banner6

Alevlere karşı tek yürek olduk!

banner37

Lapta’ya bağlı Karşıyaka köyündeki ormanlık alandan dün öğle saatlerinde yükselen alevler, yemyeşil ağaçlarımızı küle çevirdi. Yangının daha fazla alana yayılmaması için mücadele eden itfaiye, Orman Dairesi, Sivil Savunma, asker, Lapta Belediyesi ekiplerinin yardımına özel sektör ile vatandaşlar da koştu

Alevlere karşı tek yürek olduk!
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

banner134

ALEVLER 30 DÖNÜMLÜK ALANA YAYILDI; NEDENİ ELEKTRİK HATLARI … Korkulan oldu ve dün, yemyeşil rengiyle bizleri büyüleyen Lapta’ya bağlı Karşıyaka köyünün güney batı kısmındaki ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın haberi duyulur duyulmaz teyakkuzda olan ekipler, yangına müdahaleye gitti. Ekipleri bu mücadelede, özel sektör ile vatandaşlar da yalnız bırakmadı. Tek bir ağacımız daha alevlere teslim olmasın diye herkes canla başla mücadele etti. Dün saat 12.30’da çıkan yangın, yaklaşık 30 dönümlük bir alana yayıldı. Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, yangının sebebinin elektrik hatları olduğunu tahmin ettiklerini belirtti.

Türkiye’de günlerdir süren orman yangınları hepimizin yüreğini yaktı, yaşanan felakete ve trajediye gözyaşı döktük.

Hava sıcaklığının artmasıyla birlikte ülkemizde de meydana gelebilecek olası orman yangınlarıyla ilgili, tüm ekipler teyakkuza geçti, yeni kararlar alındı, vatandaşlar ikaz edildi.

Korkulan oldu ve dün, yemyeşil rengiyle bizleri büyüleyen Lapta’ya bağlı Karşıyaka köyünün güney batı kısmındaki ormanlık alanda yangın çıktı.

Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, yangının sebebinin elektrik hatları olduğunu tahmin ettiklerini  belirtti. Yangın, kısa sürede büyüdü ve yaklaşık 30 dönümlük bir alana yayıldı.

Evlere çok yakın mesafeden yükselen alevler, yüreğimizi ağzımıza getirdi.

Yangına, polis itfaiye, asker, Orman Dairesi, Sivil Savunma ekipleri ile Lapta Belediyesi’ne ait su tankerleri müdahale etti. Yangının haberi duyulur duyulmaz özel sektörden birçok işletme de iş araçlarıyla yangına müdahaleye destek için olay yerine gitti.

Bölge halkının da ekiplere destek verdiği yangın söndürme çalışmasında, bir ağacımız daha küle dönmesin diye ülke insanımız alevlere karşı tek yürek oldu.

Dün saat 12.30 sıralarında başlayan ve geniş bir alana yayılan yangın, yoğun çabalar sonucu saat 14.30 sıralarında kontrol altına alındı.

Tatar, Saner, Topaloğlu ve Ertuğruloğlu yangın bölgesini havadan inceledi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Karşıyaka köyünde çıkan yangında yanan alanda incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığına ait helikopter ile yanan bölgeyi gezen Tatar’a, Başbakan Ersan Saner, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu ve Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu eşlik etti.

Karşıyaka köyünün üst kısmında saat 12.30 sıralarında çıkan yangında yaklaşık 30 dönümlük alan yanarken, bitki örtüsü ve ağaçlar da zarar gördü.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, incelemeler sonrası TAK muhabirine yaptığı açıklamada, yangının çıktığı andan itibaren tüm birimlerin koordineli bir şekilde yangının söndürülmesi için büyük bir özveriyle çalışma yaptığını vurguladı.

Tatar, Kolordu Komutanlığı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ilgili tüm birimler ve vatandaşların seferber olduğunu ifade ederek, çok büyüyebilecek, yayılabilecek bir yangının kontrol altına alındığını söyledi.

Başarıyla yangının söndürüldüğünü ifade eden Tatar, yangının başından orada olduğunu ve tüm çalışmaları izlediğini söyledi ve katkı koyan herkese teşekkür etti.

Tatar, konuyla ilgili olarak Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in (BM) de bilgilendirildiğini belirtti.

Tatar, Dışişleri Bakanlığı ve Özel Temsilcisi Ergün Olgun’la da istişarelerde bulunduğunu kaydetti.

Saner: Özveriyle çalışıldı

Başbakan Ersan Saner de, yangınla ilgili Başbakanlıkta bir kriz masası oluşturulduğunu aktardı.

Saner, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesi Başkanı Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Amcaoğlu başkanlığında komitenin değerlendirme yaptığını söyledi. Saner, devletin tüm birimleriyle tam koordine içinde yangının söndürülmesi için tam kadro çalıştığını, yangının kısa sürede kontrol altına alınmasının sevindirici ve önemli olduğunu vurguladı.

Yangının söndürülmesinin ülke ve insanlık için bir kazanç olduğunu çünkü buradan yayılabilecek bir yangının sonuçlarını kestirmenin kolay olmadığını ifade eden Saner, Dışişleri Bakanlığının İngiliz üsleriyle irtibata geçtiğini, ihtiyaç olması halinde yangının söndürülmesi çalışmalarına bir helikopter gelmesi için gerekli çalışmaları yaptığını ancak gerek kalmadığını söyledi.

Tüm birimlere özverili çalışmaları nedeniyle teşekkür eden Saner, geçmiş olsun dileğinde bulundu ve böyle olayların yaşanmamasını temenni etti.

Saner, halka; Ağustos ayının yangınlar açısından riskli bir ay olduğunu, herhangi bir yangına sebebiyet verilmemesi için de ateşli hiç bir olayın yapılmaması konusunda çağrıda bulundu.

Saner, izmarit bile atılmaması gerektiğine işaret ederek, vatandaşların bu uyarıya uyacağına inancının tam olduğunu söyledi.

Canaltay: İnsan üstü bir çaba vardı

Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay, yangın söndürme çalışmaları için tüm imkanların seferber edildiğini söyledi. Canaltay, yangına müdahale eden herkese teşekkür etti.

Canaltay'ın açıklaması şöyle:

“Karşıyaka bölgemizde, aniden başlayan yangın, yüreğimizi ağzımıza getirdi. Bakanlık olarak, tüm imkanlarımızı seferber ettik. Lapta Belediyesi, itfaiye ve polis müdürlüğümüzle koordineli çalıştık.

Özel inşaat şirketlerimiz gerekli araç-personel katkısını koydu. Yangın bölgesinde yoğun bir çaba vardı. Yangın nedeniyle çok acılar çektik. Fazlasını yüreğimiz de vicdanımız da kabul etmez.

Türkiye yaralarını sarmadan, yüreğimizi dağlayan bu yangın kısa sürede kontrol altına alındı. İnsan üstü bir çabayla yüreğimize su serpen devlet ve özel sektörde görevli tüm isimsiz kahramanlara teşekkür ederim.

Temaslı olmam nedeniyle evde olsam da, yüreğim, kalbim Karşıyaka’da. Bir an olsun emeğini esirgemeyen, tüm bakanlık, polis, itfaiye, belediye personeli ve halkımıza teşekkür ederim”.

Geçitkale Belediyesi’nden çağrı: Hazırlıklı olun

Geçitkale Belediyesi de sosyal medya hesabından bölge halkına çağrıda bulundu ve olası yangınlara karşı müdahale için hazırlıklı olunmasını istedi. Açıklama şöyle:

“Hava sıcaklıklarının artması sebebiyle bölgemizde oluşabilecek yangınlara en erken zamanda müdahalede bulunma adına, çiftçi ve hayvancı kardeşlerimizin, tüm traktör sahiplerinin yangın söndürmek için traktör ekipmanlarıyla birlikte saban ve tırmıklarıyla traktörlerinde takılı vaziyette hazırda bulundurmalarını su tankeri ve benzeri su depolarını da dolu bulundurmalarını önemle rica olunur. Unutmayalım ki erken yapılacak müdahale zararı en aza indirecektir”.

PGM İtfaiye Müdürlüğü’nden “dikkatli olalım” uyarısı

Polis Genel Müdürlüğü (PGM) İtfaiye Müdürlüğü, önceki gün yaptığı açıklamada herhangi bir duman veya ateş belirtisi gören vatandaşların gecikmeden ALO 177 Orman Yangın İhbar hattı, ALO 199 İtfaiye İhbar hattı ve 155 Polis İmdat hattına ulaşmaları çağrısında bulundu.
Polis Genel Müdürlüğü (PGM) İtfaiye Müdürlüğü, yangın riskinin yüksek olduğu bu günlerde arazilerde çıkabilecek olası yangınlara karşı alınması gereken bir dizi önlemlere ilişkin halka duyuru yaptı.

31 Ekim’e kadar ateş yakmak yasak

PGM İtfaiye Müdürlüğü tarafından önlemlere ilişkin yapılan duyuruda, ülke genelinde 1 Mayıs-31 Ekim tarihleri arasında ateş yakmanın yasak olduğu hatırlatıldı.
Sürücülere seyahat halinde iken araçlarından yol kenarlarına ve arazi içerisine sigara izmariti atmamaları çağrısında bulunulan açıklamada, çevreye atılan cam şişeler ve içi su dolu pet şişelerin güneş ışınlarından mercek görevi görüp yangına sebebiyet verdiği de hatırlatıldı.

“Kuru otları temizleyin”

PGM İtfaiye Müdürlüğü, yol kenarında bulunan kuru otların ve anayol hendeklerinin temizliğinin yapılması ve arazilerin etrafında şerit açılması gerektiğini de vurguladı.
Spiral ve kaynak makinesi ile çalışma yapıldığı esnada vatandaşlar tarafından alınması gereken önlemlere ilişkin olarak ise açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Spiral ve kaynak makinesi ile çalışma yapıldığı esnada çalışma yapılacak alanın etrafındaki kuru otlar ve yanma riski olan diğer materyallerin temizlenmesi gerekmektedir. Bu gibi aletler ile ilgili yapılacak çalışmalardan çıkacak kıvılcımlardan ekinlerimiz ve balyalarımız yanabilir veya kuru otların yanması ile yangın arazilere ve ormanlık alan içerisine sirayet edebilir. Bu yüzden bu gibi çalışmaları yaparken yanınızda, yangın söndürme cihazı ve yangın söndürmeye yönelik araç-gereç bulundurulmasına özen gösteriniz.”
PGM İtfaiye Müdürlüğü, ekinlerin biçilmesinde kullanılan tarım makineleri ile tarım araçlarının mekanik bakımlarının zamanında yapmaları ve araçlarında mutlaka yangın söndürme cihazı bulundurmaları yönünde çiftçilere çağrıda da bulunuldu.

Ormanlara giriş 4 Ağustos’a kadar yasaklandı

Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, orman yollarına ve ormanlık alanlara 4 Ağustos Çarşamba gününe kadar girişlerin yasaklandığını duyurdu. Karzaoğlu, orman alanları ve her türlü ateşli piknik alanları dâhil olmak üzere ateş yakmanın yasaklandığını da bildirdi.

Karzaoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Meteoroloji Dairesi’nin hava tahminlerine göre bölgenin alçak basınç, nem oranının yüzde 20’nin altına düşmesi ile yangın olasılığının çok yüksek durumda olması ve sıcak havanın etkisinde kalması, rüzgârın hızını artırıp yer yer bölgesel olarak fırtına şeklinde esmesinin beklendiğini belirtti.

Karzaoğlu, alınan önlemleri şöyle açıkladı:

“1. İkinci bir duyuruya kadar her ne sebeple olursa olsun orman yollarına ve ormanlık alanlara 29/07/2021 saat 15:00-04/08/2021saat 24:00 Çarşamba tarihine kadar Fasıl 60 Orman Yasası’na göre dairemizin görev ve yetkilerine dayanarak girişler yasaklanmıştır. Bu konuda tüm yurttaşların, gerekli duyarlılığı göstereceğine inanıyoruz.

2. Orman alanları ve her türlü ateşli piknik alanları dâhil olmak üzere, ateş kesinlikle yasaklanmıştır.”

“En küçük dumanın dahi bildirilmesi büyük önem arz ediyor”

Cemil Karzaoğlu, vatandaşların görecekleri en küçük dumanı dahi Alo 177 Orman Yangın İhbar Hattı ve 199 itfaiye hatlarına bildirmelerinin erken müdahale için büyük önem arz ettiğinin altını çizdi.

“Tamamen geçici olan bu tedbirlere tüm vatandaşlarımızın uyacağına yönelik inancımız tamdır” diyen Karzaoğlu, “Günümüzde bir nefesin ne kadar kıymetli olduğunun bilincinde olarak, tüm canlılara nefes sağlayan doğamıza hep birlikte sahip çıkalım” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Umit
Umit - 2 ay Önce

Ayda 240.000 TL olan bu helikopter nerede?

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88