Ambulanslar tek tek arızalanıyor

banner37

Gazimağusa Devlet Hastanesi’nden Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu’na kalp krizi geçiren ağır hastayı sevk eden ambulans, yolda kaldı… Ercan’dan gelen ambulans imdada yetişti ancak durumu kritik olan hasta Ahmet Yıldız, hastanede yaşamını yitirdi.

Ambulanslar tek tek arızalanıyor
banner87

Ahmet İLKTAÇ

Güzelyurt Sağlık Merkezi ve Cengiz Topel Hastanesi’ne ait ambulansların ardı ardına arızalanmasının ardından dün de Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne ait ambulans ağır bir hastayı taşırken yolda kaldı.

Mağusa Devlet Hastanesi’nde ameliyat edildiği sırada kalp krizi geçiren ve acil olarak Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevk edilen 82 yaşındaki Ahmet Yıldız isimli hastayı taşıyan RHA 3813 plakalı ambulans, Ulukışla kavşağında aniden arızalandı.

Hastayı, Ercan’dan 12 dakikada gelen başka bir ambulans aldı ve Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne götürdü. Ancak, çok ağır durumdaki hasta 82 yaşındaki Ahmet Yıldız, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Kısa süre arayla ambulansların arıza yapması kafalarda soru işareti yarattı. Ambulans, çekiciyle olay yerinden alınarak tamire götürüldü.

Üzücü haberi alan aile yakınları, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne gitti.  Gözyaşlarına hakim olamayan aile yakınlarının oldukça üzgün olduğu gözlemlendi.

Sağlık Bakanı Filiz Besim ise, arıza yapan ambulansın yeni olduğunu, her gün rutin kontrolünün yapıldığını ve servisine daha 2 bin kilometre olduğunu söyledi. Besim, en son 2015 ve 2016 yıllarında ambulans alımı yapıldığını, bunun ardından 5’er ambulans alımı daha yapılması gerektiğini ancak 2017 yılında alım olmadığını açıkladı.

Seçim sonrası için 11 tane ambulansın yanında ve 3 tane de motor ambulans denilen Motorize Hızır servisi için araç alımı yapılacağını belirten Besim, mevcut ambulanslarda sıkıntı olduğunu ancak seçimlerden sonra alınacak ambulanslarla ciddi bir rahatlama sağlanacağını açıkladı.

 

“Arıza yapan ambulansın tüm bakımları yapılmıştı”

 

KIBRIS’a konuşan Sağlık Bakanı Filiz Besim, dün sabah saatlerinde Mağusa Devlet Hastanesi’nde görevli cerrah ve anestezist eşliğinde ERCB Operasyonu yapıldığı sırada 82 yaşındaki hastada komplikasyon gelişip kalp krizi geçirdiğini söyledi.

Uzman doktorların hastanın ambulansla Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevk edilmesi kararını aldıklarını kaydeden Besim, hastanın dâhiliye uzmanı, anestezi teknisyeni ve kardiyoloji hemşiresi ile birlikte ambulansla yola çıktıklarını bildirdi.  

Besim, söz konusu ambulansın Lefkoşa’ya doğru yol aldığı sırada saat 12.38’de Ulukışla kavşağında arıza yaptığını aktardı.

Bunun üzerine hemen Ercan’daki ambulansın harekete geçirildiğini ifade eden Besim, Ercan ambulansının saat 12.50’de Ulukışla’da arıza yapan ambulansın yanında olduğunu söyledi.  Besim, Ercan ambulansının saat 12.52’de hastayı alarak Lefkoşa D. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne doğru yola çıktığını dile getirdi.

Hastanın Lefkoşa Hastanesi’ne geldiğinde yaşadığını ancak zor ve kötü bir vaka olmasından dolayı maalesef hastanede yaşamını yitirdiğini ifade eden Besim, söz konusu arıza yapan ambulansın yeni ve servisi daha 2 ay önce yapılan bir ambulans olduğunu bildirdi.

Besim, söz konusu ambulansın servisine 2 bin kilometre daha olduğunu ve rutin olarak günlük bakımlarının yapıldığını kaydetti.  Ülkemiz devlet hastanelerine en son 2015 yılında 10 adet ve 2016 yılında da 5 adet yeni ambulans alındığını belirten Besim, hedefin 5’er ambulans daha alınması olmasına rağmen 2017 yılında hiç ambulans alınmadığını açıkladı.

Besim, bakanlık olarak 11 tane yeni ambulans alım ihalesi için gerekli tüm hazırlıklarını tamamladıklarını aktardı. Seçim sonrası 11 ambulansın yanında ve 3 tane de motor ambulans denilen Motorize Hızır servisi için araç alımına gideceklerini anlatan Besim, ambulansların çok fazla kullanıldıklarını, sürekli yollarda olduklarını bu nedenle de illaki arızalandıklarını belirtti.

Bakan Besim, 11 adet yeni ambulansın geldiğinde sıkıntı yaşanmayacağını söyledi.

Filiz Besim; “Biz 7 gün 24 saat iş başındayız. Her şeyi bire bir takip ediyoruz. Sağlıkta çok sıkıntılar vardır. Kaynaklarımız el verdiğince de kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanarak tüm KKTC’ye adil ve eşit sağlık hizmeti sunmaya çalışıyoruz. Ambulans sıkıntımız vardır. Bu doğrudur. Ama seçimlerden sonra alınacak ambulanslarla ciddi bir rahatlama sağlayacağız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2018, 08:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER