banner6

Alkol zammına tepki büyük

banner37

Alkol zammına tepki büyük
banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Hükümet, alkollü içkilere Fiyat İstikrar Fonu üzerinden fahiş artış getirdi. Resmi Gazete’de yer alan bilgilere göre birada 3 TL olan vergi 15 TL’ye, şarapta 4 TL olan vergi 20 TL’ye, rakı, tekila ve viskide 13 TL olan vergi ise 50 TL’ye çıkıyor.

   KIBRIS’a konuşan tedarikçiler, meyhane, bar ve club tarzı yerlerin bu fiyatlar karşısında müşteri kaybedeceğini ve ayakta durmakta zorlanacağını kaydederek, gerekli hesaplamaları yaparak yeni fiyatları piyasaya süreceklerini belirtti.

   Öte yandan KIBRIS’a konuşan restoran, meyhane, clup ve market gibi sektör temsilcileri ise 3 kat artacak elektrik faturası, ciddi zam gelen akaryakıt, et, un, sebze gibi birçok fiyat artışlarına bir de alkole gelen fahiş artışın işletmelere havlu attıracağını vurguladı.

   Sektör temsilcileri, özellikle meyhane, bar, clup gibi işletmelerin büyük sıkıntıya düşeceklerinin altını çizerken, marketlerdeki alkol satışlarının da düşeceğine inanç belirterek, şunları söyledi:

RES-BİR Başkanı Salih Kayım:

   Alkole yapılan zam kesinlikle bizleri olumsuz etkileyecek. Çok büyük sıkıntılar yaşanacak. Zaten et, elektrik ve birçok ürüne yapılan zamlar bizleri sarsmış ve ayakta durmamızı zorlaştırmışken şimdide alkole ciddi oranda bir zam geldi. Fix menüsünü 160-180 TL tutmaya çalışan ve bu durumda ciddi sıkıntılar yaşayan meyhaneciler de alkol zammında en çok etkilenecek sektörler arasında. Bugün gelinen noktada fix menüyü 250-300 TL’den aşağıya vermek onları kurtarmayacak. Öte yandan fiyatlar arttıkça müşteri kaybı olacak, iflaslar başlayacak, tüm işletmeler havlu atacak. Devletin KDV ve fonları kaldırıp işletmeleri bu zor günleri atlatmasına yardımcı olacağı yerde fahiş zamlar yapması kabul edilebilir değildir. Eğer iş dünyası batarsa devlet vergi alamayacak ve devlet de ayakta kalamayacak.

Berlin Club Direktörü Merter Deli:

   Club tarzı yerlerde bardak hesabı 1’e 5, barlarda da genelde 1’e 3 olarak hesaplanıyor. 1 bardağın maliyeti hesaplanırken, bu hesap içerisine elektrik, işçi ve kira maliyeti, buz, pipet ve alkol maliyetleri giriyor. Bakanlar Kurulu’nun yaptığı alkol zammı ile hesaplanacak bir bardağın maliyet hesabı çok yüksek olacak. Bir anda bu derece yüksek bir zammı biz müşterilerimize nasıl yansıtacağız. Bir bardak 50’lik biranın yeni artışla maliyetini hesapladığımda barda birayı 30-35 TL’ye satmak zorundayız. Öte yandan bir bardak viskinin bize maliyeti artışla birlikte 65-70 TL civarına denk gelecek, satışını ise 180-200 TL’den yapmamız gerekecek. Kaldı ki alım gücü düşen insanlar bu fiyatlara alkol içemeyecek, ciddi iş kayıplarımız olacak.

Marketçiler Birliği Başkanı Fuat Nesip Nalcıoğlu:

   Alkol lüks tüketim ürünü olsa da birden yapılan bu yüksek artış ile satışların düşeceğini düşünüyorum. Artış bekliyorduk ama daha az bir miktarda artış olur diye düşünüyorduk. Bu zammın ölçüsü kaçtı, daha ölçülü bir artış gerçekleşse iyi olurdu. Devlet kâr etmeyi düşünmüş olabilir ama satışlar düşeceğinden bu kâr olmayacak.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110