banner6

Anastasiadis, Cenevre'de önceliğin harita ve garantilere verilmesini istedi

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis'in bugünkü liderler görüşmesinde gündemde olan olası Genevre Konferansı çerçevesinde yapılan tartışmaların ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.

Anastasiadis, Cenevre'de önceliğin harita ve garantilere verilmesini istedi
banner151 banner143

Buna göre Kıbrıs Türk tarafı Haziran ayı içerisinde Cenevre'de Kıbrıs Konferansı yapılması ve tüm başlıkların bir paket halinde ele alınmasını önerirken Kıbrıslı Rum liderin Cenevre için ön şart ortaya koyduğu belirtildi.

KIBRIS'ın elde ettiği bilgiye göre Anastasiadis, Cenevre'ye gitmeyi, orada yapılacak görüşmelerde ilk olarak Toprak Ayarlaması-Harita ve Güvenlik ile Garantiler başlıklarının ele alınması şartıyla kabul ettiği ifade edildi. Anastasiadis, bu konularda anlaşılması halinde içinde dönüşümlü başkanlık ile Türk ve Yunan vatandaşlarına eşit muamele gibi konuların yer aldığı Mülkiyet, Ekonomi, AB ile Yönetim ve Güç Paylaşımı konularına geçmeyi önerdiği ifade edildi. Anastasiadis'in söz konusu şartın kabul edilmesi halinde "yarın Cenevre'ye gitmeye hazırım" dediği öğrenildi.  

Diğer yandan oprak ayarlaması ve garantiler konusunda Anastasiadis'in istediğini aldıktan sonra Kıbrıs Türk tarafı için hayati öneme sahip eşit temsiliyet ve dönüşümlü başkanlık gibi konuların sonraya bırakılmasının Akıncı tarafından kabul edilmesinin mümkün olmadığı ifade edildi.   

 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2017, 17:37
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104