banner6

Altuğra: Üretmezsek yok oluruz

banner37

Meclis’te konuşan Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra, ülkemizde yaşanan ilaç sıkıntısı ile ilgili konuşarak, “Bazı ecza depoları ülkeye ilaç getirebileceği yönünde onayını aldı”dedi.

Altuğra: Üretmezsek yok oluruz
banner99

Meclis’te konuşan Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra, ülkemizde yaşanan ilaç sıkıntısı ile ilgili konuşarak, “Bazı ecza depoları ülkeye ilaç getirebileceği yönünde onayını aldı”dedi.


“TÜRKİYE’NİN DEPOLARINDA HANGİ İLAÇLAR VARSA ONLAR ÜLKEMİZE GELECEK”

Mecliste ilaç sıkıntıları ile ilgili soruları cevaplayan Altuğra, “Bazı ecza depoları ülkeye ilaç getirebileceği yönünde onayını aldı. Bu onay alındıktan sonra hemen 24 saat sonra ilaçlar ülkeye gelemez. En az 1 hafta yaklaşık 10 gün gibi bir süreye ihtiyacımız vardır. Ecza depolarının ihtiyaç duyduğu ilaç listeleri oldukça kabarıktır. Türkiye Cumhuriyeti’nin depolarında hangi ilaçlar varsa onlar ülkemize gelecek. 500 kutu x ilaçtan talep ediyoruz, 500 kutu x ilaç ülkemize gelecek diye bir şey yok. İlaçlar imkânlar dâhilinde geliyor. İhracat yasağındayız söylemi böylelikle ortadan kalkmış oluyor.” şeklinde konuştu.

“ÜRETMEZSEK YOK OLURUZ”

Üretmenin önemine dikkat çeken Altuğra, “Üretmezsek yok oluruz. Buradan bu çağrıyı dil birliği ile yapacağımız inancıyla bu cümleyi söylüyorum. Ülkemizde nice yatırımlar yapılmaktadır. Artık ülkemizde ilaç üreten fabrikalarında hayata geçmesi çok daha hayati önem taşıdığını gözler önüne sermektedir. Ülkemizde yüzlerce eczacı vardır, bunların bir araya gelerek bir üretim gerçekleştirmesi mümkündür.” ifadelerine yer verdi.

“ÇOCUKLARIMIZIN AŞILANIP AŞILANMADIĞINI TAKİP ETMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Aşı takip sistemi hakkında uluslararası normlara bağlı kalnacağını söyleyen Altuğra, “Aşı konusu ile ilgili uluslararası normları hayata geçirme çabasındayız. Hepimizin bildiği gibi devletin asli görevlerinden birisi çocuklarını aşılamaktır. Aynı şekilde de devletin güvenli aşılama yönünde bir uygulamayı birebir takip etme sorumluluğu vardır. Aşının soğuk zincirde korunması hayati önem taşımaktadır. Eğer soğuk zincirde korunmuyorsa, o aşıyı çocuğa ha yaptınız ha yapmadınız konusunda tereddütler taşıyabilirsiniz. Bir çocuğun aşılanmasının ne kadar önemli olduğunu defalarca söyledik. Uluslararası normlarda kabul gören aşı takip sistemiyle, çocuklarımızın aşılanıp aşılanmadığını takip etmeyi hedefliyoruz.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104