Ali Savaş Altan tutuksuz yargılanacak

banner37

“Kamu görevlisi tarafından rüşvet almak”, “Resmi evrak sahteleme” ve “Sahte resmi evrağı tedavüle sürme” suçlamalarıyla tutuklanan Polis Başmüfettişi Ali Savaş Altan, mahkemeye çıkarılarak teminatla serbest bırakıldı

Ali Savaş Altan  tutuksuz yargılanacak

Emine UYSAL ÇALUDA

Zanlısı İngiltere’de olan ve 9 yıl askıda kalan bir dosyayı, araba karşılığında kapattığının belgelendiği iddiasıyla tutuklanan Polis Başmüfettişi Ali Savaş Altan, dün sabah mahkemeye çıkarıldı ve teminatla serbest bırakıldı.

“Kamu görevlisi tarafından rüşvet almak”, “Resmi evrak sahteleme” ve “Sahte resmi evrağı tedavüle sürme” suçlamalarıyla tutuklanan ve hücresinde fenalaşıp, kaldırıldığı devlet hastanesi koroner servisinde anjiyo yapılıp, müşahede altına alınan Ali Savaş Altan, dün sabah teminat duruşmasına çıkarıldı.

Polis Müdür Muavini Ahmet Soyalan, İngiltere’de olan ve KKTC’de hakkında “Evrak sahteleme, tedavüle sürme”, “Sahtekârlıkla para temini” suçlarından aranan şahıs ilan edilen Erkut Hafız’ın, Ali Savaş Altan tarafından, KKTC’ye, tutuklanmadan girişinin sağlandığını ve şikayetçiye 10 bin sterlin ödeme yapıldığının belirlendiğini kaydetti.

Soyalan, Erkut Hafız’ın polise verdiği ifadesinde, Adli Şube Amiri Ali Savaş Altan’a, İngiltere’den araba getirdiğini itiraf ettiğine vurgu yaptı.

Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına savcı Ergin Atıcı, tanık olarak Polis Müdür Muavini Ahmet Soyalan’ı dinletti.

 

Soyalan: Aleyhine üç ayrı suçlama getirildi

Mahkemede yeminli şahadet veren Ahmet Soyalan, başmüfettiş olan zanlı Ali Savaş Altan’ın, 1 Ağustos’ta, “Kamu görevlisi tarafından rüşvet almak”, “Resmi evrak sahteleme” ve “Resmi evrakı tedavüle sürme” suçlamalarıyla tutuklandığını söyledi.

Polis Müdür Muavini Ahmet Soyalan, 2016 ile 2018 yılları arasında, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde görev yapan Adli Şube Amiri Ali Savaş Altan’la ilgili 2 Nisan 2018 tarihinde, PGM tarafından alınan raporda, hakkındaki birçok iddiayla ilgili gizli bir soruşturma başlatıldığını yineledi.

 

“Dosya kapattı, karşılığında araba aldı”

Ahmet Soyalan, Erkut Hafız isimli bir şahsın, 2009 yılında, hakkında “Evrak sahteleme, tedavüle sürme”, “Sahtekârlıkla para temini” suçlarından aranan şahıs ilan edildiğini ve Hafız’ın, o dönemde, İngiltere’de bulunduğunu yineledi.

Soyalan, Erkut Hafız’ın aleyhinde Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden tutuklama emri alındığını ve 2009 ile 2018 yılları arasında aranan şahıs ilan edildiğini belirtti.

Soyalan, Ali Savaş Altan ile Erkut Hafız’ın teması olduğunu ve Altan’ın, zanlı Hafız’ın adaya dönmesi halinde serbestçe giriş yapabileceğini sağlayacağı yönünde ellerinde belge olduğunu anlattı.

Ahmet Soyalan, Erkut Hafız’ın, Metehan Kara Sınır Kapısı’ndan KKTC’ye giriş yaptığını ve Ali Savaş Altan’ın tutuklanma emrini yerine getirmediğini kaydetti.

Soyalan, Erkut Hafız’ın hakkındaki suçlamalarla ilgili şikayetçi olan şahsa 10 bin sterlin verdiğini ve Ali Savaş Altan’a da İngiltere’den araba getirdiğini itiraf ettiğine vurgu yaptı.

Soyalan, “Bu ifade sonrasında Ali Savaş Altan tutuklandı. Araba emare alındı. Elimizde şahadet var” dedi.

 

“Dosyalar kapatıldı”

Polis Müdür Muavini Ahmet Soyalan, benzer şekilde bir dosyanın da kapatıldığına işaret etti.

Soyalan, zanlı Ali Savaş Altan’ın yine bir şahsın dosyasında, “Evrak sahtelemek” suçundan iki tanığa müdahale edildiğini ileri sürdü.

Soyalan, bu dosyadaki ifadelerin aksi yönünde sahte ifadelerle evrak sahtelenip, dosyanın savcılığa gönderildiğini anlattı.  

Soyalan, “Dosyada ‘mesele yok’ olarak kapattığı ve adaletin seyrini değiştiği belirlendi” şeklinde konuştu.

Tahkikatın tamamlandığını belirten Soyalan, KKTC vatandaşı olan Ali Savaş Altan’ın, mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Savcı Ergin Atıcı, zanlının, yargılanıncaya kadar yurtdışına çıkışının yasaklanması, 5 bin TL nakdi teminat yatırması ve KKTC vatandaşı iki kefilin 100 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması koşuluyla tutuksuz yargılanmasını talep etti. 

 

“Suçlamaları reddediyoruz”

Başmüfettiş Ali Savaş Altan’ın avukatı Muhabbet Mevsimler, teminat şartlarına itiraz etmedi ve tüm iddiaları reddettiklerini kaydetti. 

Yargıç Cenkay İnan, zanlının, yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, tüm kimlik belgelerini polise teslim etmesi, 5 bin TL nakdi teminat yatırması ve KKTC vatandaşı iki kefilin 100 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması koşuluyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2018, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER