Aman dikkat

banner37

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Erçal, tozlu ve sıcak havaya karşı vatandaşları uyardı. Erçal, özellikle kronik hastaların zorunlu olmadıkça dışarı çıkmasının sağlık problemlerine yol açabileceğine dikkat çekti

Aman dikkat
banner90
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

ISI DEĞİŞİKLİĞİNE GÖRE GİYİNİN… İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Erçal, sıcak havada, ısı değişikliği olan ortamlara girip çıkarken dikkatli olunması gerektiğini, öğle ve akşam ısı değişikliklerine göre giyinmenin önemli olduğunu vurguladı. Erçal, ülkemizde zaman zaman hissedilen tozlu havaya da dikkat çekerek, kronik akciğer hastaları, alerjik astımı ve kalp rahatsızlığı olanlarla KOAH hastalarının, tozlu havada mümkün olduğunca dışarı çıkmaması gerektiğini söyledi

Ülkemizde zaman zaman hissedilen tozlu ve sıcak hava, beraberinde çeşitli sağlık problemlerini getiriyor.

Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Erçal, vatandaşları, toza ve sıcak havaya karşı uyardı.

Dr. Hüseyin Erçal, ülkemizde etkili olan toz zerrecikleri ve tozlu havanın, özellikle kronik akciğer hastaları, alerjik astım hastaları, kalp rahatsızlığı olanlar ve KOAH hastaları için sakıncalı olduğunu belirterek, kronik rahatsızlıkları bulunan bu kişilerin tozlu havalarda mümkün olduğunca dışarı çıkmaması gerektiğini vurguladı.

Isınan havaların da hastalıklara davetiye çıkarabileceğini söyleyen Ercal, ısı değişikliği olan ortamlara girip çıkarken dikkatli olunması gerektiğini kaydetti.

Erçal, yaz aylarında kronik hastaların kendine dikkat etmesi gerektiğine işaret ederek, 35 derecenin üzerinde,

güneşin altında dolaşmamaya özen gösterilmesini istedi.

Erçal, vatandaşların yaz aylarında dışarı çıkma saatlerini sabah ve akşam olarak ayarlaması ve güneş ışınlarına çok uzun süre maruz kalmaması gerektiğini söyledi.

“Tozlu havaya dikkat”

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Erçal, zaman zaman ülkemizde etkili olan toz zerrecikleri ve tozlu havanın

banner134
özellikle kronik akciğer hastaları, alerjik astım hastaları, kalp rahatsızlığı olanlar ve KOAH hastaları için sakıncalı olduğunu belirterek, kronik rahatsızlıkları bulunan bu kişilerin tozlu havalarda mümkün olduğunca dışarı çıkmaması gerektiğini vurguladı.

Erçal, kronik rahatsızlığı olan kişilerin kalabalık ortamlardan da uzak durması gerektiğinin altını çizerek, “Zaten hayatımızda uzun süredir olan Koronavirüs için de kalabalık ortamlardan uzak durmak önemlidir” dedi.

“Oda ısısında sıvı tüketin”

Isınan havaların da hastalıklara davetiye çıkarabileceğini söyleyen Ercal, ısı değişikliği olan ortamlara girip çıkarken dikkatli olunması gerektiğini kaydetti.

Erçal, klimalı ortamdan dış mekana, yani sıcak havaya çıkmanın, ya da sıcak havadan klimalı ortama girmenin de rahatsızlıklara yol açabileceğine dikkat çekti.

Havalar ısınır ısınmaz yazlık kıyafetler giymek ve akşamları serin havada aynı kıyafetle kalmanın da yanlış olduğunu belirten Erçal, gece ile gündüz arasındaki ısı farkına dikkat çekti.

“Oda ısısında sıvı tüketmek de sağlık açısından önemlidir” diyen Erçal, soğuk su tüketmenin sıkıntı yaratabileceğini kaydetti.

Erçal, rüzgârlı ve serin havada uzun süre esintiye maruz kalmanın da sağlık problemlerine yol açabileceğini belirtti.

“Dışarı çıkma saatlerinizi akşam ve sabah olarak ayarlayın”

Erçal, yaz aylarında kronik hastaların kendine dikkat etmesi gerektiğine vurgu yaparak, 35 derecenin üzerinde,

güneşin altında dolaşmamaya özen göstermeleri gerektiğini ifade etti.

Aynı şekilde kronik rahatsızlığı olmayanları da şapkasız, şemsiyesiz, kendini korumaya almadan güneş altında uzun süre kalmaması için uyaran Erçal, yaz aylarında dışarı çıkma saatlerinin sabah ve akşam olarak ayarlanması ve güneş ışınlarına çok uzun süre maruz kalınmaması gerektiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75