Anamur suyu tarım için milat olacak

banner37

Üreticiler, Türkiye’den gelen suyun tarıma verileceği günü dört gözle bekliyor

Anamur suyu tarım için milat olacak
banner90
banner99

KELLE: TARIM GIDA ÇÖPLÜĞÜ HALİNE GELEBİLİR… Çiftçiler Birliği Genel Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, Türkiye’den gelen suyun Mesarya’ya ulaştırılması halinde üretimin artacağına dikkat çekerek, daha önce tarım entegre sisteminin bir an önce hayata geçmesi gerektiğinin altını çizdi. Kelle, tarım entegre sistemi hayata geçmezse suyun tarımla buluşmasının bir işe yaramayacağını ve tarımın, gıda çöplüğü haline gelebileceğine işaret etti

ALİOĞLU: KURUTULAN NARENCİYELER YENİDEN YEŞERECEK… Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, Türkiye’den gelen suyun tarıma verilmesi halinde kurutulmuş narenciye bahçelerinin yeniden tarıma kazandırılması için çalışmaların olduğunu kaydederek, tarıma verilecek suyun Güzelyurt için milat olacağına vurgu yaptı. KKTC’nin yüzde 2,3 oranında verimli toprağı olduğunu vurgulayan Alioğlu, bu verimli toprakların yüzde 80’ninin Güzelyurt’ta olduğuna işaret etti

Eniz ORAKCIOĞLU

Ülkede geçimini tarımdan çıkaran üreticiler, Türkiye’den gelen suyun tarıma verileceği günü dört gözle bekliyor ve bu günün “milat” olacağını söylüyor.


Türkiye’den Geçitköy Barajı’na su taşıyan boru hattında meydana gelen arıza yüzünden Anamur suyunun durmasıyla KKTC’nin çektiği büyük susuzluğun unutulmayacağı gün gibi ortada.


Üreticiler, içme suyu amaçlı kullanılan bu suyun, tarıma verileceği günü iple çekiyor.


Özellikle narenciye üreticileri ve çiftçiler, Türkiye suyunun tarıma verileceği günün “milat” olacağını söylüyor.

Üreticiler, tarımın bu suya çok ihtiyacı olduğuna vurgu yapıyor.

  Çiftçiler Birliği Genel Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, Türkiye’den gelen suyun Mesarya’ya verileceği konusunun şuan için sadece bir söylem olduğunu ama suyun Mesarya’ya ulaştırılması halinde üretimin artacağına dikkat çekti. Kelle, sudan önce tarım entegre sisteminin biran önce hayata geçmesi gerektiğinin altını çizdi.


Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu da suyun gelmesi halinde kurutulmuş narenciye bahçelerinin yeniden tarıma kazandırılması için çalışmaların olduğunu kaydederek, tarıma verilecek suyun Güzelyurt için milat olacağını söyledi.

Kelle: Ev ödevlerimizi yapmadık, planlama yapmalıyız

  Çiftçiler Birliği Genel Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, Türkiye’den gelen suya ihtiyaç olduğunu, boru hatlarındaki arızanın giderilmesinin sevindirici olduğunu belirtti.


Kelle, arızanın bizlere ev ödevlerimizi yapmadığımızı gösterdiğini kaydederek, su yönetimi oluşturulması, yer altı ve yer üstü kaynaklarının nasıl kullanılması gerektiğinin planlanması gerektiğini vurguladı.

Kelle, aküferlerin, gölet ve barajların temizliğinin yapılması gerektiğini, bir damla suyun bile çok önemli olduğunu kaydetti.


Kelle, Mağusa, Lefkoşa, Girne, Güzelyurt ve Lefkoşa aküferlerinin verimli çalışmasını sağlamak gerektiğini ifade etti.

“Tarım entegre sistemi hayata geçmezseTarım, gıda çöplüğü haline gelebilir”


Çiftçiler Birliği Başkanı Kelle, Türkiye’den gelen suyun Mesarya’da tarımın kullanımına verileceği iddialarının şu an için sadece söylemden ibaret olduğunu anlatarak, Güzelyurt için de çalışmaların sürdüğünü belirtti.


Türkiye’den gelen suyun Mesarya’ya ulaştırılması halinde üretimin artacağına dikkat çeken Kelle, sudan önce tarım entegre sisteminin bir an önce hayata geçmesi gerektiğinin altını çizdi.


Kelle, tarım entegre sistemi hayata geçmezse suyun tarımla buluşmasının bir işe yaramayacağını ve tarımın, gıda çöplüğü haline gelebileceğine işaret etti.


Kelle, tarım entegre sisteminin yanı sıra gıda raf ömürlerini uzatacak politikaların da sudan önce çalışmalarının yapılması gerektiğine dikkat çekti.

“Politikalar uygulanmazsa su fayda sağlamaz”


Pandemi öncesi üretim ile pandemi sonrası üretimi örnek gösteren Kelle, pandemiden sonra üretilenin elde kalması, fiyat olarak aşağıda kalması, girdilerin yükselmesi gibi durumların üreticiyi ve üretimi kaosa sürüklediğinden bahsetti.


banner134
Kelle, bugün tarımda yapılanların günübirlik işler olduğunu ve bunun kabul edilemeyeceğini söyleyerek, tarımda belirli politikalar uygulanmadıktan sonra suyun Mesarya ile buluşmasının bir fayda sağlamayacağını kaydetti.

Alioğlu: Su, bölgeye ekonomik değer katacak


Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, Türkiye’den gelen suyun Güzelyurt’a tarım amaçlı verilmesi için planlamaların yapıldığını ve çalışmaların başladığını vurgulayarak, yeraltı tüneli ile tarıma kazandırılacak suyla ilgili çalışmaların 2020 sonu bitmesinin öngörüldüğünü kaydetti.


Alioğlu, Türkiye’den gelen suyun yılda 75 milyon metreküp olduğuna ve bu suyun 25 milyon metre küpünün içme ve kullanma suyu olarak evlere verildiğine vurgu yaparak, geri kalanının tarımda kullanılmasının hedeflendiğini belirtti.


Öte yandan nüfusun artması ile içme ve kullanım suyu tüketiminin arttığına ve tarıma kalacak payın azaldığına dikkat çeken Alioğlu, 2020 sonu veya 2021’de bitecek olan tünel çalışması ile tarıma verilecek suyun bölgeye ekonomik değer katacağının altını çizdi.

“Tarıma verilecek su Güzelyurt için milat olacak”


Güzelyurt’ta 200 bin dönümlük verimli toprak olduğunu söyleyen Alioğlu, bunun 33 bin dönümünün narenciye bahçeleri olduğunu kaydetti.


Alioğlu, 10-15 bin dönümün seracılık, geri kalanın ise hayvancılık, kuru tarım gibi üretim alanlarında kullanıldığını belirtti.


Alioğlu, suyun gelmesi halinde kurutulmuş narenciye bahçelerinin yeniden tarıma kazandırılması için çalışmaların olduğunu kaydederek, tarıma verilecek suyun Güzelyurt için milat olacağına vurgu yaptı.

“33 bin dönüm için 33 milyon ton suya ihtiyaç var”


Yeraltı aküferlerinin en zengininin Güzelyurt’ta olduğunu belirten Alioğlu, zaman içinde bu aküferin boşaltıldığını hatırlattı.


Alioğlu, Türkiye’den gelen suyu tarıma kullanmaya başlayınca mevcut aküferlerin kapatılacağını ve yağmur suları ile birlikte aküferlerdeki suyun yeniden yükseleceğini kaydederek, 10 sene sonra aküferlerin verimli olacağını ve suyun yeniden kullanılabileceğini ifade etti.


Yeraltı kaynaklarının kapatılması ile arıtılmış suların tarıma verilebileceğine dikkat çeken Alioğlu, Türkiye’den gelen su ile birlikte kullanılacak arıtılmış suyun narenciyeye yetebileceğini kaydetti.


KKTC’nin yüzde 2,3 verimli toprağı olduğunu vurgulayan Alioğlu, bu verimli toprakların yüzde 80’ninin Güzelyurt’ta olduğuna işaret etti.


Alioğlu, 33 bin dönüm narenciye bahçesi için 33 milyon ton suya ihtiyaç olduğunu kaydederek, Türkiye’den gelecek suyun 20 milyon tonunu bile verseler yeterli olacağını vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75