banner6

Aman dikkat!

banner37

Aman dikkat!
banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Ülkemizde kronik bir sorun haline gelen yangınların önüne bir türlü geçilemiyor. Her yıl yaz aylarında yol kenarlarına atılan sigara izmaritleri, cam şişeler ve bunun gibi atıklar nedeniyle çeşitli yangınlar yaşanırken, dün de benzer sebeplerle aynı saatlerde iki ayrı yangın meydana geldi.

   Girne-Lefkoşa anayolunda bariyerlerin olduğu ve otlarla ağaçların bulunduğu kısımda dün öğleden sonra çıkan yangında yarım dönümlük alan küle dönerken, Girne-Değirmenlik (Dağyolu) anayolunun taş ocakları güzergahında yer alan çöplük alanda ise 1 dönümlük alan yandı.

   Polis Basın Subaylığı’ndan elde edilen bilgilere göre Girne-Lefkoşa anayolu üzerinde dün saat 16.00 sıralarında, henüz tespit edilemeyen sebepten dolayı çıkan yangın sonucu yaklaşık yarım dönümlük alan içerisindeki kuru otlar ile akasya ağaçları yandı.

   Yangına polis itfaiye ve Orman Dairesi ekipleri tarafından müdahale edildi. Aynı saatlerde, Girne-Değirmenlik Taşocakları mevkiinde çöplük alanda başlayan yangın ise bir dönümlük alana yayıldı.

Uzmanlar yangına karşı uyarılarda bulundu

   Uzmanlar, her yıl yaşanan yangınlara karşı gereken tedbirlerin alınması konusunda KIBRIS’a açıklamalarda bulunmuştu.

   Uzmanlar, yangınların önüne geçilebilmesi için yapılması gerekenlerin başında ormanlarda, itfaiye ve iş araçlarının geçtiği yangın emniyet yollarının, yol şeritlerinin temizlenmesi, elektrik direklerinin bakımının yapılması ve yüksek gerilim hatlarının bulunduğu noktalarda temizlik yapılmasının geldiğini belirtti.

   Yüksek gelirim hatlarının altında bulunan kuru otlar nedeniyle de yangınlar çıktığına dikkat çeken uzmanlar, bu konuda da gereken adımların atılması gerektiği üzerinde durdu.

   Uzmanlar, iklim değişikliği nedeniyle kış mevsiminin sert geçmesi sonucu otların büyüdüğüne, bunun aksine yaz aylarının ise kurak ve sıcak geçtiğine işaret ederek, bunun da yangınlara davet çıkardığını söyledi.

   Arabalardan yol kenarlarına atılan sigara izmaritlerinin de yangınların asıl nedenlerinden birisi olduğuna vurgu yapan uzmanlar, bu noktada vatandaşlara duyarlı olmaları, yetkililere de gereken denetim ve yaptırımlarda bulunmaları çağrısında bulundu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104