banner6

Amerikan ve İngiliz unsurlarına boyun eğildi

banner37

Kıbrıslı Rum siyasi partilerin, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un açıklamaları üzerinden eleştirilerde bulundukları belirtildi.

Amerikan ve İngiliz unsurlarına boyun eğildi
banner99

Politis gazetesi ve diğer gazeteler, siyasi partilerin birer açıklama yaparak, hem Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Cenevre’deki  Kıbrıs konferansına ve Rusya’nın konferansa çağrılmamasına ilişkin söylemlerini yorumladıklarını hem de bazı eleştirilerde bulunduklarını yazdı.

Habere göre AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu, Moskova’nın, Kıbrıs sorununun çözümüne katkı koymaya hazır olduğu şeklindeki Rusya’nın tutumunu memnuniyetle karşılarken Hükümet’e cephe açmaktan kaçındı.

Stefanu, Kıbrıs sorununun uluslararası boyutuna ilişkin karar alınması sürecinde, Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinin hazır bulunması gerektiğini ifade etti.

banner134

Stefanu, sürece sadece dahil olmakla kalmayarak, Güvenlik konusu ile çözümün uygulanmasına ilişkin sorumluluğu da üstlenmesi gerekenin Güvenlik Konseyi olduğunu savundu.

Rusya’nın, Kıbrıs sorununa ilişkin olarak yıllardır muhafaza ettiği ilkelere dayalı tezlerine de atıfta bulunan Stefanu, Rusya’nın bu ilgisinin değerlendirilmesi için Hükümete çağrıda bulundu.

DİKO açıklamasında Lavrov’un açıklamalarının Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’i yalanlar nitelikte olduğuna atıfta bulundu.

DİKO, Lavrov’un açıklamasının, Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin, garantör ülke İngiltere dışında, Cenevre’ye davet edilmediğini ortaya koyduğunu, bu konuda da, 1 Aralık yemeğinde, konferansın toplanmasının güvence altına alınmasını önkoşulsuz ve şartsız bir şekilde kabul etmesinden dolayı Anastasiadis’in sorumlu olduğunu belirtti.

EDEK açıklamasında, bazı kişiler tarafından Güvenlik Konseyi üyelerinin, Kıbrıs sorununun uluslararası boyutunun çözümlenmesi ve ele alınması sürecine etkin katılımını engelleme çabasına ilişkin olarak Lavrov’un şikayette bulunduğunu ifade etti.

EDEK açıklamasında ayrıca hükümetin Amerikan ve İngiliz unsurlarının baskısına bir kez daha boyun eğdiğini öne sürdü.

Haravgi gazetesine göre Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas, garantilerin devam etmesine ilişkin ısrarı terk etmesi için Türkiye’ye baskı yapılması gerektiğini savunurken, Rusya’nın tutumunun değerlendirilmesi için de hükümete çağrıda bulundu.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2017, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104