Amatör balıkçılara da balon balığı avı için teşvik verilmeli

banner37

Akdeniz’de balıkçıların belası haline gelen ve dişleri son derece keskin olan balon balıklarının kıyılara kadar gelmesi ciddi bir tehlikeye dönüştü. KKTC Balıkçılar Birliği Onursal Başkanı Özay Öykün balon balıklarının neslinin azaltılması için öneride bulundu

banner87
Amatör balıkçılara da balon  balığı avı için teşvik verilmeli
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

Akdeniz’de balıkçıların belası haline gelen balon balığı vatandaşları da tedirgin etmeye başladı. Özellikle kıyılara kadar gelen ve dişleri çok keskin olan bu balıklar, onları tanımaması nedeniyle oynamaya kalkışabilen çocuklar için risk arz ediyor.

Benzer bir olay geçtiğimiz günlerde Kaleburnu sahilinde de yaşandı. Bilinçsiz bir şekilde balon balıkları ile kıyıda oynamaya kalkıp, balon balıkları üzerine doğru gelince de korkarak kaçmaya kalkan çocukları rastgele orada bulunan Umut Canar ve Fergül Kadı Canar isimli iki vatandaş kurtardı.

Umut Canar ve Fergül Kadı Canar, olayın ciddiyeti dikkati çekmek için bu olayı sosyal medya hesabında anlattı.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan KKTC Balıkçılar Birliği Onursal Başkanı Özay Öykün, balon balıklarının kolay kolay insana saldıran bir balık türü olmadığını anlattı.

Öykün bu balıklarının en büyük zararının balıkçılara olduğunu söyledi ve neslinin azaltılması için de bu balıkların avlanması için profesyonel balıkçılara verilen teşvikin amatör balıkçılara da verilmesini önerdi.

Öykün: İnsana saldıran bir balık türü değil

KKTC Balıkçılar Birliği Onursal Başkanı Özay Öykün, balon balıklarının insanlara saldıran bir tür balık olmadığını söyledi ancak tüketildiğinde insan sağlığına zarar verebileceğini anlattı.

Bu balıkların iç organlarının insanlar için son derece zararlı olduğunu kaydeden Öykün, “bazı ülkelerde bu balıklar tüketiliyor ancak iç organlarının atılması çok önemlidir. Yapılan bir yanlış insana ciddi zarar verebilir. Bu nedenle biz tüketmiyoruz” dedi.

Öykün ayrıca, bu balıklarının dişlerinin son derece sağlam olduğuna da dikkat çekti ve ısırdığında da son derece zararlı olabildiğini hatırlattı.

Özay Öykün, zaman zaman bu balıkların ısırarak metali bile parçaladığının görüldüğünü ifade etti.

“Balıkçılar açısından zararlı”

Balon balıklarının en büyük zararının balıkçılara olduğunu kaydeden Özay Öykün, bu balıkların diğer küçük balıkları yediğini ve ayrıca da balıkçı ağlarına da zarar verdiğini ifade etti.

Öykün bu nedenle balon balıklarına karşı mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

“Amatör balıkçılara da teşvik verilmeli”

Balon balıkları ile mücadele kapsamında profesyonel balıkçılara avladıkları balon balığı karşılığında teşvik verildiğinden söz eden Öykün, aynı teşvikin amatör balıkçılara da verilmesi gerektiğini belirtti.

Öykün bu balık neslini azaltmanın tek yolunun bu olduğunu ifade etti ve “balon balıklarının neslini tamamen tüketmek mümkün değildir. Ancak nesli azaltılabilir” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
gercekler
gercekler - 12 ay Önce

bayramin ikinci gunu ogleden sonra karsilasdigimiz bu olayda umut arkadasimizin o baliklari oldurmede hic bir katkisi yokdur ancakda baligi eline alipda foto cek demek oldu katkisi yinede baliklari oldurdugu icin arkadasimiza tesekkurler ????????

SIRADAKİ HABER

banner107

banner75