banner6

Alithia: Açıkta olan konular çok

banner37

Alithia gazetesi, “Müzakerelerdeki Açık Konular” başlıklı haberinde, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik müzakerelerde, açıkta olan konuların çok olduğunu yazdı.

Alithia: Açıkta olan konular çok
banner150 banner151 banner143

Açıkta bulunan konulara ilişkin gazete, ekonomi, dönüşümlü başkanlık, yönetim, mülkiyet gibi konularda anlaşmazlıkların bulunduğunu belirtti.

Ekonomiye ilişkin olarak Kıbrıs Rum tarafının, örneğin “Radyo Televizyon Kurumu” gibi kurumlarda tek ve bir oluşumun işlev göstermesinde ısrar ettiğini yazan gazete, Kıbrıs Türk tarafının ise iki birimden bahsettiğini belirtti.

Gazete, dönüşümlü başkanlık konusunun da açıkta durmaya devam ettiğini, başkanlık seçimine ilişkin anlaşmazlığın bulunduğunu yazdı.

Rum Yönetimi’nin, “federal birimlere katılım” konusunda Kıbrıs Türk tarafı için öngördüğü oranın ad yer aldığı bütünlüklü paket sunduğunu, Kıbrıs Türk tarafının ise bunun tatmin edici olmadığı görüşünde olduğunu yazan gazete, “geliştirilmiş mülkiyet” terimiyle ilgili de anlaşmazlığın bulunduğunu savundu.

Gazete haberinde, anlaşmazlık konularının ayrıntılarına da geniş bir şekilde yer verdi.

“Londra’dan AB’ye çağrı”

Fileleftheros gazetesi ise “Londra, Arka Fonda Haziran Ayında Referandum İle AB’ye Çağrı Yapıyor” başlıklı haberinde, İngiltere’nin, 2017 yılı içerisinde, muhtemelen Haziran ayında Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin referandum öngördüğünü, buna bağlı olarak Kıbrıslı Türklerin, AB normlarına uyumu sürecinin hızlandırılması için Brüksel’e çağrıda bulundu.

Gazete ayrıca, İngiltere’nin Cenevre’deki görüşmelerin siyasi anlaşmaya götürmesi durumunda her şeyin hazır olması için de “eylem planı” hazırladığını yazdı.

Habere göre İngiltere, çözümün uygulanmasına değin gelişmeleri şu üç aşamaya ayırdı:

“İlk aşama, 9 Ocak tarihine kadar geçen zaman; ikinci aşama, Cenevre’deki sürecin başlamasından itibaren geçen zaman; üçüncü aşama ise referandumun yapılacağı andan çözümün ilk gününe kadar olan zamanla ilgili”

“KKTC bankalarına ilişkin verilerin IMF’ye verilmediği iddiası”

Simerini gazetesinde yer alan haberde ise, Kıbrıs Türk tarafının IMF ve Dünya Bankası’na, KKTC’de faaliyet gösteren 27 finans kuruluşuna ilişkin verileri vermeyi ret etmesinin ardında, “taşınmaz mallara ilişkin tazminatların bugünkü değerleri değil, sıradan tazminatlarla ödenmesinin” yattığını iddia etti.

Gazete, Kuzey Kıbrıs’taki birçok Kıbrıs Türk malının bugünkü değerleriyle Kıbrıs Türk bankalarında ipotekli olduğunu, bu nedenle tazminatların, sıradan değil de, gerçek değerinde karşılanması açısından IMF’ye verilerin sunulmadığını savundu. 

 

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2016, 13:19
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110