banner6

Altuğra: İlaç üreten fabrikalarımızı kurmalıyız

banner37

Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra, BRT’de katıldığı ‘Burası Önemli’ programında ülkede yaşanan ilaç sıkıntısını değerlendirdi.

Altuğra: İlaç üreten fabrikalarımızı kurmalıyız
banner150

banner150

banner99

Özel Haber

Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra, BRT’de katıldığı ‘Burası Önemli’ programında ülkede yaşanan ilaç sıkıntısını değerlendirdi.

İlaç krizinin küresel bir kriz olduğuna değinen Altuğra, dünya üzerinde ilaç üretiminin hammadde kaynaklı ciddi oranda kısıtlandığını ya da durdurulduğuna dikkat çekti. Ülkemizin de bu nedenle sıkıntı çektiğini ifade eden Altuğra, “Avrupa’nın en büyük ülkesi Alman’ya ya baktığımız da ilaç sıkıntısının en derinden hissedilen ülkelerden biri olarak görüyoruz” dedi.

“ÇİN’DE VE HİNDİSTAN’DA SIKINTILAR VAR”

Dünya genelinde ilaç sıkıntı yaşandığına dikkat çeken Altuğra, “Çin’de ve Hindistan’da ilacı üretmek adına kullanılacak ham maddelerin ya üretiminin ciddi boyutlarda kıstılanması ya da üretimin durdurulmasıdır. Hammaddeye ulaşamazsanız ihtiyaç duyulan ilaçları üretemezsiniz” dedi.

“İLAÇ KRİZİ BUGÜN GÜNDEME GELMEDİ”

İlaç krizinin bugün dünyanın gündeminde olmadığını belirten Altuğra, “İlaç krizi bugün gündeme gelmedi. İlaç krizinin ön görüldüğü zamanlar 2020 yılına dayanmaktadır. En az 10-15 yıl sonra da su krizinin yaşanacağına da işaret ediliyor. Tıpkı su kriziden yapılan öneriler gibi ilaç krizinin olacağı da ifade edilmişti” ifadelerine yer verdi.

“TC SAĞLIK BAKANLIĞI İLE DÜZENLİ OLARAK ÇALIŞIYORUZ”

İlaç konusunda Türkiye ile koordineli çalışıldığını dile getiren Altuğra, “Biz üreten bir ülke olmadığımız için maalesef, ülkeye ilacı ithal etme zorunluluğu yaşıyoruz. Bu da bu krizi daha derinden yaşamamıza neden oluyor. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ile düzenli olarak çalışmalarımızı yerine getiriyoruz. Eczacılar birliği ve ecza depoları ile sağlıklı bir şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz. İzah edemeyeceğimiz, hesap veremeyeceğimiz hiçbir davranışımız söz konusu değildir” şeklinde konuştu.

“İLAÇ TEMİNİ…”

Ülkemiz ilaç getirmek adına tüm adımların atıldığını belirten Altuğra, “İlaç Eczacılık Dairesi Türkiye’den ülkemize ilaç getirebilmek adına ecza depolarımız için geçerli, özel eczanelerimiz için de geçerlidir bu ilaç temini. Yazışmalar yapıyoruz ve bu yasal prosedürü izleyerek ülkemize ilacı getirmek adına çalışıyoruz“ dedi.

“ONKOLOJİ, MS VE EPİLEPSİ HASTALARININ İLAÇLARI GELDİ”

Bazı ilaçların şimdiden ülkemize ulaştığını açıklayan Altuğra, “İlaç Ecza Dairemize onkoloji ilaçları geldi, MS hastaları için ilaçlar geldi, epilepsi hastaları için kullanılan ilaçlar geldi. Bazı ecza depoları ülkemize ilaçların getirilmesi adına onay aldı. İlaçlar yaklaşık bir hafta, on gün sonra ülkemizde olacak. Bu bağlamda ilaçlar geldi ve gelmeye devam edecek” şeklinde konuştu.

“İLAÇ ÜRETEN FABRİKALARIMIZI KURMALIYIZ”

Üretimin önemine dikkat çeken Altuğra, “Biz kendi ülkemizde ilaç üreten fabrikalarımızı kurmalıyız. Bu ifade artık söylemden ileriye gidip vücut bulmalıdır. Üretim kendi ayakları üstünde durmayı sağlayan bir faaliyettir. Bütün ilaçları üretecek kapasiteye sahip bir fabrikamız olmayabilir ama çok sık kullanılan ilaçları, hammaddesine kolay ulaşılan ilaçları üretebileceğimize inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104