Anastasiadis: Birbirimizle barış içerisinde yaşayabiliriz

banner37

Anastasiadis: Birbirimizle barış içerisinde yaşayabiliriz
banner8

Anastasiadis, “Garantörlere ihtiyacımız yoktur, birbirimizle barış içerisinde yaşayabiliriz” dedi; doğal gaz konusunda ise Kıbrıslı Türklerin çıkarlarını hiçbir zaman reddetmediklerini söyledi

banner134

Güney’de yayımlanan Alithia ve diğer gazeteler, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in önceki gün Atina’da dördüncüsü düzenlenen Avrupa-Arap Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Güney Kıbrıs’ın enerji konusundaki planlamalarına kesintisiz devam etmekte kararlı olduğunu dile getirdiğini yazdılar.
Habere göre Anastasiadis konuşmasında, enerji konusundaki planlamalarını sürdürme ve keşfedilen doğal gaz yataklarını, bölgesel ekonomik işbirliği, kalkınma ve refah kaynağı olarak değerlendirme konusunda kararlı olduklarını vurguladı.
Konuşmasında, Kıbrıslı Türklerin çıkarlarını hiçbir zaman reddetmediklerini veya görmezden gelmediklerini öne süren Anastasiadis, Kıbrıs sorunu çözülene kadarki süre için, bu konuya ilişkin çözüm önerilerini de sunduklarını savundu.
Kıbrıs sorununun çözümüne de konuşmasında değinen Anastasiadis, “arzu edilen çözümün, Kıbrıs Cumhuriyetinin, insan haklarını, iki toplum arasında işbirliği perspektifini sağlayacak, üçüncü ülkelerden bağımsız, iki toplumlu iki kesimli bir federasyona dönüşmesi olduğunu” ifade etti.
Anastasiadis “Garantörlere veya vasilere ihtiyacımız yoktur ve birbirimizle barış içerisinde yaşayabilir, ortak perspektifimizi birlikte oluşturabiliriz”  şeklinde konuştu.
Bölgedeki barış, istikrar ve ekonomik kalkınmanın ancak toplu girişimler ve ortak faaliyetlerle başarılabileceği görüşünü taşıdığını da ifade eden Anastasiadis, gerçekleştirmekte oldukları üçlü işbirliklerinin “hiçbir üçüncü ülke aleyhine olmadığı ve uluslararası hukuk kuralları ile iyi komşuluk ilişkilerini kabul eden her ülkenin bu işbirliklerine katılmasının memnunlukla karşılanacağını” savundu.
Öte yandan gazete bir diğer haberinde, Anastasiadis’in Yunanistan ziyareti çerçevesinde SİRİZA Başkanı Aleksis Çipras’la da bir araya geldiğini ve Kıbrıs sorununa ilişkin bilgilendirmede bulunduğunu da aktardı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75