banner6

Altyapı gözden geçirilmeli!

banner37

Yağmur sularının, bu yıl da yolları, sokakları teslim alacağına kesin gözle bakan uzmanlar, benzeri felaketler yaşanabileceği uyarısında bulunuyor:

Altyapı gözden geçirilmeli!
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

 Her kış, sağanak yağmurlarla birlikte ülkemizin birçok bölgesinde ciddi sorunlar yaşanıyor.

 Toprak kaymaları, göllenen yollar, seller, taşan dereler gibi birçok felaket ve sorunla karşılaşıyoruz.

 Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) Başkanı Seran Aysal, yağmurlar sonrası oluşan sel ve taşkınların önüne geçebilmek ve şehirleri planlayabilmek adına imar planlarının önemine vurgu yaptı.

Aysal, birçok imar planı içerisine sel ve taşkınların risk haritalarının oluşturulmasını eklediklerini, bu nedenle imar planlarının geçmesinin sel ve taşkınları önlemek için önem taşıdığını kaydetti.

Şehir Plancıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu, bir bölgede kaç insanın yaşaması gerektiğinin, bölgenin kaç bina kaldırabileceğinin ve atıkların nerede toplanacağının planlanmasının şart olduğunu söyledi ve doğayı bozarak binalar ve yol yaptığımız, altyapıyı planlamadığımız için taşkın ve sellerin oluştuğunu vurguladı.

Yağmur sularının derelere, göllere ve denize ulaşamamasından dolayı yollarda yarım-bir metreye kadar, kayıkların yüzebileceği seviyede suların biriktiğine işaret eden Refikoğlu, şehir ve kent planlamalarının eksikliğine dikkat çekti.

Aysal: Altyapı, onarım, temizlik ve bakımları yapılmalı

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) Başkanı Seran Aysal, ülkesel olarak içinde bulunduğumuz duruma ve iklim değişikliğine dikkat çekerek, kış aylarına hazırlık için altyapıların onarım, tamir, temizlik ve bakımlarının yapılması gerektiğinin altını çizdi.

İklim değişikliklerinin de göz önünde bulundurularak altyapının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine işaret eden Aysal, bu konuda büyük eksikliklerimiz olduğunu kaydetti.

Aysal, belli bölgelerde binaların yoğunlaşmasının da su taşkınları ve sel felaketlerine yol açabildiğine vurgu yaparak, eskiden yağmur sularının birikerek, toprağın suları çektiği boş arsa olan bölgelerin, şimdi binalarla dolu olduğunu ve suyun yol boyunca yükselerek yollardan akıp gittiğini belirtti.

Yağmur sularının yollarda birikmesi, kimi yerlerde taşkınlara sebep olması ve yaşanan altyapı sorunlarının yıllardır konuşulduğunu ve sorunun devam ettiğine işaret eden Aysal, ülkeyi yönetenlerde ve idarecilerde bu vizyonu göremediklerine vurgu yaptı.

Aysal, bazı belediyeler haricinde belediyelerin genelinin, üzerine düşen görevi yerine getiremediğini söyleyerek, ne hükümetin, ne de birçok belediyenin bu konuda vizyonu olduğunu ifade etti.

“İmar planları geçirilmedikçe, sel ve taşkın haberlerini daha çok yaparız” diyen Aysal, her yıl aynı şeyleri konuştuğumuzu vurguladı.

Refikoğlu: Doğayı bozduk, binalar yollar yaptık, altyapıyı planlayamadık

Şehir Plancıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu, şehirlerimizin altyapılarının kışa ve yağmura hazır olmadığını belirterek, planlı şehir ve kentlerin bir bacağının, altyapı planlamaları olduğunu kaydetti.

Refikoğlu, bir bölgede kaç insanın yaşaması gerektiğinin, kaç bina kaldırabileceğinin ve atıkların nerede toplanacağının planlanmasının şart olduğunu söyleyerek, “Binalar inşa edilmeden önce yağmur suları doğada yolunu bulur, akacağı yere dereye, gölete, ya da denize akardı. Ama biz, binalarla ve yollarla yağmur sularının akacağı yolları kapattık” dedi.

Dünyada küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin yaşandığına da dikkat çeken Refikoğlu, gelişmiş ülkelerde bile bu noktada sorunlar yaşandığını, bizim ise bu ülkelerin seviyesinde olmadığımızı söyledi.

Refikoğlu, yağmur sularının doğada gideceği yolu bulduğunu ve el değmemiş ağaçlık, ormanlık bölgelerde sorun yaşanmadığının altını çizerek, doğayı bozduğumuz, oralara bina ve yol yaptığımız ve alt yapıyı planlamadığımız için taşkın ve sellerin oluştuğunu vurguladı.

Yağmur sularının derelere, göllere, denize ulaşamamasından dolayı yollarda yarım- bir metreye kadar, kayıkların yüzebileceği seviyede suların biriktiğine işaret eden Refikoğlu, şehir ve kent planlamalarının eksikliğine dikkat çekti.

Refikoğlu, şehirlerde altyapı eksiklerinden birinin ise kanalizasyon sorunu olduğunu belirterek, en gelişmiş belediyelerin bile kanalizasyonlarını tamamlayamadığını ifade etti.

Girne ve Mağusa örneğini veren Refikoğlu, belediye başkanlarının kendi ağzından kanalizasyon altyapısının yüzde 20 kapasitede olduğunun söylendiğini kaydetti.

Refikoğlu, kanalizasyonun yüzde 20 çalışılmasının, yüzde 80’inin denize aktığı ve yeraltı su kaynaklarına karıştığı anlamına geldiğini söyledi.

banner134

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104