'Altgeçit sorunu artık son bulsun'

banner37

Mahkemeden alınan ara emrine takılarak yarım kalan Gönyeli’deki altgeçidin civarında yaşayan vatandaşlar ve bölge esnafı, bugün okulların açılmasıyla birlikte bölgede kaosun artacağına dikkat çekerek, mahkemenin erken zamanda karar üretmesini istedi.

'Altgeçit sorunu  artık son bulsun'

Ahmet KARAGÖZLÜ

Eski Gönyeli ile Gönyeli Yenikent’i birbirine bağlayan altgeçit projesinin ara emri alındığı için yarım kalması, bölge esnafı, bölge sakinleri ve bu yolu kullanan vatandaşların tepkisine neden oldu. Altgeçit projesinin yarım kalmasından dolayı bölgede bir trafik sıkışıklığı yaşandığını belirten vatandaşlar, bugün okulların da açılmasıyla büyük bir kaos yaşanacağını vurguladı.

Adli tatilin bugün tamamlanacağına dikkat çeken vatandaşlar, ne karar alınacaksa, erken alınmasını, mağdur olduğu belirtilen kişiler için tazminat veya başka bir imkan sağlanacaksa sağlanmasını, projesinin devamı konusunda karar alınırsa da çalışmaların bir an önce tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

Mahkemelerin ülkemizde geç karar aldığına dikkat çeken bölge halkı, “Ne olur bu konuda erken karar alınsın. Bu altgeçit sorunu bir son bulsun” dedi.

 

Vatandaşlar KIBRIS’a konuştu

KIBRIS Gazetesi muhabiri, söz konusu köprünün olduğu bölgeye giderek, bölge esnafı ve bölgeden geçen birçok vatandaşla konuşarak, şikayetlerini dinledi.

Bölge esnafı ve bölgeyi kullanan vatandaşlar genel olarak, söz konusu köprünün bitmesine çok az kalmasına rağmen köprüye ara emrinin alınmasından yakındı.

Söz konusu projeye bölgede yaşanan trafik yoğunluğunu azaltmak için başlandığını ancak çeşitli gerekçelerle mahkemeden alınan ara emriyle köprünün tamamlanamadığını belirten vatandaşlar, şu anda bile yolda fazlasıyla trafik yoğunluğu yaşandığına, pazartesi günü (bugün) okulların açılmasıyla bu yoğunluğun kat be kat artacağına dikkat çekti.

Mahkemenin köprüye alınan ara emriyle ilgili erken zamanda karar almasını talep eden vatandaşlar, “Ne karar alınacaksa erken olsun, şikayetçi kesimlerin talebi tazminat ya da başka neyse yapılsın. Eğer altgeçit için ‘devam’ kararı alınırsa da en kısa sürede tamamlansın” dedi.

 

Benli: Mahkemenin kararını bekliyoruz

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, yaptığı açıklamada, Gönyeli Alt Geçit Projesi’nin yüksek yaşam kaliteli kent ve trafik yol güvenliği için yaşamsal olduğunu belirtti. Benli, altgeçit projesinin uzmanlar denetiminde yapıldığını vurguladı.

Alt geçit projesiyle ilgili şu anda bir “ara emri” dosyalandığını anımsatan Benli, bugün tamamlanacak olan adli tatilin ardından mahkemenin kararını beklediklerini söyledi.

Benli, kendi düşüncelerine göre bu ara emrinin, projenin bütününe yönelik değil, kimi yurttaşların “ana yola erişimi ve arazilerinin değeriyle” ilgili olduğunu da ifade ederek, “Belediye olarak herhangi bir yurttaşımızın ana yola erişiminin engellendiği düşüncesinde değiliz. Ancak mahkemeden bu yönde bir sonuç çıkarsa da üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi.

Bugüne kadar yürütülen hukuki süreçlerin belediye lehine sonuçlandığı ifade eden Benli, siyasi ya da bireysel menfaat üzerinde yoğunlaşan itirazlara karşı toplumsal faydayı düşünmek zorunda olduklarını belirtti.

Altgeçit projesinin kimi arazilerin değer kazanması ya da kaybetmesinden çok daha ileri toplumsal hedefi

olduğunu belirten Ahmet Benli, “Unutulmasın ki geçmişte bu yolda bir canımızı kaybettik. Projenin öncelikli hedefi yol güvenliği ve trafik yükünün azaltılmasıdır” şeklinde konuştu.

Ahmet Benli, “Altgeçit” projesinin tamamının gerekli yasal izinler alınarak ve evrensel ölçütlerde, tümüyle uzmanlar denetiminde yapıldığını söyledi, şu bilgileri verdi:

“Proje, Atatürk Caddesi ile Gönyeli Büyük Çember’deki trafik yükünü azaltacaktır. Ayrıca, Lefkoşa – Güzelyurt yolunun böldüğü şehrin iki yarısı hem trafik ve yaya ulaşımı açısından birleşecek, hem de kentin bölünmüşlüğü ortadan kalkacaktır. Yaya ve bisiklet yolları da bu proje sayesinde kent merkezine akışı sağlayacaktır. Kanalizasyon ana taşıyıcısı gibi atık su sorunu da bu proje kapsamında çözümlenmiştir. Gönyeli’de yaşam kalitesinin yükseltilmesi için belediyemiz, kendi alanında olmamasına rağmen bu ana yol üzerinde sorumluluk üstlenmiş ve bu projeyi hayata geçirmiştir.”

Benli, projenin kaldırım, bisiklet yolları, aydınlatma ve peyzajla ilgili görsel çalışmalarla bir bütün olduğunu, böylece alt geçidin imajının yükseltileceğini de vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2018, 08:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER