Alsancak’ta sansardan sonra başıboş bir mirket yakalandı

banner37

Girne’ye bağlı Alsancak bölgesinde dün sabah ülkede daha önce hiç görülmeyen bir mirket bulundu

banner87
Alsancak’ta sansardan sonra başıboş bir mirket yakalandı
banner90
banner99

Girne’ye bağlı Alsancak’ta, dün sabah başıboş bir mirket bulundu. Ülkede daha önce hiç görülmeyen mirketi Alsancak sokaklarında görünce büyük şaşkınlık yaşayan bir vatandaşın ihbarıyla bölgeye giden Taşkent Doğa Parkı görevlileri hayvanı yakalayarak tedavi ve koruma altına aldı.

Geçtiğimiz yıl mayıs ayında da yine Alsancak sokaklarında başıboş bir sansar bulunmuş ve yine Taşkent Doğa Parkı görevlilerince yakalanarak tedavi ve koruma altına alınmıştı.

Taşkent Doğa Parkı Direktörü Kemal Basat, Alsancak’ta dün başıboş bir mirket bulunduğunu sosyal medya hesabından duyurdu.

Kemal Basat, konuyla ilgili paylaşımında, son günlerde tüm dünyaya yayılan korona virüsüne atıfta bulunarak “Yaban hayvanlarından bulaştığı iddia edilen hastalıkları izliyoruz haberlerde, sonuncusu binlerce insana bulaşmış, yüzlercesini öldürmüş...

Eş zamanlı olarak ülkeye kaçak yaban hayvanları sokuyoruz, hiçbir belgesi, hiçbir kaydı/izni olmayan, hiçbir veteriner hekim kontrolünden geçmeyen... Biyokaçakçılığın bir türü...

Hayvanseverlik mi bu? Tabi ki hayır... Olması gereken doğasından 6000 km uzakta tutsaklığa hapsedilen bir yaban hayvanı.

Aslında hapsedilemeyen mi demek lazım acaba? Çünkü hayvan nerde tutuluyorsaydı, kimdeyseydi kaçmış, Girne, Alsancak sokaklarında başıboş geziyordu bugün (dün) sabah” ifadelerini kullandı.

Kemal Basat, kendilerine ihbarı yapan kişinin hayvanı tanıyamamasını da esprili bir dille kaleme alarak, mirketle ilgili yapılan ihbarı şu şekilde anlattı:

“Bu ülkeye rakunu da, fereti (sansargillerden gelincik benzeri bir hayvan) de tanıttık ya bugün bizi bu konuda ikinci arayan arkadaşla muhabbet aynen şu şekilde gelişti...

- Alo 1190 Yaban Hayat Destek Hattı buyurun

- Merhaba, bizim sitede başıboş gezen bir hayvan var, kedi desem kedi değil, köpek desem köpek değil, rakun desem rakun değil, feret desem feret değil, yardımcı olabilir misiniz acaba?

Bu sabahın hareketliliği ve heyecanı da buydu. Ekiplerimiz derhal olay yerine giderek hem hayvana hem de insanlara fiziksel bir zarar gelmeden hayvanı güvenceye aldı.”

“Size tanıştırayım: Mirket (Meerkat)!”

Kemal Basat, iletisinin devamında mirketlerle ilgili “Size tanıştırayım: Mirket (Meerkat)!” başlığı altında şu bilgileri verdi:

“Doğasında ultra sosyal hayvanlar olan mirketler sıkı sıkıya birbirine bağlı 40 bireye kadar olan koloniler içerisinde yaşar. Sağlıklı ve mutlu bir hayat sürdürebilmeleri için diğer mirketlerin beraberliğine ihtiyaç duyarlar. Bu hayvanların en basit ihtiyaçlarının bile hiçe sayılarak tek tek satılıp alınması çok ama çok üzücü bir durumdur. Ayrı kalan mirketlerin tekrar sosyal kolonilere entegre olması çok zor olabilir, çoğu zaman ayrıldıktan sonra imkan olsa bile tekrar bir koloniye adapte olamaz ve hayatının sonuna kadar tek başına mutsuz bir hayat yaşamak zorunda kalır...”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108