Alevler ekinleri yuttu

banner37

Geçitkale’de yol kenarında başlayan ve kısa sürede söndürülen ot yangını, ekiplerin bölgeden ayrılmasının ardından yeniden alevlendi, rüzgarın da etkisiyle geniş bir alana yayıldı

Alevler ekinleri yuttu
banner90
banner99

500 DÖNÜMLÜK EKİLİ ALAN YANDI… Söndürülmeden atılan bir sigara izmaritinden çıktığı sanılan ve rüzgarın da etkisiyle geniş bir alana dağılan yangın, çiftçilerin bir yıllık emeğini kül etti. İtfaiye, Sivil Savunma, Orman Dairesi ve başta Geçitkale olmak üzere bölgedeki altı belediyenin ekipleri ile vatandaşların yoğun çabalarıyla güçlükle kontrol altına alınarak söndürülen yangında 500 dönümlük alandaki biçilmeye hazır arpalar alevlere teslim oldu.

“YANGIN, BİR KÖYÜ YAKABİLECEK BOYUTTAYDI”… Geçitkale Belediye Başkanı Hasan Öztaş, yangının yol kenarına atılan söndürülmemiş bir sigara izmaritinden çıktığının düşünüldüğünü belirterek, bölge sakinlerinin büyük korku yaşadığını söyledi. Un fabrikasının yanında küçük bir bölgede başlayan yangının vatandaşlar ve itfaiye tarafından söndürüldüğünü kaydeden Öztaş, ekiplerin bölgeden ayrılmasının ardından yangının yeniden başladığını ve hızla büyük bir alana yayıldığını belirtti.

Ahmet UÇAR-Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa’ya bağlı Geçitkale köyünde dün öğle saatlerinde yol kenarında başlayan ot yangını, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede geniş bir alana yayıldı ve yaklaşık 500 dönümlük arazideki biçilmeye hazır arpa ekinlerini kül etti.

   İtfaiye, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, Orman Dairesi ve bölge belediyelerinin ekiplerinin yanı sıra vatandaşların da yoğun uğraşlarıyla güçlükle kontrol altına alınarak söndürülen yangın büyük korkuya neden oldu. Yangının, Geçitkale Havaalanı ve yağ fabrikasına doğru ilerlemesi paniği daha da artırdı.

   Yaklaşık 500 dönümlük arazide çiftçilerin bir yıllık emeğini küle döndüren yangın, başta Geçitkale Belediyesi olmak üzere bölgedeki altı belediyenin ekipleri, çiftçiler ve vatandaşların yoğun çabalarıyla kontrol altına alınarak söndürüldü.

   Elde edilen bilgilere göre yangın öncelikle küçük bir alanda başladı ve bölgedeki çiftçiler ile itfaiye ekibi tarafından söndürüldü. İtfaiye ekibinin olay yerinden ayrılmasının ardından ise rüzgarın etkisiyle yangın yeniden başladı ve hızla geniş bir alana yayıldı.

   Geçitkale Belediyesi’nin çağrı yapması üzerine bölgede yaşayan birçok vatandaş yangın yerine koşarak, traktör, kepçe gibi iş araçlarıyla yangın söndürme çalışmalarına katıldı.

   Yangının yaşandığı bölgede, yol kenarlarında cam şişeleri, cam kırıkları, teneke kutuları gibi yangına neden olabilecek çöplerin bulunduğu gözlemlendi.

   Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, yangın sonucu yaklaşık 500 dönümlük arazi içerisinde bulunan çoğunluğu biçilmemiş arpa ve anız yandı.

   Yangın sonrası Polis Genel Müdürlüğü, duyuru yaparak yangın tehlikelerine karşı halka uyarıcı önerilerde bulundu.

   Geçitkale Belediye Başkanı Hasan Öztaş, yangının bir köyün yanmasına yol açabilecek kadar büyük olduğunu belirtti.

   Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş da, yangında yaklaşık 500- 600 dönümlük arazinin yandığını söyleyerek çiftçilerin hasat zamanında 1 yıllık emeğinin hüsran olduğunu ifade etti.

   Arazisi yanan vatandaşlardan Derviş Mulla ise söz konusu yangının tam hasat zamanı meydana geldiğine işaret ederek, tüm emeklerinin heba olduğunu anlattı.

Öztaş: Bir köy yanabilirdi

   Geçitkale Belediye Başkanı Hasan Öztaş, yangının yol kenarına atılan izmaritten kaynaklandığının düşünüldüğünü belirterek, oldukça büyük bir alanın zarar gördüğünü kaydetti.

   Öztaş, birçok belediyenin, itfaiye, Sivil Savunma, Orman Dairesi ekipleri ile bölge çiftçi ve vatandaşlarının birlikte hareket ederek yangına müdahale ettiğini belirtti.

   Yangının öncelikle küçük bir alanda başladığını, bölgedeki vatandaşlar ve itfaiye ekibi tarafından söndürüldüğünü açıklayan Öztaş, itfaiye ekibinin olay yerinden ayrılmasının ardından yangının yeniden başladığını ve çok hızlı yayıldığını söyledi.

   Öztaş, yangının bir köyün yanmasına yol açabilecek kadar büyük bir boyutta olduğuna işaret ederek, bölge sakinlerinin büyük korku yaşadığını anlattı.

   Yangının daha da büyümesi durumunda felaket yaşanabileceğini dile getiren Öztaş, hızlı davranılarak yangının kontrol altına alındığını ifade etti.

Çavuş: 1 yıllık emek küle döndü

   Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş, meydana gelen yangında yaklaşık 500- 600 dönümlük arazinin yandığını belirterek, çiftçilerin hasat zamanı 1 yıllık emeğinin hüsran olduğunu kaydetti.

   Çiftçiler Birliği’nin çağrısıyla bölgedeki tüm vatandaşların ve çiftçilerin yangına müdahale ettiğini dile getiren Çavuş, itfaiye ekiplerinin bu yangını tek başına söndürmesinin mümkün olmadığını söyleyerek, tüm bölge halkının ve Geçitkale Belediyesi ekiplerinin yanı sıra 5 ayrı belediyenin daha yardımıyla yangının kontrol altına alındığını bildirdi.

   Çavuş, vatandaşlara ve üreticilere seslenerek, “Sigaralarınızı, izmaritlerinizi lütfen yol kenarlarına atmayın. Bu izmaritler nedeniyle çıkan yangınlarda araziler yanıyor. Bugün çiftçilerin 1 yıllık emeği heba oldu. Araziler büyük bir servettir. Bu arazilerin yanması geleceğin yok edilmesi anlamına geliyor. Üreticiler de öncelikle yol boylarını biçmeli. Zamanında müdahale edilmeseydi daha büyük sonuçlar ortaya çıkabilirdi” şeklinde konuştu.

   Tarım Sigortası’nın bulunmaması nedeniyle zarar gören arazinin tazmininin de yapılamayacağına dikkat çeken Çavuş, büyük bir emeğin küle döndüğünü dile getirdi.

Mulla: Yangın tam hasat zamanı meydana geldi

   Derviş Mulla, yangının meydana geldiği arazide yeğeniyle birlikte işlediği 500 dönümlük tarlasının bulunduğunu belirterek, yangının tam hasat zamanı meydana gelmesiyle tüm emeklerinin zarar gördüğünü kaydetti.

   Mulla, yangının öncelikle küçük bir alanda çıktığını ve bölgede ikamet eden vatandaşlar, çiftçiler ve itfaiye ekibi tarafından kontrol altına aldığını dile getirerek, itfaiye ekibinin olay yerinden ayrılmasının ardından yangının rüzgarın etkisiyle de şiddetlenerek 500 dönümlük araziyi küle çevirdiğine vurgu yaptı.

Polis: Yangına yol açacak eylemlerden uzak durulmalı

   Bölgede yaşanan yangının ardından Polis Genel Müdürlüğü, basın subaylığı aracılığıyla bir duyuru yayımlayarak, yaz mevsiminin gelişi ve hava sıcaklıklarının artmasından dolayı yangın sayısında artışlar olduğunu belirtti, yangınlara karşı alınabilecek tedbirlerle ilgili bazı önerilerde bulundu.

   Polis Genel Müdürlüğü, yangın tehlikesine karşı tedbir alma kapsamında 1 Mayıs - 31 Ekim tarihleri arasında, anız, ot, diken, çalı ve dal kümelerini temizlemek maksadıyla ateş yakmanın yasak olduğunu, şişe ve cam parçalarının güneş altında kaldığı zaman mercek görevi yaptığını ve yangınlara neden olabildiğini kaydetti.

   Polis, aynı zamanda açık yerler ve özellikle ormanlık alanlarda, arazilerde ve yollarda içilen sigaraların çevreye atılmaması uyarısında bulunarak, kullanılan tarımsal araçların kontrolünün yapılması, özellikle hasat dönemlerinde, araçlarının elektrik kaçağı olan veya egzozu delik-çürük olan araçların kullanıldığı durumda ise atılan kıvılcımın bir serveti yok edebileceğinin göz önünde bulundurulması gerektiğini anlattı.

   Polis, “Elektrik telleri ile temas eden ağaçların budanabilmesi veya birbirine temas eden elektrik hatlarının tamiri için gecikmeden yetkililere bilgi veriniz. Ev ve iş yerlerimizin çevresindeki otları sökerek veya sürdürerek temizleyiniz. Temizlik için asla ateş yakmayınız. Çıkabilecek yangılara karşı ilk müdahalede bulunmak amacı ile eviniz-işyerinizde bakımı ve kontrolü düzenli yapılan bir adet 6 kg kapasiteli çok maksatlı kuru kimyevi toz veya 3 kg kapasiteli karbondioksit tipi yangın söndürme cihazı bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır.

   Yangına sebep olabilecek, ihmal, tedbirsizlik ve dikkatsizliklerden kaçınınız. Yangın belirtisi gördüğünüzde hemen 199 İtfaiye, 155 Polis İmdat veya 177 Orman Yangın Acil telefon hatlarından durumu ilgililere bildiriniz. Yangın söndürme çalışmalarına katılarak veya yardımcı olarak katkı sağlamanın bir vatandaşlık görevi ve yasal yükümlülük olduğunu saygı ile hatırlatırız” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75