banner6

Amcaoğlu: İnşaat yapıldıktan sonra nasıl yapıldığına dair bir kontrol yok

banner37

Gönyeli-Alayköy Belediye Başkanı Hüseyin Amcaoğlu, KTV’de yer alan Haluk Yerli’nin hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Sabah’ programına konuk olarak, soruları yanıtladı.

Amcaoğlu: İnşaat yapıldıktan sonra nasıl yapıldığına dair bir kontrol yok
banner90
banner99

Özel Haber - Müslüm BAYUK

Kahramanmaraş merkezli  7,7 ve 7,4 byüklüğünde gerçekleşen deprelmlerin etkilerini ve deprem bölgesinde gösterdikleri çabayı anlatan Gönyeli-Alayköy Belediye Başkanı Hüseyin Amcaoğlu, gerçekleşen yardımlarda KKTC'nin nüfusa göre birinci, miktara göre üçüncü sırada olduğunun altını çizdi. Gerçekleşen depremlerin ve artçılarının ülkemizde infiale neden olması durumunu ve ülkedeki yapıları değerlendiren Amcaoğlu, belediye olarak 31 Ocak tarihinde yapı-denetim sistemine dahil olduklarını söyledi.

“ÜLKEMİZDE İNANILMAZ BİR YARDIM KAMPANYASI VAR”

Yaşanan depremde yardım konusunda ülkemizin ön planda olduğunu dile getiren Amcaoğlu:

Nüfusa göre bildiğim kadarıyla KKTC birinci, miktara göre ise üçüncü sırada. İnanılmaz bir yardım kampanyası var. İlk günden itibaren bunu biz bizzat yaşadık. Bize ilk önce maddi yardım konusunda telkinlerde bulunuldu, daha sonra da milli eğitim bakanlığı için gelen tırların boş dönmemesi için malzeme ve gıda yardımının yapılmasına ihtiyaç olduğu belirtildi ve üç saat içerisinde biz Gönyeli-Alayköy Belediyesi olarak, Gönyeli Sosyal Aktivite Merkezinde yüzlerce insan gönüllü olarak çalıştı, bantladı, paketledi. 300’e yakın koliyi Girne Limanı’ndan gönderdik. Sonrasında Adıyaman’a uçakla 50’ye yakın koliyi Adıyaman’a gönderdik. Sadece biz değil bütün belediyeler büyük bir seferberlik içerisinde hareket ettiler.

Amcaoğlu, gerçekleştirdikleri gıda-giyecek yardımlarının sonrasında Cumhurbaşkanlığı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği olarak AFAD ve Türkiye Belediyeler Birliği ile temas halinde olup arama-kurtarma faaliyetlerine katkıda bulunabilmek için yüze yakın iş aracını ve üç yüze yakın personelli de enkaz alanlarına ulaştırıldıklarını bildirdi.

Amcaoğlu ekiplerinin ulaştığı, depremin üçüncü gününde birçok enkaza dokunulmadığını dile getirerek gerçekleşen yıkımın etki alanının çok büyük olduğunu söyledi.

Antakya’da gittikleri odabaşı mahallesinde bulunan yirmi apartmanın da yıkıldığını ve bu binaların hepsini de aynı firmanın, aynı müteahhidin yaptığı yirmi apartman olduğunu öğrendiklerini dile getiren Amcaoğlu, “Yanında sağlam bina var ama o müteahhidin yaptığı yirmi bina da yıkılmıştı” dedi.

KTV moderatörünün, yaşanan deprem felaketinin bir Belediye Başkanı için büyük bir ders niteliğinde olabileceğini dile getirmesinin ardından söz alan Amcaoğlu:

Normal şartlarda inşaat bittikten sonra belediyenin mühendisi gider binaya bakar ve dosyayı ayarlar, Belediye Başkanı da gelen dosyayı imzalar. Bittikten sonra ne malzeme kullanıldı, nasıl yapıldı bir kontrol yok. Biz bu kontroller için düşünün deprem 6 Şubat tarihinde yaşandı, 31 Ocak’ta Gönyeli-Alayköy Belediye Meclisi oy birliğiyle karar alarak yapı denetim sistemine dahil oldu. 

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2023, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104