Anastasiadis ABD'nin müstakbel başkan yardımcısıyla görüştü

banner37

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkan Yardımcılığı görevine yeni seçilen Mike Pence ile dün telefonda görüştüğü haber verildi.

Anastasiadis ABD'nin müstakbel başkan yardımcısıyla görüştü
banner90
banner8

Anastasiadis’in Pence ile dün gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, kendisine, Kıbrıs Rum kesiminin tezlerini iletme fırsatı bulduğunu yazan Alithia gazetesi, Anastasiadis’in Pence’e, Rum hükümetinin, Kıbrıs sorununa Kıbrıs’ı yeniden birleştirecek bir çözüm bulunması hedefiyle, çabalarını sürdürme konusundaki kararlılığını ilettiğini de yazdı.

Gazete, Mike Pence’in ise Anastasiadis’e, Amerika’da yeni başa gelen hükümetin Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasını amaçlayan çabaları, yapıcı bir şekilde desteklemeye hazır olduğunu ilettiğini ifade etti.

Kerry’nin ziyareti

Öte yandan gazete, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Kıbrıs’a yapacağı söz edilen ziyaretinin ise, Rum kesiminin ziyareti kesin olarak addedip bununla ilgili 8–9 Aralık tarihlerini vermesine rağmen, henüz ABD tarafından teyit edilmediğini yazdı.

Simerini ise haberinde, Lefkoşa’daki ABD Büyükelçiliğinden kaynakların, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Kıbrıs’a gerçekleştirmesi beklenen ziyareti konusundaki bir soruya “şu an Kerry’nin Kıbrıs’a yapacağı herhangi bir seyahati teyit edemeyeceklerini söylediklerini” aktardı.

Politis ise haberinde, ABD Dışişleri Bakanlığı, Avrupa ve Avrupa-Asya Konularından sorumlu Bakan yardımcısı, Kıbrıs, Yunanistan ve Türkiye sorumlusu Jonathan Cohen’in, muhtemelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Kıbrıs’a yapacağı ziyarete hazırlık amacıyla dün Güney Kıbrıs’ta bazı yetkililerle bir araya geldiğini yazdı.

Gazete, “elde ettiği bilgilere” dayanarak, Kerry’nin adaya ziyareti konusunda, Nikos Anastasiadis’in yükümlülüklerinden  ötürü net bir tarih belirlenmese dahi, neredeyse kesin olarak addedildiğini yazdı.

banner134
Gazete, Anastasiadis’in, önümüzdeki haftanın sonunda Güney Kıbrıs-İsrail-Yunanistan üçlü görüşmesi için, İsrail’e gideceğini haber verdi.

Cohen’in temasları

Bu arada Alithia gazetesi, Amerikalı bir diplomatın daha dün “Lefkoşa’daki” temaslarına başladığını yazdı.

Bu kişinin, ABD Dışişleri Bakanlığı, Avrupa ve Avrupa-Asya Konularından sorumlu Bakan yardımcısı, Kıbrıs, Yunanistan ve Türkiye sorumlusu Jonathan Cohen olduğunu yazan gazete, Cohen’in Güney Kıbrıs temasları çerçevesinde dün Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Aleksandros Zinon ile görüştüğünü kaydetti.

Gazete Cohen’in, 2008–2011 yılları arasında ABD’nin Lefkoşa Büyükelçiliğinde görev yaptığını ve Kıbrıs sorununu çok iyi bildiğini de ekledi.

Fileletheros ise haberinde, Cohen’in bugün Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis ile bir araya geleceğini yazdı.

Gazete Cohen’in dün Zinon ile gerçekleştirdiği görüşmede ise Güney Kıbrıs ile ABD arasındaki ilişkilerle ilgili fikir teatisinde bulunulduğunu aynı zamanda bölgesel ve uluslar arası konuların da ele alındığını belirtti.

Gazete Cohen’in Rum kesiminde “Avrupa Birliği Müdürü” Yorgos Siakallis ile görüştüğünü de ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2016, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75