banner6

Alman Büyükelçisi, AB Koordinasyon Merkezi'ni ziyaret etti

banner37

Almanya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Nikolai von Schoepff,Başbakanlık Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret etti.

Alman Büyükelçisi, AB Koordinasyon Merkezi'ni ziyaret etti
banner90
banner99

Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Nikolai von Schoepff’un daveti üzerine, AB Koordinasyon Merkezi Başkanı Kudret Akay ile gerçekleşen görüşmesonrasında Sayın Büyükelçi 26 Ekim Çarşamba günü 11.00’de Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret ederek Merkez çalışmaları hakkında yapılan sunumu izledi.

Schoepff, ziyaretinde 2003 yılında kurulan Merkezin, temel görevi olan Avrupa Birliği ile gerçekleştirilen her türlü temasıngerek Avrupa Komisyonu bünyesindeki TAIEX (Teknik Yardım ve Bilgi Değişim Ofisi), gerekse AB Kurumları ve onların işbirliği içerisindeki diğer kuruluşlarla (UNDP-PFF/BM Kalkınma Programı, Gelecek için Ortaklık) olan koordinasyonun ve izlemenin sağlanması görevini, ayrıca AB ile yürütülen Mali Yardım ve AB Uyum Çalışmaları, hakkında bilgi aktarıldı, Kıbrıs Türk tarafının Avrupa Birliği’nden beklentileri dile getirildi.

Gerçekleştirilen sunum sonrası Başbakanlık AB Koordinasyon Merkezi Başkanı Akay; Mali Yardım’ın daha da derinleşip, yaygınlaşmaya ihtiyacı olduğunu vurgulayıp, Yeşil Hat Tüzüğünde ise yapılacak bazı düzenlemeler ile Kıbrıs Türk ekonomisine olumlu katkı yapılabileceğini belirtti.

AB Uyum çalışmaları konusunda, AB yardımlarının ve teknik desteğin artırılması gerektiği üzerine duran Akay, Almanya’nın 4 milyon Türkçe konuşan nüfusu ile KKTC için AB’nin en önemli üye ülkelerinden biri olduğunu belirtti.

ABKM uzmanlarının katılımı ile süren görüşmede, AB çerçevesi içerisinde Almanya ile ilişkilerimizin geliştirilmesi ve benzeri konuların samimi bir ortamda değerlendirmeler yapıldı.

Büyükelçi Schoepff ve Başkan Akay, başlatılan yararlı ilişkinin devamı konusunda mutabık kaldıklarını belirttiler.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2016, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104