“Alkollü araç kullanımına karşı cezalar daha da ağırlaştırılmalı”

banner37

Ulaştırma Bakanı Canaltay’ın “kamu güvenliğini riske atan kişilerin artık ehliyetlerinin iptal edileceği” açıklamasına destek veren TKÖD Başkanı Avcı, alkol ve uyuşturucu etkisi altında araç kullananların sayısının arttığına dikkat çekerek “Son 3 buçuk ayda sadece alkollü sürüşten dolayı 59 kaza oldu” dedi

“Alkollü araç kullanımına karşı cezalar daha da ağırlaştırılmalı”
banner99

YASALAR DÜZENLENMELİ… Alkol tesiri altında direksiyon başına geçen sürücü sayısı her geçen gün artıyor. Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, alkol ve uyuşturucu etkisi altında araç kullananların kendisinin ve bir insanının ölümüne yol açacağını bilerek direksiyon başına oturduğunu söyledi. Avcı, istatistiki bilgilere göre yaklaşık son 3 buçuk ay içerisinde gerçekleşen 59 trafik kazasının nedeninin alkol sürüş olduğunu belirtti. Avcı, bu kişilerin ağır cezalar alması gerektiğini bu nedenle yasal düzenlemelere gidilmesinin önem arz ettiğini vurguladı.
 

Ahmet UÇAR

Ülkemizde son dönemde alkollü sürüş nedeniyle meydana gelen trafik kazası sayısı arttı.


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay’ın “kamu güvenliğini riske atan kişilerin artık ehliyetlerinin iptal edileceği” açıklaması, doğru bir karar olarak destek gördü. Bu kapsamda, Lefkoşa’da 7 Nisan’da aşırı alkol alarak aracıyla kaza yapan bir kişinin ehliyetinin iptal edilmesi girişimiyle de emsal karar için ilk adım atılmış oldu.


Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TKÖD) Başkanı Mehmet Avcı, istatistiki bilgilere göre 2021 yılı içerisinde yani yaklaşık son 3 buçuk ayda 59 trafik kazasının alkol tesiri altında gerçekleştiğine vurgu yaparak, alkol ve uyuşturucu etkisi altında araç kullananların kendisinin ve bir insanının ölümüne yol açacağını bilerek direksiyon başına oturduğunu açıkladı.

Avcı, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay’ın kamu güvenliğini riske atan kişilerin ehliyetlerinin iptal edileceği ve 7 Nisan sabahı yüksek derecede alkol nedeniyle kaza yapan bir şoförün ehliyetinin iptal edilmesi için yasal sürecin başlatıldığı yönündeki açıklamasının doğru bir karar olduğunu kaydetti.

Avcı, kazaları önlemek için cezaların ceza olarak kalmaması gerektiğini dile getirerek, “Alkollü araba kullanmak, bir insanı öldüreceğini bilerek araba sürmek demektir. Alkol nedeniyle yaşanan kazalara sadece yasaya aykırılık olarak bakılmaması gerekir. Bu kazalar insan hayatını ciddi şekilde tehlikeye atıyor” şeklinde konuştu. 

Ülkemizde alkol tesiri altında gerçekleşen kazaların yaygınlaştığını ifade eden Avcı, daha radikal cezaların gündeme gelmesinin ve hapislik cezasının da düşünülmesinin önem arz ettiğine işaret etti. Avcı, alkollü araç kullanımına karşı yasaların ağırlaştırılmasının ardından bu suçu işleyenlerin belli bir süreçten geçmesi gerektiğine dikkat çekerek, söz konusu kişilerin aldığı alkol miktarının belirlenmesi, test yaptırması, gerektiği durumda alkol tedavisi alması ve bu kişilere alkolle ilgili eğitimler verilmesi üzerinde durdu.

banner134
Ehliyetleri alınan kişilerin bu süreçten geçtikten sonra ehliyetlerini geri alabilmesi gerektiğini öngören Avcı, bunun dünyada bu şekilde yürütüldüğünü ve radikal çözümlerin önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Avcı, alkol ve uyuşturucu etkisinde araç kullanma, hız yapma, kırmızı ışıkta geçme gibi suçların bilinçli bir şekilde işlenen suçlar olduğunun altını çizerek, bu suçları işleyenlere ağır cezalar verilmesi gerektiğini anlattı.

Alkol tesiri altında araç kullanımının artmasının altında iki unsurun yattığını bildiren Avcı, bunları denetimsizlik ve cezaların hafifliği olarak sıraladı.

Avcı, denetimlerin yeterli düzeyde olmaması nedeniyle şoförlerin alkollü araç kullanmakta rahat davrandığını belirterek, “Alkollü araç süren kişiler aldıkları cezaya aldırmıyorlar. ‘Yol ve Trafik Suçlarının Davasız Halli ve Ceza Puanı Yasası’na göre trafik cezaları 3 ay ehliyete el koyma ve para cezası şeklinde yürütülüyor. Para cezasını büyük bir çoğunluk ödediği için bu ceza caydırıcı olmuyor” dedi.

Trafik kazalarının önüne geçilebilmesi için atılması gereken diğer adımlar hakkında da konuşan Avcı, yasaların tekrar gözden geçirilmesi, yollarda bilgi verici tedbirlerin bulunması, tehlikeli yolların, özellikle kavşakların yapılandırılması, polis devriyelerin artırılması, eğitim ve denetime önem verilmesi gerektiğini vurguladı. Avcı, ehliyet sınavlarının da değişmesi gerektiğini dile getirerek, sözlü sınavla kolay bir şekilde ehliyet alınabildiğini anımsattı.

“Cezayla her şey düzelebilir mi” şeklinde düşünülebileceği üzerinde duran Avcı, dünyada her şeyin cezayla düzeldiğini, ceza mahkemelerinin varoluş sebebinin de bu olduğunu savundu.

Avcı, trafikteki sorunların önüne eğitimle 10 yıl sonra geçilebileceğini, cezayla ise 6 ayda bu sorunlara çözüm üretilebileceğini ifade ederek, radikal önlemlerin büyük öneme sahip olduğuna dikkat çekti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75