Altın değil çöp kumsal!

banner37

Her gün çok sayıda turistin otobüslerle götürüldüğü Karpaz’daki Altın Kumsal, çevreye duyarsız kişilerin attığı çöplerle dolu. Bakımsızlıktan dökülen Altın Kumsal’ın hali içler acısı

banner87
Altın değil çöp kumsal!
banner99

Ali CANSU

Dipkarpaz’da, özellikle turizmde, Kıbrıs’ın ekolü haline gelen Altın Kumsal pislik içinde. Buraya giden yol ise 1974’ten kalma ve bakımsız.

Kıbrıs’ın en ucundaki Apostolos Andreas Manastırı’na ve Altın Kumsal’a gitmek isteyenlerin, Dipkarpaz’dan sonra araçlarının traktör veya jeep olması şart. Aksi halde 44 yıldır yenilenmeyen, bakımsızlıktan delik deşik olmuş bir yolda seyahat etmek zorunda kalacaklar.

İnsanları çöpler karşılıyor

Altın Kumsal’a ulaşmak isteyen vatandaşlar ve turistler, önce bozuk asfaltlardan, sonra toprak yoldan geçip sahile ulaşabiliyor ancak insanlar sahilde çöplerin görüntüleri ile karşılaşıyor.

Bir süre önce yıkılan bungalowların sahiplerinin, müşterilerin denize ulaşırken ayaklarının yanmaması için kumlara yaptırdığı ahşap yolluklar ise kırılıp parçalanmış.

Yollar bakımsız ve iki araç zorlanarak geçiyor

banner9
Altın Kumsal’ın yanı sıra Hıristiyan aleminin önemli dini mekanlarından biri olan Apostolos Andreas Manastırı’na ulaşmak isteyenlerin de kullanmak zorunda olduğu Dipkarpaz’dan sonraki yolun hali de yürek burkan cinsten.

1974’ten sonra hiç yenilenmeyen ve 44 yıldır zaman zaman yamalama usulüyle geçiştirilen yol, çukurlarla dolu. Tek aracı dahi zor sığan bu delik deşik yolda ilerlemek zaten işkenceyken, bir de karşıdan araç gelmesi halinde durum daha da vahim bir hal alıyor. Her iki aracın da yoldan düşmesi gerekiyor ki, bu hem kaza riskini artırıyor, hem de araçlara büyük zarar veriyor.

Vatandaşlar, yıllardır üzerine bir asfalt bile dökülmeyen, sadece yamalanarak geçiştirilen bu turistik bölgenin yolunun içler acısı halde olduğunu belirterek, “Ülkemize turist gelmesini istiyorsak, turistlerin gezip göreceği yerlerin daha bakımlı olması şart. Yerel yönetimler de buralara daha fazla ilgi göstermeli” dedi.

Derme çarpma banyo “1”Euro

Altın Kumsal’da kurulan kaçak, derme çapma bir ayak yıkama ve sözde bir örtü tutularak duş alınıp yıkanılan yer, turistlere “1 Euro”, vatandaşlara ise “5 TL”ye hizmet veriyor.

Bu çirkin görüntüler ülkemizin en güzel sahili diye göğsümüzü kabartıp fuarlarda resim ve videolarını gösterdiğimiz Altın Kumsal’da yaşanıyor.

Vatandaşlar: “Turistik bölge böyle mi olur?”

Özellikle, ülkemizin en güzel sahilinin bulunduğu Altın Kumsal’ı görmeye giden turistler, bozuk yollar ve adeta terk edilmiş bir Karpaz ile karşılaşınca büyük şaşkınlık yaşıyor.

Karpazlı vatandaşlar, “Bu yerler başka bir ülkede olsa ve bu kadar turistin geldiği yer olsa, inanın buraları bambaşka olurdu. Bütün yollar yenilenir, etraf pırıl pırıl temizlenir ve temiz tutulur, her şey düzenli ve bakımlı olurdu. Bu güzellikleri iyi değerlendiremediğimiz için çok yazık ediyoruz. Turistik bölge böylemi olur?” diye soruyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2018, 08:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96