Altı ay içinde enflasyonda normalleşme olacak

banner37

Yatırım Uzmanı ve Varlık Yöneticisi Serkan Dönmez, para arzını yükseltici yeni hamle yapılmadığı sürece endişelenecek bir durum olmadığını savunarak ülke ekonomisi için umut vaadeden öngörüde bulundu:

Altı ay içinde enflasyonda normalleşme olacak
banner99

Ali ÇATAL

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül periyodu enflasyon rakamlarını açıkladı.

Aylık bazda yüzde 3,46 artması beklenen enflasyon, yüzde 6,30 oranında ‘hiç de beklenmeyen’ bir artış gösterdi. Yıllık enflasyon da yüzde 24,52'ye ulaşarak son 15 yılın zirvesini gördü. Söz konusu enflasyon verilerinin kamuoyuyla paylaşılması sonrasında döviz kurları da yukarı yönlü dalgalanmaya başladı.

Bu ‘hesapta hiç de olmayan’ yüzdelik oranlarla karşılaşılmasının ardından ‘Türkiye’deki her meltemde tsunami yaşayan’ Kuzey Kıbrıs sermaye ve finans piyasalarında gözle görülür bir telaş ve gerginlik yaşandı. Ülkemiz bankalar sektöründe de yıllarca görev yapan ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından para arzını yükseltici bir yeni hamle yapılmadığı sürece endişelenecek bir durum olmadığını savunan Yatırım Uzmanı ve Varlık Yöneticisi Serkan Dönmez, para piyasalarına hem itidal çağrısı yaptı hem de umut aşıladı:

“Merkez Bankası ve Maliye tarafının söylem-eylem tutarlılığını devam ettirmesi halinde, 6 ay içinde enflasyonda bir normalleşme kaçınılmaz olarak yaşanacaktır”.

banner134
Uzman ekonomist Dönmez, Kuzey Kıbrıs piyasaları için durumu ve yakın geleceği KIBRIS’a yorumladı…

“Beni şaşırtmadı”

Dönmez, “Açıklanan son enflasyon verisi, beklentilerin oldukça üzerinde geldi ve/fakat beni çok şaşırtmadı. Enflasyon, nitelik olarak ekonomiyi geriden takip eden bir veri niteliğinde ve yaşadığımız türbülansı içerisinde yeni görüyoruz. Ekonomik bir kuram olarak enflasyon, parasal bir süreçtir ve varlığını sürdürmesi için parasal onaya -daha Türkçesiyle Merkez Bankası’nın para arzını yükseltici bir onayına- muhtaçtır” dedi.

Şu an için böyle bir parasal onay sürecinin gündemde olmadığını belirten Dönmez, kredi olanaklarının da azalması başta olmak üzere büyümeyi düşürücü ve hatta daralma sürecine de neden olan etkilerin, kendi halinde dezenflasyonist etki yarattığını söyledi. Dönmez, TCMB’nin sadece para arzı ve kredi politikalarının dahi enflasyonu yakın gelecekte dengeleme formasyonu taşıdığını savundu. Dönmez, şöyle devam etti:

“Elbette yaptığımız analiz, süreç sonu bakış açısı taşımaktadır ve süreç içerisinde birtakım dengesizlikler yaşanması da doğaldır. Kanaatim odur ki, parasal bir destekleme süreci yaşanmadığı sürece ve Merkez Bankası ve Maliye tarafının söylem-eylem tutarlılığını devam ettirmesi halinde, 6 ay içinde enflasyonda bir normalleşme kaçınılmaz olarak yaşanacaktır. Bu noktadan itibaren de asıl konumuz, bu kez ‘büyüme’ olacaktır.

Türkiye Merkez Bankası’nın, para arzı hususunda ‘beklenmeyen’ ve ‘istenmeyen’ bir hamle yapmadığı sürece Türkiye ve Kuzey Kıbrıs enflasyonlarının en geç yarım sene içerisinde normale dönecek”.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75