'Amacımız güvenli gıdanın sürdürülebilir biçimde üretilmesi'

banner37

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından, “Mantar Yetiştiriciliği” eğitimi, yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

banner87
'Amacımız güvenli gıdanın sürdürülebilir biçimde üretilmesi'
banner99

Bakanlık binasında yer alan eğitim sırasında, “KKTC’de Yayılış Gösteren Mantarların Belirlenmesi Projesi” ile ilgili sunum da yapıldı. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali ve Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Cem Karaca, eğitim öncesinde birer konuşma yaptı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Şahali, ülkenin tarım kesimine bilimsel esaslara uygun şekilde katkıda bulunma ve yönlendirici etki yapma misyonu bilinciyle hareket ettiklerini söyledi. Bakan Şahali, bu çerçevede tüm ilgili dairelerin görev tanımlarında olsun veya olmasın, eğitici faaliyetlerini artırarak sürdüreceklerini vurguladı. “Temel amacımız bu ülkede güvenli gıdanın sürdürülebilir bir biçimde üretilmesini sağlamaktır”diyen Bakan Şahali, bununla birlikte hem yurttaşların istifadesini hem de bu konuda uğraş verenlerin kalkınmasını hedeediklerini kaydetti.

Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Cem Karaca ise, Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün, 2015 yılı sonundan itibaren makro fungusların belirlenmesi projesine başladıklarını ve projenin tamamlanması aşamasına geldiklerini söyledi. Karaca, çalışmalara devam ederken her zaman için bir eğitim planladıklarını belirterek, “Eğitim, bugüne kısmet oldu. Bu konuda çok talep var. Burada hem yetiştiricilik eğitimivereceğiz hem de yürüttüğümüz proje ile ilgili bilgi verilerek, tespit edilen mantar çeşitleri sunulacak” dedi. Projenin bitimine az bir zaman kaldığını anımsatan Karaca, Nisan 2019'da fotoğraı, kapsamlı bir kitap hazırlanacağı bilgisini paylaştı ve katılımcılara göstermiş oldukları yoğun ilgiden dolayı teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2018, 12:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108