorun görülmediğini ifade etti.

Esnaf ne dedi? Esnaf ne dedi? Esnaf ne dedi?

Selim Oğuz:

“Burada lağım sorunu yaşanıyor, bunun yanında çöpleri de almıyorlar. Her şeyi biz kendi paramızla yaptırıyoruz. Altyapı olmamasından dolayı lağım suları yol boyunca akıyor, ayda 2 defa vidanjör çağırıp bunları çektiriyoruz. Elemanlarım iş yerinin yukarısındaki lojmanda kalıyor, bizden çok onlar sorun yaşıyor. Hem çalışırken, hem yemek yerken sıkıntıya giriyoruz. Sineklerden durulmuyor. Bu yıllardır süren bir sorun. Büyük işletmeler ne isterse yapabiliyor ama bizim gibi yeni işletmecilerin sesine kimse kulak vermiyor”.

Abbas Altuntaş:

   “Sanayide altyapı yok, her gün lağım kokusunu çekiyoruz. Sineklerden, kokudan dolayı hasta oluyoruz. Çalıştığımızda ya da yemek için mola verdiğimizde büyük sıkıntı yaşıyoruz. Belediyeye 1-2 sene önce söyledik ama hiçbir gelişme olmadı”.

Mustafa İncirlili:

   “Buradaki lağım sorunu, altyapı yapılmadan üzerine binaların yapılmasından kaynaklanıyor. Altyapı geliştirilmeden üzerine binaların yapılması altyapı sistemi için maliyeti yükseltiyor. Keşke altyapı geliştirilmeden bu binalar yapılmasaydı, bu doğru hareketti fakat adamızda maalesef doğruyu bulamıyoruz. Arabaların üzerinde kokuyla geliyoruz, yürüyen kişiler lağım sularına basmak zorunda kalıyor. Havalar artık ısındı, bu nedenle ciddi bir koku ortaya çıkıyor”.

Hasan Güngör:

  “Lağım suları nedeniyle koku oluyor, bir de sivrisinekler çoğalıyor. Bu sorunlardan dolayı geceleri yatamıyoruz. Sivrisinekler lağım sularının üzerinde gezip sonra bize temas ediyor, hastalanmaktan da korkuyoruz. Bu sorunun giderilmesini istiyoruz. Ben bir senedir bu sanayideyim, geldiğimden beri bu sorun yaşanıyor”.

Halil Gölge:

“Lağım sorunu yeni değil 2 senedir yaşanıyor. Bununla Sanayi Dairesi mi belediye mi ilgileniyor bilmiyorum ama bu sorunun çözülmesi için gereken neyse yapılmalı. Sanayiye gelen esnaf, çalışan veya müşteri her gün bu kokuyu çekmek zorunda. Bu lağım sularının taştığı yer bir sinek fabrikasına döndü. Sanayi’ye iki senedir gelip gidiyorum bu sorun hiç kesilmedi hep var. Kokudan durulmuyor. Bu sorun hem müşterilerimizi hem de çalışanları etkiliyor. Bu sorunla ilgili yetkili yerlere neredeyse her gün talepte bulunuluyor ama değişen bir şey yok”.

Halil Çam:

   “Lağım kokusunu iki yıldır çekiyoruz. O koku, o pislik iki yıldır bitmiyor. Çaresiziz. Bazen belediyeden birileri gelip kazı çalışması yapıyor ancak aynı sistem devam ediyor, değişen hiçbir şey yok. Sineklerden, kokudan dolayı burada durulmuyor. Sadece Alayköy Sanayisi’nin girişinde değil diğer sokaklarda da aynı sorun yaşanıyor”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104