banner6

Alayköy’den 200, Mağusa’dan 20 kamyon çöp çıktı

banner37

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Kamacıoğlu, mevcut yasanın sanayiciye sanayi bölgelerinin yönetimi konusunda yetki vermediğini belirterek, kangrenleşen sorunların çözümü için yasanın bir an önce güncellenmesini istedi, odanın inisiyatif alarak sanayi bölgelerinde temizlik çalışması başlattıklarına dikkat çekti

Alayköy’den 200, Mağusa’dan 20 kamyon çöp çıktı
banner8

“SANAYİ BÖLGELERİNİ SANAYİCİ YÖNETSİN”… Sanayi bölgelerindeki sorunların çözüme kavuşturulması için yıllardır mücadele ettiklerini dile getiren Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Kamacıoğlu, yeni yönetimin inisiyatif alarak sanayi bölgelerinde temizlik çalışması başlattığını açıkladı. Alayköy Sanayi Bölgesi’nden 200, Gazimağusa Sanayi Bölgesi’nden de 20 kamyon çöp çıktığını kaydeden Kamacıoğlu, bayramdan sonra diğer bölgelerdeki sanayi bölgelerinde de bölge belediyelerinden destek alarak temizlik çalışmalarını sürdüreceklerinin altını çizdi ve yapılacak yasal düzenlemeyle sanayi bölgelerinin sanayiciler tarafından yönetilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Sedef BOŞNAK


Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Kamacıoğlu, Güvercinlik Sanayi ve Haspolat Kirli Sanayisi’nde yaşanan altyapı sorunlarına dikkat çekerek, sorunların giderilmesi için, Organize Sanayi Bölgeleri Yasası’nın güncellenerek, sanayi bölgelerinin yönetiminin, bölgelerde faaliyet gösteren sanayicilerin kontrolüne verilmesini istedi.


Kamacıoğlu, yatırım yapmak isteyen sanayicilerin, altyapı sorunları nedeniyle mağdur edilmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, üreten sanayicinin layıkıyla yönetilmesi gerektiğine vurgu yaptı.


Mevcut yasal sistemin bir an evvel değiştirilmesi gerektiği üzerinde duran Kamacıoğlu, yasal sistemin, Organize Sanayi Bölgeleri ile ilgili kararları siyasi müdahalelerle açık bir konuma getirdiğine dikkat çekti.


Kamacıoğlu, yürürlükteki yasanın, sanayi bölgelerinin yönetimi konusunda odaya herhangi bir yetki vermediğine dikkat çekerek, sanayi bölgelerinin, günümüz şartlarına uygun altyapıya sahip, üreten, ülkemizde katma değer yaratan sanayicilerimizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde yönetilmesi gerektiğini vurguladı.

“Sorunlar kangrenleşti”


Ali Kamacıoğlu, Kıbrıs’ın kuzeyindeki sanayicinin ve sanayi bölgelerindeki sorunlarının kangrenleştiğini ifade etti.


Çözüme bir yerden başlanması gerektiğini kaydeden Kamacıoğlu, yerli ürün ve yerli üretim için önce sanayi bölgelerinin düzene sokulması gerektiğinin altını çizdi.


Yetki karmaşası, kaynak sıkıntısı, siyasi istikrarsızlıklar sonucu sanayi bölgelerinin kendi hallerine terk edildiğine dikkat çeken Kamacıoğlu, bölgelerdeki sorunların sürecin ilk adımından başladığına vurgu yaptı.


Ali Kamacıoğlu, şöyle devam etti:


“Çağdaş sanayi ihtiyaçlarına uygun olmayan lokasyon seçiminden başlayarak, projelendirme, altyapı ve dağıtım aşamalarıyla sorunlar içinden çıkılamaz bir hale gelmektedir. Araziler, ihtiyaç sahiplerinden ziyade siyasi emeller uğruna dağıtılabilmektedir. Bu da bölgelerin amacı dışında kullanılmasını ve “organize” olmaktan çıkarak, organik olarak siyasetin ve kamudaki yetki karmaşasıyla birlikte “nemelazımcılık” mantığıyla çarpık yapılaşmalara neden olmaktadır.


Bugün geldiğimiz durumda, sanayi bölgelerinin önemli bir bölümünde sanayi dışı faaliyetler gerçekleştirilmektedir. Bunun en güzel örneklerinden biri de Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’dir.


Diğer bir yandan, hali hazırda kurulmuş sanayi bölgelerinin ikamesinde ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Bölgelerde faaliyet gösteren işletmelerden Sanayi Dairesi tarafından kira bedelleri ve belediyeler tarafından 14 farklı hizmet bedeli alınmaktadır. Ancak alınan bu bedeller sanayi bölgelerine hizmet olarak yansımamaktadır. Özellikle kira bedelleri maliye içerisindeki genel bütçeye gelir olarak düşmekte, hükümetlerin diğer harcamaları için kullanılmaktadır. Her yıl çok az bir miktar Sanayi Dairesi’ne aktarılarak, Daire’nin sınırlı imkanlar ile tüm bölgelere hizmet vermesi beklenmektedir.”

“Sanayiciye hizmet yetersiz”


Sanayi bölgelerindeki sorunların çözüme kavuşturulması için yıllardır mücadele ettiklerine değinen Kamacıoğlu, ülkedeki sanayi bölgelerinde hizmetlerin çok yetersiz kaldığını ifade etti.


Ali Kamacıoğlu, sanayi bölgelerinin, ilgili mevzuat uyarınca devlet tarafından belirlenen, altyapısı yine devlet tarafından hazırlanan, sanayi faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için Bakanlar Kurulu tarafından ilan edilen bölgeler olduğunu anımsattı.


Sanayi faaliyeti gerçekleştirmek isteyen yatırımcılara, bu bölgelerde uzun süreli kira sözleşmeleri aracılığı ile üretim tesisi kurmak ve işletmek üzere araziler verildiğini kaydeden Kamacıoğlu, bu arazilerin, sanayi bölgelerinin idaresinden de sorumlu olan Sanayi Dairesi’nin mülkiyetinde olduğuna dikkat çekti.


Kamacıoğlu, sanayi bölgelerinde ciddi altyapı eksiklikleri bulunduğunu yineledi ve ekledi:


“Bu eksiklikler yıllardır konuşulmasına, çeşitli projeler hazırlanmasına rağmen kangrenleşmiş ve giderilememektedir. Bu sıkıntıların büyüklüğünün daha iyi anlaşılabilmesi için birkaç örnek vermek gerekirse, Lefkoşa OSB’de kullanım suyu şebekesi düzgün çalışmamakta, birçok yerde patlak su borularından dolayı ciddi kaçağa neden olmakta ve birçok işletmeyi su tankerleri ile su taşımaya mecbur bırakmaktadır. Yeni sanayi bölgelerimizden biri olan Alayköy OSB’de ise, ciddi bir kanalizasyon sıkıntısı yaşanmaktadır. OSB içerisinde kanalizasyon altyapı sistemi olmasına rağmen, bu sistem bir yere bağlanmadığı için, kanalizasyon suyu bölge içerisinde taşarak, ciddi sağlık sıkıntılarına sebep olmaktadır.”

“Değişiklikler, beklentiyi karşılamayacak”


Ali Kamacıoğlu, sanayilerdeki sorunların devletin her kademesinde dile getirdiklerini belirterek, bölgeler için kaynak aktarılması için talepte bulunup, projeler sunduklarını ve bölgelerin düzgün yönetilmesi için mevzuat değişiklikleri talep ettiklerini kaydetti.


Kamacıoğlu, ilgili yasanın güncellenmesi için Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından çalışmaların yürütüldüğüne değindi ve yasada düşünülen değişikliklerin, mevcut durumdan daha iyi olmakla birlikte, ne yazık ki KTSO ve sanayicinin beklentilerini ve ihtiyaçlarını karşılayamayacağını kaydetti.

banner134


Kamacıoğlu, değişikliklerin, tam yetkiyi sanayiciye vermediğinden, arazilerin dağıtımındaki siyasi müdahale imkanını da tamamen ortadan kaldırmayacağına dikkat çekti ve “Arazilerin ihtiyaç sahiplerine verilmesini garanti etmeyecek, sanayi bölgelerine yeterli yönetsel ve finansal kaynağın aktarılmasını kesin olarak sağlamayacaktır” şeklinde devam etti. 

“İnisiyatif aldık, temizlik kampanyası başlattık”


KTSO Başkanı Ali Kamacıoğlu, ayrıca, ülkedeki birçok belediyenin evsel atık toplama dışında başka bir hizmet vermediğine de değindi.


KTSO’nun yeni yönetiminin, mevcut sanayi bölgelerinin temizlik ve güvenlik açısından daha iyi duruma getirilmesi için kolları sıvadığı belirten Kamacıoğlu, odanın yasal bir sorumluluğu olmamasına rağmen inisiyatif alıp, temizlik kampanyası başlattığı belirtti.


Kamacıoğlu, kampanyanın ilk etkinliğinin, Alayköy Sanayi Bölgesi ve Gazimağusa Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirildiğini kaydetti.


Bayramdan sonra Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nin temizletileceğini ifade eden Kamacıopğlu, Çatalköy, Yeniboğaziçi,  Yeni İskele, Beyarmudu ve Girne’deki belediye başkan veya yardımcılarıyla görüşerek bölgelerindeki sanayi bölgeleri temizliği hakkında destek talep edeceklerini ifade etti.


Temizlik kampanyasına, bölgedeki belediyelerin katkı sağladığını belirten Kamacıoğlu, Alayköy’den 200, Mağusa’dan da 20 olmak üzere, iki bölgeden toplam 220 kamyon çöp ve moloz toplandığını aktardı.


Çalışmaların, halen sürdüğünü kaydeden Ali Kamacıoğlu, bölgedeki otların da temizleneceğini kaydetti.


Öte yandan, bölgelerin tellenmesi ve güvenliğinin sağlanması için projelendirme çalışmalarına da başladıklarını kaydeden KTSO Başkanı Ali Kamacıoğlu, çalışmaların, devlet desteği olmadan, imece usulü olarak oda bütçesi ile gönüllü sanayiciler ve diğer firmaların katkısı ile gerçekleştirildiğine değindi.


Kamacıoğlu ayrıca, Çevre Dairesi ile görüşerek tespit ettikleri kirli ve kirletilen bölgeler konusunda daireye bilgi vererek çevre yasasının hükmettiği cezaların uygulanmasını talep etti.


Hedeflerinin, ülkedeki diğer belediyeler ile de işbirliği yaparak, temizlik çalışmasını tüm bölgelere yaymak olduğunu kaydeden Kamacıoğlu, pandemi sürecinin, yerli üretimin ve yerli sanayinin önemini bir kez daha ortaya çıkardığına vurgu yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88