banner6

Anastasiadis: Akıncı'nın açıklamaları kabul edilemez

banner37

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, bayram dolayısıyla yayımladığı mesajın içeriğini yorumladığı belirtildi.

Anastasiadis: Akıncı'nın açıklamaları kabul edilemez
banner151 banner143

Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in açıklamalarına yer verdi.

Habere göre Anastasiadis, bir köy ziyareti sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, başkanlık seçimlerini, hiçbir zaman Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin yeniden başlamasıyla ilişkilendirmediğini ifade etti.

Anastasiadis, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, iki devlete dayalı çözüme ilişkin açıklamasını yorumlamasının istenmesi üzerine, Akıncı tarafından yapılan açıklamaları “kabul edilemez” diye nitelendirdi.

Rum lider Nikos Anastasiadis kendisinin, sorumluluk yükleme oyunu hedefli bir oyuna müdahil olmak istemediğini de ifade etti.

Anastasiadis, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, mülkleri el konulanları, insan hakları çiğnenenleri suçlamasının mümkün olup olmadığını, dünyadaki hiçbir anayasada karşılaşılmayan ayrıcalıklı muameleyle Kıbrıs Türk toplumunun herhangi bir talebini neden kabul etmeleri gerektiğini düşünmesini istedi.

Rum lider bir başka soru üzerine, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in önerilerinin ana hattında da bahsedilen bazı önkoşulların yerine getirilmesi durumunda kendisinin her an için müzakere masasına geri dönmeye hazır olduğunu belirtti.

Anastasiadis, bunun sadece kendilerine bağlı olmadığını, tüm müdahil taraflara da bağlı olduğunu, BM parametreleri dışından söz eden Türk ve Kıbrıs Türk tarafında bir isteksizliğin bulunduğunun görüldüğünü ileri sürdü.

Halkın beklentilerini yükselten ve yeterli hazırlığın olmaması nedeniyle, Kıbrıs halkının beklentilerini yıkan zirvelerin tekrarlanmaması için iyi hazırlık yapılması gerektiğini ifade eden Anastasiadis, Güzelyurt’taki Ay.Mamas Kilisesi’nde ayin yapılmasına izin verilmemesi konusunda ise Rum Dışişleri Bakanlığı tarafından AB üyesi ülkelere, BM Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyi üyelerine şikayet edilecek, kabul edilemez bir durumun söz konusu olduğunu savundu.

Anastasiadis, Ulusal Konsey’in diğer üyelerine de belge verip vermeyeceğine ilişkin bir soru üzerine bir sonraki Ulusal Konsey toplantısında bunu yapmakla ilgili bir sorununun bulunmadığını ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2017, 11:16
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104