Anastasiadis: Çözüm bekleyen konular azalıyor

banner37

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, dün gerçekleşen liderler zirvesinin ardından yaptığı açıklamada, görüşmenin yapıcı bir atmosferde geçtiğini ve çözüm bekleyen konuların azaldığını ancak fikir ayrılıklarının sürdüğünü söyledi.

Anastasiadis: Çözüm bekleyen konular azalıyor
banner8

Kıbrıs Haber Ajansı'nda (KHA)yer alan habere göre Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşmesinin ardından gazetecilere açıklamada bulunan Anastasiadis, müzakerecilerin ele aldığı ve ilerleme sağlanan konularla ve çözüm bekleyen meselelerle ilgili liderleri bilgilendirdiğini söyledi.   

banner134

Anastasiadis, 9 Ocak'ta Cenevre'de başlayacak görüşmeler öncesinde liderlerin 3-4 kez daha biraraya gelme konusunda anlaştığını, müzakereciler Özdil Nami ve Andreas Mavropannis'in ise haftada üç kez görüşeceğini aktardı.  

Cenevre'de 12 OCak'ta başlayacak Kıbrıs Konferansı'nın görüşmede gündeme gelmediğini anlatan Anastasiadis, "bu konuda tarafların görüşleri gayet iyi biliniyor" dedi.

Anastasiadis "Bu konuda nasıl davranacağı, hangi bağlantı ve önerileri takip edeceği Kıbrıs Cumhuriyeti'ne kalmış bir şey" dedi. Anastasiadis, konferansın nasıl oluşacağı konusundaki son kararın Cenevre'ye hareket etmezden önce verileceğini ifade etti.

Anastasiadis, Brüksel'de görüşeceği Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Dışişleri Bakanı Nikos Kocas ile Güvenlik ve Garantiler başlığıyla ilgili ortak bir çizgi oluşturmayı beklediğini de sözlerine ekledi.

Kıbrıs'taki taraflar, 9 Ocak 2017'de Cenevre'de bir araya gelerek müzakerelerin son aşamasına geçiş için çabalarını sürdürecek. 12 Ocak'ta karşılıklı harita sunulmasının ardından garantörler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin katılımıyla "Kıbrıs Konferansı" gerçekleşecek. Konferansta AB'nin de, en azından "yan odada" yer alması bekleniyor.   

 

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2016, 09:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88