banner6

Anastasiadis, Akıncı'yı masaya davet etti

banner37

Kıbrıslı Rum lider  Nikos Anastasiadis, müzakere masasında son 22 ayda sağlanan olumlu ilerlemenin ve kaydedilen ivmenin devam edebilmesi ve 12 Ocak tarihli açıklamada ifade edildiği gibi; Cenevre'de Kıbrıs için siyasi bir seviyede konferans yapılabilmesi amacıyla Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'dan müzakere masasına yapıcı bir ruhla dönmesini beklediğini söyledi.

Anastasiadis, Akıncı'yı masaya davet etti
banner150 banner151 banner143

“İki toplumlu Barış İnisiyatifi - Birleşik Kıbrıs” hareketi temsilcilerinin bugün Anastasiadis ile yaptıkları görüşmenin ardından cumhurbaşkanlığından yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada Cumhurbaşkanının yukarda belirtilen örüşüne yer verildi. Anastasiades, görüşme sırasında, Kıbrıs sorununa 11 Şubat tarihindeki ortak açıklama, BM kararları ve Ulusal Konseyi'nin oybirliğiyle onayladığı kararları temelinde yaşayabilir ve çalışabilir bir çözümün bulunması amacıyla Kıbrıs Türk Toplum lideri Mustafa Akıncı ile hemen bir görüşmenin belirlenmesi konusunda ve Kıbrıs sorunundaki özlü müzakerelerin kesildiği yerden yeniden başlaması için hazır olduğunu teyit etti.

Kıbrıslı Rum lider, görüşme sırasında ayrıca, Temsilciler Meclisi'nin geçenlerde 1950 yılında Enosis referandumu ile ilgili kararına atıfta bulunarak, söz konusu kararı “yanlış ve gereksiz” bir karar olarak niteledi.

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2017, 18:46
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110